Son Dakika
22 Kasım 2019 Cuma
”

İZBAN düğümü, Kördüğüme gidiyor!

TC. Devlet Demiryolları % 51 hisseye rağmen, topu yine %49 hisseli Büyükşehir’e bırakmış durumda. TCDD taşeronları ile yürütülen seferler de sendikanın yaptığı ‘Grev Kırıcılığı İhbarı’ sonucu kalkabilir.

13 Aralık 2018 Perşembe, 19:33
TC. Devlet Demiryolları % 51 hisseye rağmen, topu yine %49 hisseli Büyükşehir'e bırakmış durumda. TCDD taşeronları ile yürütülen seferler de sendikanın yaptığı 'Grev Kırıcılığı İhbarı' sonucu kalkabilir.

İzmir Banliyo A.Ş’deki (İZBAN) ile Demiryol-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda başlayan grev dördüncü gününe girerken, yeni bir kriz patlak verdi. Basına açıklamada bulunan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, saat 11.00 ile 16.00 arası dışında taşeronlarla sefer düzenleniyor olmasının grev kırıcılığı olduğunu duyurdu. Eryüz, engellemek için yargıya başvurduklarını belirterek “Çalıştırılan makinistler sürücü eğitmeni olarak işe alınmış taşeron işçilerdir. İş sözleşmelerine de aykırı. Bizi dost bildiğimiz insanlara düşman yapıyorlar. İş Kanunu’nun 68. maddesi grevdeki işyerlerinde taşeron işçilerle üretim yapılamayacağını ve işçi alınamayacağını belirtiyor. O nedenle biz derhal tedbir konulmasını ve bunun durdurulmasını istedik” dedi.

TCDD’nin yüzde 51, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de yüzde 49 hissedar olduğu İZBAN, taşeron makinistlerle sabah saat 06.00 ile 11.00 ve akşam ise 16.00 ile 20.00 saatlerinde Çiğli ile Havaalanı arasında 7 eğitmen eşliğinde 24 sefer yapıyor. Grev öncesi 269 sefer ile günde yaklaşık 300 bin kişi taşınırken, şimdi ortalama 50 bin civarında insan taşınabildiği belirtildi.  Demiryol-İş Sendikası, İZBAN’ın 4 günlük zararının 1,4 milyon TL’yi geçtiği bilgisini verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ek seferlerle çözüm bulmaya çalışırken son olarak bazı dolmuşların güzergahlarında değişiklik yapıldı. 3 dolmuş hattı geçici olarak İZBAN güzergahında çalıştırılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına da ihbarda bulunduklarını dile getiren Ervüz şunları söyledi:

“İZBAN’da grev kırıcılığı yapıldığını belirterek tespitini istedik. Bir iki gün içinde hem mahkemenin hem de bakanlığın harekete geçeceğini düşünüyoruz. Ayrıca bilirkişi incelemesi de istedik. Grev kırıcılığının işçilerin alacağı hakları zayi etmesini engelleyeceğiz. Biz ekmeğimizi büyütmeye kararlıyız. Yarattığımız zenginlikten payımızı istiyoruz, yoksa ne İzmirlilerle, ne de işverenlerle derdimiz. Siyaset gibi bir derdimiz yok, ekmeğimizin kavgasını veriyoruz.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz