Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

Kavaklı’dan valilere çağrı

21 Ağustos 2013 Çarşamba, 19:16

Türkiye’de son zamanlarda gazete okuyanlar sayısının düşmesine dikkat çeken Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Tekniği Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç. Dr.Oğuzhan Kavaklı, “Kahvelerde gazete bulundurma zorunluluğunun hükümleri uygulanmalı” dedi.

Haziran’ın ilk haftalarında Türkiye’deki gazetelerin toplam tirajı 172 bin 467 düşüşle 4 milyon 950 bin 507’ye indi. Akabinde de 24 bin 279’luk artış umut verdi. Ancak, son iki haftadır, önce 47 bin 325, sonra da 12 bin 258’lik düşüş, basını tekrar olumsuz trende soktu. Çare olarak, İç İşleri Bakanlığı’nın yönetmeliğinde 10 Ağustos 2005 tarihli Resmi Gazete’de yayınlan “Kahvehanelerde gazete bulundurma zorunluluğu”nun uygulanması öngörülüyor.

Konuyla ilgili en etkin uygulama günümüz Aydın Valisi Erol Ayyıldız tarafından Zonguldak’ta görev yaptığı süre içinde ve Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Oktay Sındır’ın bizzat kahvehaneleri denetlenerek yapılmıştı. Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Tekniği Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç. Dr.Oğuzhan Kavaklı, “Gazete oku ve okut” kampanyası kapsamında gelişmeleri takip ettiklerini belirtti, “Yeni valimizden, Zonguldak’taki denetimlerini Aydın’da da sürdürmesini bekliyoruz. Güneş doğudan, demokrasi batıdan doğar. Demokrasinin can suyu medya susuz kalmasın” dedi.

Öte yanda en son, Gazete Oku, Okut Kampanyası’nın  Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nca yapıldığını söyleyen Kavaklı, “Sayın Vali, Afyondaki 17 kuruma yazı yazarak,kahvehaneler, çay bahçeleri, kır bahçeleri gibi umuma açık mekanlarda günlük gazete bulundurma zorunluluğunu hatırlattı, hükümlerin uygulamasını istedi. Bu davranışı şimdi en başta Ege’de görev yapan valilerden, en başta da yeni İzmir Valimizden bekliyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri