Son Dakika
25 Haziran 2019 Salı

 İYİ YÖNETİMİN SIRRI BURADA

Siyasetin iki dudağı arasındaki yöneticilerin toplumların önüne konulması ve bunlar sizi yönetecek diye hiçbir şey sorulmadan hareket edilmesi etik değildir.

27 Aralık 2018 Perşembe, 22:09

Etik ve ahlaki değerleri öneren, bunları uygulayan kişilere yönetim kademelerinde yer verilmemesi insanlık tarihi kadar geçmişe dayanmaktadır.

Bu kişiler hiçbir zaman yönetimlere talip olmamışlar, ama kimi zaman bu kademelerde görev almaları beklenmiş ve istenmiş, ancak yaptıklarının bireysel ve kitlesel çıkarlara aykırı yönleri bulunduğu zaman da görevlerinden uzaklaştırılmışlardır.

Oysa ki, toplumların artık bu tip kişileri yönetici olarak görmeyi isteme ve talep etme hakları doğmaya başlamıştır.

Her ne şekilde olursa olsun, bu tip kişileri örnek alabilirsiniz ama onların yapmaya çalıştıklarına erişmeniz mümkün olmaz. Tek çare yine onları görevlendirmektir.

Herkesin ekonomi ve siyaset ikileminde sürüklendiği bir yüzyılda, etik ve ahlaki değerler yeniden sahnededir ve ona inanan gerçek sahipleriyle

Yeniden düzgün, doğru ve dürüst bir yönetimin sırrının bulunmasını beklemektedir.

Artık yönetici kademesindeki kişilerin siyaset ve politikanın içinden gelen kişiler olmaması, ehliyet ve liyakatin esas alınması, bilgi, görgü ve tecrübenin doğrulukla birleşmesi, fazilete inananların yeniden yönetici konumunda olması lazımdır.

Düşünürlerin mutabık kaldığı bu fikir sayesinde insanlık ve doğa huzur bulacak, toplumlar mutluluğu yeniden keşfedecektir.

İyi yönetimin sırrı buradadır.

Her ne kadar bunu fark etmemekte direnenler olsa da, yaklaşan yeni zaman etik ve ahlaki değerleri uygulayanların zamanı olacaktır.

Doğaya saygılı, canlıları koruyan, insana insan olduğu için değer verirken küçümsemeyen, onu eğitimsiz bırakmayan, insan hükümdarlığı yerine dünyalı canlılar hükümdarlığı çerçevesinde hareket eden, tarihten ders alarak onu tekrar ettirmeyen, toplumsal etik ve ahlaki belleğin yitirilmemesi için uğraşan, makam masalarından ve arabalarından inip, toplumun içinde onlarla yürüyen, dinlenen, yolculuk yapan insan olmalıdır yöneticiler. Bunların örneği dünyada çok azdır. Ancak olmayacağı anlamına da gelmeyecektir. Siyasetin iki dudağı arasındaki yöneticilerin toplumların önüne konulması ve bunlar sizi yönetecek diye hiçbir şey sorulmadan hareket edilmesi etik değildir.

Bekliyoruz.

Umut doğru ve güzel bir yöndedir.

Artık ayrışmadan, kavgadan, kapalı kapılar arkasından uzak kalma devrine doğru ilerliyor dünyamız.

Toplumlar kendi içinde burada tarif ettiğimiz iyi yöneticileri bulup ortaya çıkarmalı ve benim istediğim bu yönde olacaktır diyecektir.

Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Aksine iyi ve doğru düzgün yönetimin sırrını bulmak ereksel ve istek anlamında anlamlı bir ödevdir.

Sevgiyle saygıyla içtenlikle kalın.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri