Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

Kazanan kazanana!..

13 Kasım 2013 Çarşamba, 18:03
Kazanan kazanana!..

bariskudar_haberhurriyeti

İnsanlar, yaşadıkları dünyada, ülkede, bölgede, kentte neler olduğunu hep bilmek isterler. Özellikle de kendilerini ilgilendiren haberleri okumak, duymak görmek isterler.

Ancak bu istemleri ne denli karşılanır?.. Orası biraz tartışmalıdır.
Günümüz medyasında (yazılı, görsel basın) bu tür haberler yeterince yer almaz. Çünkü her birinin (Her ne kadar objektif olmaları gerekse de…) siyasal görüşleri ya da çıkarları doğrultusunda bu tür haberlere yer verirler.
Bu bir yeni saptama değildir. Herkes bilir, ama pek üzerinde durmazlar…
Ama hal böyle iken gözden kaçan o kadar çok kendisini ilgilendiren haber vardır ki…
Şöyle bir bakın, En Çok Okunan ya da satılan gazete, En Çok izlenen tv kanalı-radyo, En Çok izlenen İnternet Haber Siteleri’nde yer alan haberlerin neredeyse yüzde 70-80’i aynıdır. Ya kaynakları aynıdır ya da birbirlerinden kopya çekmektedirler.
Bu etik açıdan ne kadar normaldir? Bu da ayrı bir tartışma konusudur. Ancak zaman zaman sizin ilgi alanınıza girmeyen bir medya kuruluşunda yer alan ve sizi ilgilendiren haberlere bu kanallardan da ulaşabilirsiniz.

BİR ZAM DA SGK’DAN

Nereden mi bu konuya geldim?
Hükümete yakınlığı ile bilinen bir gazetede yer alan bir haberi İnternetteki bir haber sitesinde görmeseydim haberim olmayacaktı!
“Tiryakilere SGK zammı
Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeyi yazdı. Buna göre, sigara satışlarından paket başına SGK payı alınacak.
İşte o yazı…
Sigara içenlerin içmeyenlere göre kronik rahatsızlıklara yakalanma riskinin daha yüksek olması ve bu pahalı tedavileri SGK’nın finanse etmesi, böyle bir uygulamayı gündeme getirdi. Düzenleme yasalaşırsa sigaralara paket başı 50 kuruş civarında SGK zammı yapılması bekleniyor.
Bu arada haberi paylaştığım sigara tiryakisi bir dostum, düzenlemeyi adaletsiz bulduğunu ifade etti. Sebebini sorduğumda, “Biz sigara tiryakileri evet belki kronik rahatsızlıklara daha fazla yakalanıyoruz. Ama çoğumuz ya emekliliği görmeden ya da emekli olduktan kısa süre sonra ölüyoruz. Sigara içmeyenler bize göre daha uzun süre emekli maaşı alıyor. Biz onlara ses çıkarıyor muyuz” dedi. Aslında bana çok da mantıksız gelmedi, siz ne dersiniz?”
Gördüğünüz gibi tiryakileri yine şok edecek bir uygulama gelmek üzere… Gerçi tepkileri gördünüz… Demek ki yeni bir tartışma konusu geliyor…

MİLYONERLERİMİZ REKOR KIRIYOR

Bu arada bir başka haber de şöyleydi:
“1 yılda 11 bin yeni üye!
Türkiye’de milyoner sayısı artarak rekor kırdı”
Vatan Gazetesi’nden Ufuk Korcan’ın haberine göre;
“Türkiye’de milyoner sayısı son 1 yılda 10 bin 899 kişi artarak 62 bin 55 ile rekor kırdı. Toplam mevduatın yarısına sahip milyonerlerin sayısı 4 yılda ikiye katlandı.
62 bin 55 milyonerin bankalarda toplam 423 milyar 841 milyon TL tutarında mevduatı var. Bu rakam bankacılık sektöründe yerli yatırımcıların sahip olduğu toplam mevduatın yüzde 49.82’sine denk.”
Ne diyelim; Allah milyonerlerimizi daha da arttırsın!..

BANKALAR ÇOŞTU

Tabii bu rakamlara bakarken “Ne zengin bir ülkeyiz…” iyimserliğine kapılmayın. Sen, ben, o, biz, siz, onlar hep birlikte bazılarını zengin ediyoruz. Bu bazıları da aşağıdaki haberde:
“Bankaların kârı yüzde 20 arttı
BDDK’nın aylık raporuna göre, bankaların net kârı Eylül sonunda yüzde 16.2’lik artışla 20 milyar TL’ye yükseldi.”
Ben daha ne diyeyim ki?..

www.haberhurriyeti.com / BARIŞ KUDAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz