Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

İzmirli bisikletçilerden ÜCRETSİZ kültür turları

İzmirli bir grup bisikletsever ‘Bisikletli Kültür Turları’ adı altında etkinlikler düzenliyor. Kar amacı gütmeyen etkinliklere katılım ücretsiz.

13 Mart 2017 Pazartesi, 15:39

İzmirli bir grup bisikletsever ‘Bisikletli Kültür Turları’ adı altında etkinlikler düzenliyor. Kar amacı gütmeyen etkinliklere katılım ücretsiz.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
Haftasonları İzmir ve çevresinde gerçekleştirilen gezilerde semtler, tarihi alanlar, müzeler, doğal güzellikler, kültürel ve tarihsel miraslar konu alınıyor.  Bisiklet gezilerine 7’den 70’e her yaştan bisikletseverler katılıyor. Kar amacı gütmeyen etkinliklere katılım ücretsiz.

Grubun kurucusu ve moderatörü Dr. Serhat Ferrahi Değimli “İzmir’imizde tarihsel, doğal, kültürel, coğrafi ve bilimsel mirasımıza dair farkındalık yaratmayı hedefleyen, bilimin ve aklın kılavuzluğunda, kişisel gelişimimize ve çevreyle bütünleşmemize katkı sağlayabilecek, mümkün olduğunca alanının uzmanı kişilerin eşliğinde günübirlik geziler düzenliyoruz. İleride kamplı, şehir dışında;   hatta ülke dışında kültür turları düzenlemek gibi planlarımız var” dedi.

Bugüne dek ‘Bisikletle Bir Bornova Masalı’,  ‘Bisikletle Tarihi Kemeraltı, Agora, Altınpark, Kadifekale’, ‘Bisikletle Metropolis Antik Kenti’ne’, ‘Bisikletle Kuş Gözlemciliğine Giriş’ ‘Bisikletle Şirinyer, Buca, Kaynaklar’, ‘Bisikletle Denizcilik Mirasımız; Urla Antik Gemi Yapım Atölyesi’ ‘Key Müze ve İsabey Bağevi’ ‘Karantina Semtinden Karantina Adasına’ gibi temalarla turlar düzenlediklerini belirten Değimli, “ Gittiğimiz yerlerin geçmişine,  yaşam alışkanlıklarına, yöresel özelliliklerine ve mutfaklarına dair anlatımlar ve deneyimlerle gezilerimizi zenginleştirmeye çalışıyoruz. Çevremizle ve grup içinde etkileşimler ve kaynaşmalar için de zaman ayırıyoruz. Bu yüzden gezilerimizi mümkün olduğunca düşük tempoda gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Çağımızın en çözümcül aracı olan bisikletin daha da yaygınlaşması, her alanda görülmesi gibi bir kaygıları da olduğunu belirten Değimli, “Bisikletin hem çevreye zararı yok, hem de insan sağlığına yararlı. Bunun yanında trafik karmaşasına en iyi çözüm. Öte yandan bizim de vurgu yapmaya çalıştığımız gibi, bisiklet aynı zamanda hem dostluk hem turizm aracı” dedi.

Turlara  görme engelli bisikletliler de tandem bisikletlerle katılıyorlar. Pilot adı verilen öndeki sürücüler hem gezide ikili bisikletlere kumanda ediyorlar, hem de gezilen yerlerde görme engelli bisikletçilere betimlemeyle çevreyi anlatıyorlar.

Grup etkinlikler için ‘facebook’  sayfası üzerinden haberleşiyor. https://www.facebook.com/groups/1730307323871900/?fref=ts

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz