Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

KADİFEKALE’YE TELEFERİK

İhsan Alyanak Basmane’den Kadifekale’ye teleferik projesini hazırlattı. Tam imza aşamasına gelmişti ki 12 Eylül Darbesi oldu ve rafta bekleyen o güzelim projenin üstüne tozlar doldu.

13 Haziran 2019 Perşembe, 12:58

Seçim öncesi Danışma ve Projeler Kurulu toplantılarında Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ve ekibine yazılı ve sözlü olarak önerdiğim projelerden biri Agora’dan Kadifekale’ye Teleferik Projesiydi.
Geçen gün Mezarlıkbaşı’ndan geçerken, oradaki ucube çok katlı otoparkı tekrar yakından görünce, bunun yıkılıp teleferiğin buradan başlayabileceği fikrim iyice pekişti zihnimde. Hem kent suçu niteliğindeki bu garabet ortadan kalkar, hem İzmir estetik ve kullanışlı bir esere kavuşur.
Dahası da var. Çeşitli ön yargılarla çoğu İzmirli’nin gitmediği Kadifekale tekrar kente kazandırılır. Bugünkü İzmir’in kuruluşunda ve gecekondulaşma/gettolaşma süreçlerinde sembolik bir yer olan Kadifekale ve surları, İzmir’in bütün semtlerinin panoramik olarak görülebildiği tek yer. İzmir’in en güzel manzarası.
Bu önerimiz üzerine sevgili dostumuz Yaşar Ürük, eski belediye başkanlarından Selahattin Akçicek’in böyle bir hayali olduğunu hatırlattı. Ne kadar güzel bir katkı.
Ardından sevgili Sancar Maruflu abimiz, eski başkanlardan İhsan Alyanak’ın Basmane’den Kadifekale’ye teleferik projesini hazırladığını, imalatçı firma ile imza aşamasına geldiğinde, 12 Eylül darbesinin gerçekleştiğini hatırlatıyor. Böylece proje yine hayata geçememiş.
Teleferiğin ulaştığı yerde tarihi dokuya zarar vermeyecek nitelikte, ilgili kurulların izniyle bir demir anıt olabilir. Barış Anıtı gibi. Ya da İzmir anıtı.
Nasıl ki Kaleden İzmir’in çeşitli semtleri görülüyorsa, bu semtlerden de Kadifekale’deki anıt görülebilir. Uçaktan, gemiden ve diğer ulaşım araçlarından görülebilecek bu anıt ve teleferik şehrimize hem estetik hem de kullanım değeri katabilir.
Yaşar Ürük ve Sancar Maruflu’nun hatırlattıkları bilgilere göre zaten böyle bir proje İzmir için bir miras niteliğindeymiş.
Gerçekleştiği taktirde İzmirlilerin kent tarihi ve kimliği ile daha fazla bağ kurmasında rol oynayacaktır. Ayrıca İzmirli hemşeri grupları arasında karşılıklı önyargılar ile beslenen kültürel mesafeler bu sayede azalacaktır.
Çünkü Kadifekale bütün İzmirlilerin ortak değeri haline gelecektir. Hem tarih hem de mekan olarak.

www.haberhurriyeti.com / ENGİN ÖNEN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz