Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

İzmir’in Göbeğinde Tarih Sular Altında Kaldı

İzmir’in Konak ilçesinde, iş hanı yapılmak üzere yıkılan binanın zemininde, Antik Roma dönemine ait liman hamam kalıntısı ve imparatorluk salonu kalıntılarının ortaya çıkmasının ardından, bölgede herhangi bir çalışma yapılmadı.

18 Şubat 2019 Pazartesi, 10:43

Konak’ta Antik Roma dönemine ait liman hamam kalıntısı ve imparatorluk salonu kalıntılarının ortaya çıkmasının ardından, bölgede herhangi bir çalışma yapılmadı. Sulara gömülen bölgede çalışmaların acilen başlatılması gerektiği söyleyen çevreci Avukat Arif Ali Cangı, ortaya çıkan kalıntıların İzmir’in kimliğinin tamamlanması açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

Avukat Arif Ali Cangı, geçen yıl ekim ayında kalıntıların tespit edildiğini, aradan geçen 4 aya rağmen herhangi bir çalışma yapılmadığını belirterek, bölgenin sulara gömüldüğünü söyledi.  Arif Ali Cangı, “3 Ekim’de Koruma Kurulu, buranın mutlak korunması gereken bir alan olduğunu, Antik Roma  döneminden kalan bir liman olduğunu belirlemişti. Ayrıca SİT derecelendirmesi ve koruma statüsünün belirlenmesi açısından, zemin suyunun çekilmesi için çalışma yapılmasına karar vermişti. Bilgi edinme çerçevesinde yazdığım yazıya 1 Şubat’ta yanıt verildi. Cevapta Konak Belediyesi’nin bu konuda, Koruma Kurulu’na bir değerlendirme gönderdiği belirtildi. Burası su içerisinde kalmış bir yer ve 3 Ekim’den bu yana herhangi bir şey yapılmadı” dedi.

Ayrıca Cangı, bölgenin İzmir’in bilinen tarihini de değiştirecek niteliğe olduğunu vurgularken, şunları söyledi: “1900-2000 yıl öncesinin bir limanından bahsediyoruz. 1900-2000 yıl önce İzmir limanı nerede varsayılıyordu, şimdi bu kalıntılar ile nereye geliyor? Buna baktığımızda İzmir’in tarihini değiştirecek bir varlıkla karşı karşıyayız. İzmir’in kültürünün, turizminin gelişmesi açısında çok önemli. Kentin kimliğinin tamamlanması açısından son derece önemli. O nedenle sahip çıkmak gerekiyor.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri