Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Kadınlar Birbirine İlham Oluyor…

Kiraz’da istiridye mantarı üretimine başlayan kadınlar, Bayındırlı hemcinslerine örnek oldu.

01 Şubat 2019 Cuma, 09:47

Kiraz’da istiridye üretimine başlayan kadınlar, Bayındırlı hemcinslerine örnek oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle faaliyete başlayan Kirazlı kadınları duyan Bayındırlı kadınlar da, büyükşehir belediyesiyle iletişime geçip 3 aylık İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği eğitimi aldı. Evlerindeki depolarda küçük “üretim tesisleri” kuran Bayındırlı kadınların, şimdiki hedefi ise Kooperatif çatısı altında birleşip daha fazla güç kazanmak.

Üretici Kadınlardan Bircan Göç ve Emine Göksen yaşadıkları süreci şöyle anlattı:

Bircan Göç:  “65 yaşındayım ve bu yaşta kendime yeni bir iş kapısı buldum. Arkadaşlarımız internette Kirazlı kadınların istiridye mantarı yetiştirdiğinin haberini görmüş ve çok az maliyetle iyi bir gelir kapısı olduğunu okumuş. Biz de onlardan esinlendik ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduk. Sağolsunlar, bize hemen kursumuzu açtılar. Ben depo olarak kullandığım yeri hemen üretimhaneye çevirdim. Hızlı bir şekilde ürettiğimiz ürünlerin çok alıcısı çıktı, şimdi üretmeye yetişemiyoruz. Yerim küçük olduğu halde günlük 100 lira kazanıyorum. 20 arkadaşımızla çıktığımız bu yolda güçlerimizi birleştirip bu talepleri karşılayacağız.”

Emine Göksen: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sayesinde bizim de bir ekmek kapımız oldu. Daha önce ne istiridye mantarının ismini biliyorduk ne de pazarda görmüştük. Merak ettik. 3 ay boyunca kursa gittik ve bu ürünü yetiştirmeyi başardık. Eşimin desteğiyle depomuza hemen tesis kurduk. İlk ürünü elime aldığımda çok sevinmiştim. Yeniden bebeğim olmuş gibiydi. Emeklerimizin karşılığını da tüketiciden gelen taleplerden gördük. Bu işi severek yapıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’na bize verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz