Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

İzmir’de umut yolculuğu su kanalında bitti

İzmir Menderes’te kaza: 22 ölü

14 Ekim 2018 Pazar, 18:09
Umut yolculuğuna çıkan göçmenleri taşıyan kamyon kaza yaptı.

İzmir’den, Yunanistan’ın Samos Adası’na gitmeyi planlayan yabancı uyruklu göçmenlerin bulunduğu kamyon, Adnan Menderes Havaalanı yanındaki dere yatağına uçtu.  Ters dönen kamyonun kasasındaki, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenler etrafa savruldu, bazıları da kamyonun altında kaldı. Feci kazada, 22 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Saat 08.00 sıralarında, meydana gelen  kazada yaşamını yitiren ve yaralananların İç Anadolu Bölgesi’nden kamyonla alındıkları, Menderes ilçesi sahilinden tekneye binip Yunanistan’a geçmeyi düşündükleri öğrenildi.

ŞOFÖR KAZA YAPTIĞINI SÖYLEMEMİŞ

Kazada yaralanan kamyonun sürücüsü Mustafa Yılmaz’ın, taksiyle gittiği Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde kaza yaptığını değil, yüksekten düşerek yaralandığını söylediği belirlendi. Yalan beyanda bulunduğu ortaya çıkan Yılmaz’ın ayrıca kamyonu Aydın’ın Söke ilçesinde K.D. isimli kişiden günlüğü 1000 liradan 4 günlüğüne iki gün önce kiraladığı öğrenildi.

Kamyon sürücüsü Mustafa Yılmaz’ın çeşitli suçlardan poliste suç kaydının bulunduğu da inceleme sonrası ortaya çıktı. Sürücünün kamyon kullanabilmek için gerekli ‘C sınıfı’ ehliyeti yerine de otomobil kullanabildiği ‘B sınıfı’ ehliyeti olduğu belirlendi.

İNSANLIK DRAMI

Olay yerine gelerek yetkililerden bilgi alan İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, göçmen kaçakçılığına yönelik önlemlerin acilen artırılması gerektiğini belirtti. Özkan,  “Aşağıdaki manzara korkunç. Kamyon akardiona dönmüş. İnsanların binlerce kilometre uzakta umuda doğru yolculuk yaparken, böyle bir sonla karşılaşmaları gerçekten çok üzücü. İnsanlık adına büyük bir dram. Buna bir çare bulunması gerekiyor. Aldığım bilgiye göre oradaki dere şuan kırmızı akıyor. Büyük olasılıkla şoför uyumuş. Bu olaylar giderek artar. İnsan kaçakçılığı dünya üzerinde en alçak suçlardan biri. Ne yazık ki şuanda karşı karşıya kaldığımız tablo büyük bir insanlık dramı. Zengin ülkelerin oturup bir çözüm bulması gerekiyor. Yoksa bizim gibi geçiş güzargahını oluşturan ülkeler bunu önleyemezler. Ekmek, iş, aş ve huzur içinde yaşama insanlara tanınmalıdır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz