Son Dakika
22 Ekim 2019 Salı
”

Kediler kongresinde tartışma …(17)

Hem dünyaya geliyoruz, hem yaşam hakkı tanınmıyor. Hem varsınız deniyor, hem yoksunuz. Bu nasıl bir kısır döngüdür? Sorunlarımız var, çözmüyorlar. Yaşayalım diyoruz hayır diyorlar.  Kimileri çok fazla seviyor, evlerine alıyor. Kimileri hiç sevmiyor sürgüne, ölüme göndermek istiyor.

27 Ekim 2018 Cumartesi, 11:54

Mernuş’un, “bebe”leri artık iyice büyüdü. Büyüdüler ama onların geleceklerinden endişe duyan anaları galiba Patitan’daki site kongresinde kendileriyle ilgili olarak alınan  kararlardan çok rahatsız olmuştu.

Geceleri gözlerine uyku girmiyordu.

İşte böyle kabuslu gecelerden birinde Mernuş‘un gördüğü rüya, çocuklarına yönelik korkularını arttırmıştı.

Hem de çok…

Göz kapaklarının kapanmasıyla kendisini ayrı bir dünyada, eski arkadaşlarıyla birlikte buldu aniden…

………………………………………..

Tüm kediler bir öğle vakti hurda arabanın altında toplanma kararı almışlardı.

Bir anlamda site kongresine karşı “önlem” toplantısıydı bu.

Ne yapabilirlerdi?

Site sakinlerinden kim ve kimleri daha yanlarına çekebilirlerdi?

İşe çocuklardan mı başlamalıydılar acaba?

Ne de olsa, çocuklar anne ve babalarını etkileyebilirlerdi.

Hayvan sevgisinin ana-baba tarafından öğretilmesi, bu sevginin sadece okullardaki öğretmenler tarafından değil, aile bireylerince aşılanması gerektiğini biliyorlardı.

Çocuklar bahçede yaşam mücadelesi veren kedilerle ilgili ailelerini etkilerlerse işler daha  kolay olabilirdi.

Mernuş yüksek bir taşın üstüne çıktı:

-Arkadaşlar… Sitemizde yaşayan çocuklara, özellikle kız çocuklarına karşı kesinlikle katı tavırlı olmayın. Onlara yaklaşın ama patilerinizle bir yerlerini çizmeyin. Onlara kendimizi sevdirirsek, aileleri de bizleri sevebilir. Sevgi zincirinin oluşmasına çocuklardan başlamalıyız…”

Mernuş’un bu teklifine  Yılçarık karşı çıktı:

-Önce anne ve babalar bizi sevmeli. Nasıl ki bizi besleyen aile bireyleri bizi sevip koruyorsa diğerleri de öyle olmalı. Biz sevilmeyecek kadar mı kötüyüz? Biz dışlanacak yaratıklar değiliz. Dışlamaya çalışacaklarsa, o zaman neden biz varız?. Bizim varlık nedenimizi anlatsınlar. Hem dünyaya geliyoruz, hem yaşam hakkı tanınmıyor. Hem varsınız deniyor, hem yoksunuz. Bu nasıl bir kısır döngüdür? Sorunlarımız var, çözmüyorlar. Yaşayalım diyoruz hayır diyorlar.  Kimileri çok fazla seviyor, evlerine alıyor. Kimileri hiç sevmiyor sürgüne, ölüme göndermek istiyor. İnsanların bu ikiyüzlülüğünü, bu ikircikli hali birileri anlatmalı dünya aleme.Yaptıkları takiyye değilse nedir, bilmek istiyoruz. Bunu öğrenmenin yollarını arayalım. Bu paradoksu halka anlatalım ”

Nataşa hemen lafa katıldı:

-Arkadaşlar, Patitan’daki nüfusumuz buradakilerin gözüne batıyor.

Sorunun esas kaynağı bu. Onun için önce nüfus planlaması yapmalıyız. Yani azalmalıyız. Böylelikle fazla göze batmayız. Biliyorsunuz nerde çokluk, orada b..kluk. Öyle zır-pırt gaz çıkarır gibi doğurmamalıyız, sayımız artarsa insanların gözleri korkar. Zaten kendi nüfus artışlarını planlayamıyorlar. Baksanıza Doğu ve Güneydoğu’da bazı ana ve babalar çocuklarının sayısını bile akıllarında tutamıyor. Onlar aç bi ilaç bırakılmış. Yarım asır boyunca hizmet gitmemiş. Yol yapılmamış, hastane açılmamış. Üstelik okullaşma bile yok çoğu kentlerde. Bir de buna bizim çoğalmamız eklenirse, hem ayak altında fazla dikkat çekeriz, hem sınırlı sayıda olan ve  bize yemek verenleri, besleyenleri korkutur ve bıktırırız”

Konuşması biten Nataşa’ya sert nazarlar fırlattı Mernuş… Ne de olsa rakibesiydi. Yılçarık ile  kur yapmasını içine sindirememiş olmalıydı Mernuş.

Mernuş, açık havada geçen bu toplantıyı kediler kongresi addediyordu.

Kongre başkanı gibi tekrar taşın üstüne çıktı ve elindeki gündem maddesini okumaya başladı.

“Şimdi, gündemin önemli bir maddesine geçiyorum. Kendimizi savunmak için neler yapmalıyız?. Öncelikle site yöneticilerinin tavırlarını yumuşatmak için stratejimiz ne olmalı? Misilleme mi yapalım, yoksa ılımlı mı davranalım?”

Kongre gündeminin en can alıcı maddesiydi bu.

Hepsinin geleceği alacakları karara ve çizecekleri stratejiye bağlıydı. Bu topraklardan gitmemekte kararlıydılar. Ancak koparacakları haklar için kademeli bir plan uygulamalıydılar. Önce  Patitan sınırları içinde taraftar sayısını arttırmalı,  hayvan hakları derneğini süratle hayata geçirmeli, yasal haklarını yüksek sesle dile getirmeliydiler.

Sessiz kaldıkça ezileceklerini, sürüleceklerini belki de aylardır haber alamadıkları iki kedi gibi faili meçhuller arasına karışmak için sıralarını bekleyeceklerdi.

Çünkü anavatanda son 20 yılda faili meçhullerin sayısı 7 binleri bulduğuna göre, köpek ve kediler için her zaman faili meçhul cinayetler işlenebilirdi, kimileri “derin devlet” denilen ve görünmeyen mekanizma tarafından ortadan kaldırılabilirdi. Bunu önlemeye karşı  yapacakları hiç bir şey yoktu..

***

Yazarın notu:

İnsanlara kıyan “derin devlet”in, hayvanlara karşı katliama girişmesi her zaman mümkündü.

Hatta ahval-i adiyeden işler arasında sayılırdı.

Derin devlet buna elini bile sürmeye gerek duymaz, “icraatı” iki-üç eski milliyetci işsize ihale eder işin içinden çıkardı.

Üstelik “tohumuna para mı verdik”deyip 1970 sonrası solcu gençleri tırpanlayan, bir bölümünü ortadan kaldıran kafanın, 1980 sonrası ise sağcı-solcu demeyip onlarca genci idam sehpasına gönderen bu devletin, kedi-köpekleri öldürmek, katletmek, ya da jenositle neslinin köküne kibrit suyu ekmesi işten bile değildi.

Kedi köpekler çerez kalırdı onlar için, çerez…

Yüzbinlerce insanı ihtilaller sonrası hapishanelere dolduran, işkenceye tabi tutan, çoğunu cezaevlerinde ölüme terkeden, bir bölümünü ipe gönderen kafanın, kan dökülmesine karşı çıkanlara “Ne yani, bir de onları öldürmeyip cezaevlerinde besleyecek miydik” sözleri nasıl unutulurdu ki…

12 Eylül 1980 askeri darbenin lideri Orgeneral Ahmet Kenan Evren’in insanlık (!) tarihine geçen bu “Ne yani hainleri asmayıp da besleyecekmiydik?” cümlesini unutmak mümkün müydü?

***

Kongreye dönersek…

Parmağını kaldırıp söz isteyen bu kez Mernuş’un yavrusu Karambo’dan başkası değildi:

“Ben siyaseti bilmem. Daha okuma yazma da bilmiyorum. Acaba misilleme yapsak diyorum.Galiba misilleme iyi bir şey. Yani bizi düşman görenlere karşı harekette bulunalım. Mesela son kongrede bize karşı olduklarını belli eden Patitan sakinlerinin, hayvan düşmanlarının  kapılarına işeyelim. Pek  zararlı bir şey değil. En fazla kokar. İsterseniz bize düşman olanların daire kapılarını pisleyelim.

“Olmaz” diye araya giren bu kez Benek’ti:

“Olmaz çünkü biz ailemizden aldığımız terbiyeye göre kaka yaptığımızda onu örtmek zorundayız. Örtmemek, açıkta bırakmak önce kendimize, sonra insanlara karşı saygısızlıktır. Zaten kapının önünde bu işi yaparsak  açıkca delil bırakırız orta yere. Onun için eylemimize bahçenin bir köşesinde kıçımızı düşmanlarımıza dönerek, kakamızı yapmakla  başlayabiliriz. Yaparız ve üstünü toprakla kaparız.”

Benek’in bu önerisi alkışlarla benimsendi.

Çevreye olan duyarlılık hepsini mutlu etmişti. Hemen hepsi kendilerini iyi hissettiler.. Kediler acaba çevreci miydi? Yeşiller Partisi kurma gibi düşünceleri var mıydı? Yoksa önce sivil toplum kuruluşu mu hayata geçirilmeliydi. Bunu zaman gösterecekti. Mernuş‘un rüyası devam ediyordu…

(devam edecek)

www.haber hurriyeti.com /  SEZAİ BAYAR

ÖNCEKİ BÖLÜMLERİ AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN OKUYABİLİRSİNİZ

Kedi cilveleri… (16)

Kedileri bekleyen tehlikeler…(15)

Geri kalmış ülke politikacıları dünyanın her köşesinde, “Önce politikacı, sonra insan, daha sonrası hayvanlar” tezini savunuyorlardı. Çünkü

Peri Bacası yıkan başkan (14)

Hristiyanlık öncesi dönemde Güzel Atlar Ülkesi adıyla bilinen Kapadokya yöresinin tarihi ve kültür varlığı olan peri bacalarından birinin yıkılması demek, tarihin “yıkılması” demek. Tarihin “silinmesi” demek.

Katliama müthiş tepki var..(13)

Kütük haline getirdiğiniz o ağaç gövdeleri cehenmem ateşiniz olur inşallah

Ağaç katliamı ve sonrası… (12)

Sitenin yeni bayan başkanınından kedilere karşı operasyon beklerken, otuz yıllık tam 39 ağaçı kökünden kestirmesi bizim için büyük yıkım oldu.

Bayan Başkan koltuğa oturunca…(11)

Yumuşak yürekli olacağını sandığımız bayan başkan “demir yumruklu leydi”yi oynamaya başlamıştı bile….

Şenlikli (!) kongre….(10)

Sanki ABD’nin Irak’ı işgal kararından sonra askerlerin bu ülkeye Türkiye üzerinden girmeleri için hazırlanan teskere oylanıyordu  Patitan kongresinde.

“Etnik koloni” işi zorlaştırıyor…(9)

Yavrular yavaş yavaş serpilmeye başladığı için sorumluluğumuz artmış durumdaydı.

Pembe memeli kedi… (8)

Patitan’da derin bir sessizlik hakim. Bu,  halkın kedileri benimsediği anlamına gelmiyor. Homurdananlar var, ama aile olarak bizler “duymazlıktan gelelim,

Bebelerrrrr… (7)

Hangi hayvan olursa olsun, tüm hayvanların doğal ortamlarında yaşamalarının doğru olduğuna inanıyordum. Hala da bu düşüncemin arkasındayım.

Mernuş kimden hamile kaldı? (6)

Mernuş’un giderek büyüdüğünü farketmeyişimiz. Çevre apartmanlar arasında turlara çıktığını biliyorduk Mernuş’un. Gizli gizli bir şeyler çevirdiğini hisseder gibiydik.

Mernuş ile tanıştığımız an…(5)

Yüzü, gözleri, duruşu, sessizliği öylesine güzel, öylesine etkileyiciydi ki…

Ana kuzusu olamadı… (4)

*Mernuş, sokak kedisi olarak bir duvar dibinde doğdu, sokak kedisi olarak yaşam mücadelesine atılmak zorunda kaldı..Hayatından hiç şikayetçi değildi.

Gözlerin gözlerime değince… (3)

Kendimi galiba insan gibi hissediyorum kimi zamanlar. Ama bir değişmez gerçek var ki hayvanım ve öyle yaratılmışım.

 Farklıdır benim memleketim…(2)

*Şu anda adımınızı attığınız bu minik alanın adı Patitan’dır. Pati’leri ile anılan hayvanların vatanı. Kediler dünyası burası.

Hayvan sevgisi meğer bulaşıcıymış…(1)

KEDİ… Önsöz… Hayvan sevgisi meğer bulaşıcıymış…(1) Hayvanlar âlemine doğru şöyle  “yüksek yoğunlukla” yönelmeye, kedilerle ilgili bir şeyler yazmaya karar verdiğimde, hayvan sevgisinin bana çocukluğumda ailemden bulaştığını anladım…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri

mersin escort

eskişehir escort

mersin escort

mersin escort

mersin escort
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
testlinkpanel
bahis forum izmir escort izmir escort ankara escort ankara escort izmir escort ataşehir escort bayan ümraniye escort kadıköy escort hd porno izle ataköy escort bakırköy escort esenyurt escort beylikdüzü escort ankara escort escort bayan ankara escort bayan sincan escort keçiören escort Ankara escort Antalya escort Pendik escort travesti porno izle antalya escort bayan mama escorts karabuk escort bartin escort artvin escort kocaeli escort kocaeli escort afyon escort aydin escort ankara escort escort bayan istanbul pendik escort Restbet Bahis Sitesi Tipobet Piabet Giriş Bahis Siteleri canlı maç siteleri bixbet giriş porno indir beylikdüzü escort gaziantep escort