Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

JAZZ’IN DANSLA BÜTÜNLEŞMESİ : LİNDY HOP

Swing dansının atası Lindy Hop, Jazz müzikle yapılan bir dans türü…

10 Mayıs 2018 Perşembe, 13:45

BURCU YANAR / İZMİR’DEN BİLDİRİYOR

Her birimiz birbirimizden farklı insanlarız. Zevklerimiz, beğenilerimiz, ilgi alanlarımız değişik. Sosyal olarak baktığımızda bu farklılıkların başında müzik ve dans gelir diyebiliriz. Birisiyle müzik zevklerimiz uyduğunda aynı duyguları paylaştığımızı hissederiz ya da aynı dans türüne ilgi duyuyorsak yakınlığımız daha da artar.
İşte bu farklı danslara göz attığımızda karşımıza çıkan bir tür var. Bu türün adı Lindy Hop. Lindy Hop Jazz müzikle yapılan bir dans türü ve Swing dansının da atası kabul ediliyor. 1920’li yıllarda Avrupa ve Afrika kökenli olarak ortaya çıkan dansın ilginç bir de efsanesi var.
Charles Lindbergh’in ilk defa atlas okyanusunu uçarak aşmasıyla popülerliğinin artması ve isminin duyulmaya başlamasıyla beraber bir gün bir gazeteci dans eden bir insan topluluğu görür ve onlara, “Ne yapıyorsunuz” diye sorar. Aldğı cevap “Lindy gibi hopluyoruz” olur. Ve bundan sonra dansın adı Lindy Hop olarak kalır şeklinde bir rivayeti var.
İzmir’ de de bu dansa ilgisi olan bir grup, İzmir Lindy Hop Derneği’ni kurarak hem sevdikleri işi yaparak eğleniyorlar hem de danslarını tanıtmaya uğraşıyorlar. Bu insanlardan birisi de Fatih Yıldıray. Asıl mesleği matematik öğretmenliği ve bir de yayın evi var. Ancak o mesleklerin insanlara getirdikleri sorumlulukların ve iş yükünün insanı sevdiği şeyi yapmasına engel olmadığını, aksine bunun iş hayatında da başarıyı getireceğini savunuyor. Ve başlıyor Lindy Hop’ la tanışmasını anlatmaya…
İNTERNETTEN İZLEDİ
Daha önce latin danslarıyla ilgili olduğunu fakat pek de ısınamadığını söyleyen Fatih Yıldıray, Jazz müzik dinleyen bir insan olması dolayısıyla bir arkadaşından böyle bir dans olduğunu duyduğunu ve daha sonra bunu yapabilir miyim diye düşünmeye başladığını belirtiyor. “Dansın internette videolarını izledikten sonra ‘tam da benim aradığım şey’ diye düşündüm ve bir buçuk yıldır dans ediyorum” diye de ekliyor.
Lindy Hop Derneği’nin bir kurs olmadığını özellikle belirten ve bir para karşılığı beklemediklerini ifade eden Yıldıray bu alanda gönüllü olan kişilerin işin içinde olduğunu söylüyor. İleriki aşamalarda İzmir’de Lindy Hop Festivali yapmayı hedefleyen dernek üyeleri en son İşçi Filmleri Açılış Gecesi’nde hünerlerini sergiledi.
Peki İzmir’de bu dansa ilgisi olanlar Lindy Hop Derneği’ne nasıl ulaşabilir diye soracak olursanız, derneğin iki haftada bir Volume Alsancak’da Perşembe günleri dans geceleri oluyor. Aynı zamanda Cuma günleri derneğin kendi yerinde pratik çalışmalar yapılıyor. Derneğe kayıt yaptırmak isterseniz de erkekler bu konuda daha avantajlı çünkü erkek partner çok fazla bulunmuyor. Ancak partnerinizle birlikte gelirseniz kayıt olma ihtimaliniz daha da artıyor. Sadece kadınlar ise başvuruların çok fazla olması sebebiyle öncelikle bir bekleme listesine alınıyor. Ve daha sonra erkek partnerler artınca kabul ediliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz