Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Kişilik bozuklukları…

Bireylerin gün boyunca gerek duygusal gerek davranışsal yansımalarının tümüyle karakterize olduğu özellikler KİŞİLİK olarak tanımlanmaktadır.

26 Aralık 2013 Perşembe, 16:42
Kişilik bozuklukları…

elifmirza_haberhurriyeti

PARANOİD, ŞİZOİD, ŞİZOTİPAL, ANTİSOSYAL, BORDERLİNE, HİSTRİONİK, NARSİSTİK, ÇEKİNGEN, BAĞIMLI, OBSESİF-KOMPULSİF, BTA.

Bireylerin gün boyunca gerek duygusal gerek davranışsal yansımalarının tümüyle karakterize olduğu özellikler KİŞİLİK olarak tanımlanmaktadır.
Kişilik bozukluğu belirtileri aloplastik (dış çevreyi değiştirme ve kendine uygun hale getirme durumu) ve egosintoniktir (benliğe uyumlu). Kişilik bozukluğu olanlar uyumsuz davranışlarıyla ilgili olarak anksiyete hissetmezler. Çünkü böyle kişiler toplumun farkında olduğu belirtilerinden kaynaklanan sıkıntıyı rutin olarak fark etmezler, bunlar sıklıkla tedavi için çaba göstermez ve iyileşmeye dirençlidirler.
Kişilik bozukluğunda bireylerin gerçekliği değerlendirme yetisi BOZULMAMIŞTIR. Bireyler günlük yaşamlarına,sahip oldukları kişilik bozukluğunun özelliklerini ilave ederek uyumlu bir şekilde yaşarlar… İlave ettikleri özellikler bireyler adına bir problem oluşturmaz, bunları kendi kişiliklerinin özelliği olarak görürler…
Kısaca kişilik bozukluğunun alt tiplerine bir göz atalım…
Paranoid kişilik bozukluğunun esas özelliği; yaygın ve erken ergenlikte başlayan ve birçok durumda bulunan diğer insanların hareketlerini küçültücü ve tehdit edici olarak algılayan HAKSIZ DUYARLILIKTIR. Sık sık, kanıtı mümkün olmaksızın, arkadaşlarının ve beraberindekilerinin güvenirliğini veya bağlılığını SORGULAR. Bu gibi kişiler patolojik olarak kıskançtır, eşlerini veya cinsel partnerlerinin sadakatini KANITI OLMAKSIZIN SORGULAR.
Paranoid kişilik bozukluğu bazı kişilerde yaşam boyu sürer. BAZILARINDA İSE ŞİZOFRENİNİN HABERCİSİDİR. İş ve evlilik sorunları yaygındır. Seçilecek tedavi psikoterapidir.
Şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler soğuk ve kısıtlı bir izlenim verirler. SESSİZ, UZAK, YALNIZ KALMAYA EĞİLİMLİ VE SOSYAL OLMAYAN YAPIDADIRLAR.
Şizoid tipler yaşam boyunca SOSYAL ÇEKİNGENLİK gösterirler…
Şizotipal kişilik bozukluğunda düşünce ve ilişki kurma bozulmuştur. BATIL İNANÇLARI olabilir veya gelecekten haber verebildiklerini iddia edebilirler.
Antisosyal kişilik bozukluğu DEVAMLILIK GÖSTEREN ANTİSOSYAL VEYA SUÇ türünde hareketlerle özellik gösterir…
Bozukluğun başlangıcı 15 yaştan öncedir. CEZAEVİ TOPLULUKLARINDA antisosyal kişilik bozukluğu prevalansı %75’den daha yüksek olabilir.
Bu tip hastalarda DEPRESSİF bozukluk, alkol ve madde bağımlılığına yatkınlık görülebilir… RASTGELE CİNSEL İLİŞKİ, bu tip bireylerde kaçınılmaz olabilir…
Borderline kişilik bozukluğu olan hastalar nöroz ve psikoz arasındaki sınırdadır… ÖFKEYE HAKİM OLAMAMA (sık sık kavgalara karışma, yüksek sesle hakaret, çığlık atma) bu tip bireylerde sık rastlanılan bir durumdur… Yineleyen bir şekilde intihar girişimleri, intihar tehditleri, KENDİ KENDİNE ZARAR VERME (BIÇAK, JİLET VS. İLE KENDİ CİLDİNİ KESME, SİGARA İLE KAFAYI YAKMA) özelliklerine sahiptirler…
Borderline kişilik bozukluğu olan hastaların psikoterapisi yoğun araştırma isteyen bir alandır ve seçilecek tedavidir. Psikoterapi terapist kadar hasta içinde zordur.
Histrionik kişilik bozukluğu olan hastalar aşırı derecede başkalarının dikkatini üzerine çekme davranışı gösterir. Düşünce ve duygularını abartmaya, her şeyi olduğundan daha önemli göstermeye eğilimlidirler…BAŞTAN ÇIKARICI DAVRANIŞ her iki cinsiyette de belirgindir. Güvence arayışları sonsuzdur. Çoğunlukla ÇABUK GÜVENİR VE KOLAY ALDANIR kişilerdir.
PSİKOTERAPİ en iyi tedavi şeklidir…
Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler kendilerini aşırı derece de önemser ve aynı alanda EŞİ, BENZERİ OLMADIĞI DÜŞÜNCESİNDEDİRLER. ÜN VE ÇOK PARAYI ARZULARLAR. Empati göstermekten yoksundurlar. Toplumsal ilişkileri çıkar amaçlıdır…
Narsistik kişilik bozukluğu KRONİK olup TEDAVİSİ GÜÇTÜR. Psikoterapi en başarılı tedavi seçeneğidir…
Çekingen kişilik bozukluğu olan kişiler ASOSYAL değildir, arkadaşlık kurmaya çalışırlar.. Çekingen kişilik bozukluğunun asıl klinik özelliği, BAŞKALARI TARAFINDAN REDDEDİLMEYE AŞIRI DUYARLILIK göstermeleridir…
Bağımlı kişilik bozukluğu KADINLARDA erkeklerden daha yaygındır. Küçük çocuklarda büyük çocuklardan daha BELİRGİNDİR.. Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişiler başkalarının ihtiyaçlarının yanında kendilerini İKİNCİ PLANA ATARLAR. Yaşamlarının temel alanları için başkalarına öncelik verirler, kendilerine güvenleri yoktur ve kısa bir dönemden fazla yalnız kaldıkları zaman şiddetli rahatsızlık hissederler.
Bağımlı kişilik bozukluğunun tedavisi genellikle başarılıdır.
Obsesif kompulsif kişilik bozukluğuna daha önceki yazımda detaylı bir şekilde değinmiştim… Kısaca vurgulamak istediğim noktalar şu şekildedir… İnsanlara soğukturlar, uzlaşmayı beceremezler ve isteklerini gerçekleştirmek için başkalarını zorlarlar. Her nasılsa, kendilerinden daha güçlü olarak gördükleri kişilere büyük bir hevesle kibarlık gösterirler ve otorite karşısında isteklerini gerçekleştiriler. Hata yapmaktan korktukları için KARAR VERMEKTE KARARSIZ ve tekrarcıdırlar. Buna rağmen stabil evlilikleri ve mesleki yeterlilikleri belirgindir.
BTA yani başka şekilde tanımlanamamış kişilik bozuklukları ;
PASİF-AGRESİF, DEPRESİF, SADOMAZOİSTLİK, SADİSTLİK, GENEL TIBBİ DURUMA BAĞLI kişilik bozukluğu alt birimlerinden oluşmaktadır.
Yarın tek bir başlık altında BTA konusunu Sizlerle paylaşacağım….
Yukarıdaki kişilik bozukluklarını okuduktan sonra acaba ben hangi türe dahilim gibi bir düşünceye kapılırsanız şunu hatırlayın…. BİREY OLARAK HEPİMİZİN FARKLI ÖZELLİKLERİ MEVCUT. SAPMA GÖSTERMEDİĞİMİZ TAKDİRDE YAŞADIĞIMIZ DUYGUDURUM, SAHİP OLDUĞUMUZ KARAKTER ÖZELLİKLERİ BİZİM EDİNSELLİĞİMİZDEN DEĞİL, KELİMENİN TAM ANLAMIYLA FITRATIMIZDANDIR….

Sağlıkla Kalın

RÜYA BİLİNÇDIŞINA AÇILAN KRAL KAPISIDIR… SİGMUND FREUD….

www.haberhurriyeti.com/author/emirza/ adresinden tüm yazılara ulaşmanız mümkündür….

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz