Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Kadınların Karar Süreçlerine Katılımı Tartışıldı

Bornova’da kadınların karar alma süreçlerine katılımı tartışıldı.

18 Ocak 2019 Cuma, 11:05

Bornova Belediyesi tarafından “Kadınların Karar Süreçlerine Katılımını Destekleme” atölyesi  düzenlendi. Atölyede kadınların karar alma süreçlerine katılımı tartışıldı.

Uğur Mumcu Kültür Ve Sanat Merkezi’nde, “Kadınların Karar Alma Süreçlerine Katılımı” konusunun tartışıldığı atölyeye, AÇEV-Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yöneticisi Meltem Cantürk katıldı. Cantürk,  yerel yönetimlerden hizmet alan kadınların karar alma süreçlerine katılımına ilişkin konuştu.  Bornova’da görev yapan kadın muhtarlar, belediye personelleri ve birçok vatandaşın katıldığı atölyede, konuya ilişkin örnekler ve araştırmalar paylaşıldı. Cantürk,  yurttaş katılımının kent hizmetlerinin kalitesi için önemini vurgularken,  Türkiye’deki kadınların mevcut eğitim ve istihdam durumuna ilişkin bilgiler de paylaştı. Karar mekanizmalarına  kadınların katılımıyla ilgili bilgi veren Cantürk, katılımcılara istatistiksel veriler içeren “doğru-yanlış” anketi uyguladı.

30 MİLYON KADINDAN 21 MİLYONU ÇALIŞMIYOR

Kadınların eğitim durumundan, istihdam durumuna, iş hayatına katılımından, ülke yönetimine katılımına kadar pek çok alanda istatistiksel bilgiler ve veriler paylaşan Cantürk, 30 milyon kadından 21 milyonunun çalışmadığını ifade etti.  Ayrıca Cantürk ülkemizde 2.2 milyon kadının okuma-yazma bilmediğinin altını çizdi. Türkiye’de yönetici pozisyonundaki kadın oranının yüzde 16.7 olduğunu vurgularken, TBMM’deki kadın sayısının 75, Kadın Büyükşehir Belediye Başkanı 2, kadın belediye meclisi üyelelerinin 2198, Bakanlar Kurulu’nda 2, müsteşar  1,  vali olarak görev yapan kadın sayısının ise 2 olduğunu ifade etti.  Cantürk, rektör kadın sayısının 16, akademisyen kadın oranının ise yüzde 40 olduğunu vurguladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz