Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi
08 Aralık 2018 Cumartesi, 11:27
Haberhurriyeti
Haberhurriyeti haberhurriyeti@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

İZMİR’İN ASSOLİSTİ KİM OLACAK?

Şüphesiz, İzmir geneli itibari ile CHP’nin kalesi olarak gözüken iller sıralamasında ilk sırayı yıllardır koruyor. Ancak son dönemlerde bu ilk sırayı AK Parti’ye kaptırmamak için elini taşın altına koyuyor mu? Koymuyor mu? Bu da büyük bir soru işareti. CHP’nin oy deposu İzmir, yapılan yerel seçimlerde koltukları hep elinde tutuyor. Peki bunun karşılığında yeterli hizmet alıyor mu?

***

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçim için siyaset kazanı günden güne daha fokurdamaya başlıyor. Şüphesiz en hareketli parti CHP olmakla birlikte aday adayları kendi çapında tanıtımlar ziyaretler ve vaatlerle sahaya çıkıyor… Geçtiğimiz günlerde Ak Parti’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Nihat Zeybekci’den hızlı bir start bekledik ama beklenildiği kadar bir hareketlilik yaşanmadı. Belki de CHP’nin büyükşehir adayını bekliyor. Öte yandan CHP ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklamamakta ısrarlarını sürdürüyor.

HEYECAN MI STRES Mİ?

Yazıya başlamadan önce İzmir’in CHP açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmiştim. Şimdi CHP Genel Merkez’de kulis üzerine kulisler yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirleme konusunda bir karamsarlık var sanki… Bu da aday adaylarını heyecandan çok strese sokuyormuş gibi bir his doğdu içime…

Geçtiğimiz günlerde CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, aday adaylarına “Sık sık Ankara’ya gitmeyin” uyarısı yapmıştı. Aday adayları bunu ne kadar dinledi ne kadar dinlemedi bilemeyiz. Bildiğimiz şu ki bir çok aday adayı en ufak bir kıpırtı olsa soluğu Ankara’da alıyor. Bu da heyecandan çok strese neden oluyor.

ASSOLİSTLER EN SON MU ÇIKAR?

Bu dönemde CHP’nin İzmir’de işi diğer seçimlere göre biraz daha zor görünse de İzmir’de seçimi kazanacağını 5 yaşındaki çocuğa sorsan o bile bilir. Fakat oy farkı nasıl olacak işte bu belli değil. CHP İzmir’de açık ara fark ile mi kazanacak yoksa galibiyeti zora mı sokacak?

İzmir’de Büyükşehir aday adayını açıklamayan CHP Genel Merkezi’nin düşüncesi assolistler sahneye en son çıkar şeklinde mi yoksa? Yada aday belirleme konusunda bir belirsizlik mi var? Bunu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Hani ortaya bir iddia atarsın o söz üç beş kişiden sonra şeklini ve şemasını değiştirir ya, İzmir’deki siyaset te bu yönde… Şu an CHP Büyükşehir Adaylığı için bir çok kişinin ismi geçiyor. İsmi sık geçenler arasında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ var. Hatta, geçtiğimiz günlerde Alaaddin Yüksel’in başvurusu kafaları karıştırdı. Aniden yapılan bu aday adaylığının arkasında ne yatıyor acaba? Öte yandan İzmir ile Ankara arasında köprü görevi gören Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a adaylık verilirse buna da hiç şaşırmamak gerek.

HAYDİ HEP BİRLİKTE KAZANALIM

Son olarak, adaylara bir hatırlatmada bulunarak sözlerime tamamlamak istiyorum.

Bir seçim nasıl kazanılır?

Ekonomik sıkıntıdaki fakirin umudu olarak, yetimin başını okşayarak kazanılır. Yapamayacağı işin sözünü vererek değil, yalansız dolansız emek harcayarak kazanılır. Laf kalabalığı ile değil dedikoduyla hiç değil, icraatlarla çözümlerle kazanılır seçim. Köprüyü geçene kadar değil asıl o köprüyü geçtikten sonra kazanılır seçim. Halkın gönlünü kazanarak, umudu olarak, elini taşın altına koyarak kazanılır seçim. Sabah koltuğa oturup, telefonları kapatıp ‘beni soran olursa toplantıda olduğumu söyleyin’ demekle değil, makam odasının kapısı açıkken kazanılır seçim.

***

Amaan nasıl olsa yaparızla değil, hayaller aleminde yaşamakla hiç değil, memleketin kokusunu, dokusunu, coğrafyasını, kültürünü bilmekle kazanılır seçimler. İnsanlara ışık olmakla, bilginin kültürün arttığı bir toplumla, sevmekle- saymakla, vatandaşlara kol kanat germekle, muhtacın yanında olmakla, fakire zengine eşit davranmakla, yaşanılabilirlikte kenti zirve yapmakla kazanılır seçimler.. Sevgili adaylar haydi bunları gerçekleştirin tüm insanlar duysun, görsün… İşte o zaman kazanırız bu ülkeyi bu memleketi bu vatanı…

mkaandalkara@gmail.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri