Son Dakika
14 Haziran 2019 Cuma

İSTİSMAR (kötüye kullanma) MI, CİNSEL SALDIRI(tecavüz) MI?

Önlem almazsanız, ”Allah korusun” demekle çocuklarınızı koruyamazsınız.

26 Şubat 2018 Pazartesi, 19:58

Bazı kavramlar vardır, kelime oyunu ile yapılan anlam değişikliği, çok fazla önem göstermez. Faiz yerine, kârdan pay dersiniz olur. ”Hatalıyım” yerine ”kandırıldım” derseniz olur.

Ama tecavüz’e , istismar derseniz olmaz. Hem kelime anlamı açısından olmaz, hem sonuçları açısından olmaz.

İstismar, birinin iyi niyetini kötüye kullanmaktır, yapılması gerekenin, gerektiği gibi yapılmamasıdır. Buna binlerce örnek verilebilir, sonucu hayal kırıklığıdır. Zaman içinde unutulur. Yapılandan ders alınır ve bir daha böyle bir istismar’a uğramamaya çalışılınır.

Tecavüz, kelime anlamı olarak, saldırıdır. Ancak bu saldırı, bireye yönelikse, en çok ruhu yaralar. Bedensel yaralanma, zaman içinde onarılır, tedavi edilir. Ruhun aldığı yara, ne yazık ki hiç bir şekilde tedavi edilemez.

Yani İlk önce şu konuda anlaşalım, tecavüz kelimesi yerine, istismar kelimesi kullanılmaz. Kullananlar, tecavüzün ağır yükünün, farkında olmayan, tecavüzü olağanlaştırmaya çalışanlardır bile denebilir.

Söz konusu çocuk istismarı ise, önce buna açıklama getirmek isterim. Çünkü buradaki istismar kelimesi, ihmal kaynaklıdır. Çocuğun, fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarının karşılanmamasından doğan ihmaldir. Beslenmesine gösterilmeyen özen, sevgi eksikliği, gelişimine katkı olacak olguların, yerine getirilmemesi ihmaldir.

Yetkililerden ve adaletten pek bir şey bekleyemeyeceğimiz bu günlerde, bir milletvekilinin de söylediği gibi!!, ailelerin çocuklarına sahip çıkması ve her konuda bilgilendirmesi gerekiyor. Bunu yaparken ailelerin de bilinçlenmesi gerekliliği gözardı edilmemelidir.

Anne ve baba, çocuklarını korkutmadan, onların özgüvenlerini zedelemeden, yabancı olsun olmasın kendisini, herkesten koruma ve kollamasını öğretmelidir. Unutmayalım ki, yakın akraba tarafından  cinsel taciz veya tecavüze uğrama oranı, yabancıların oranına göre, çok daha yüksektir.

# Din, kültür, çevre gibi etkenlerin, çocuğunuzun hayatını ilgilendiren, önemli konuların önüne geçmesine izin vermeyin . Konu, evladınızın hayatı ise, bunun ayıbı, günahı, kim ne der’i olmaz. Önlem almazsanız, ”Allah korusun” demekle çocuklarınızı koruyamazsınız.

# Çocuğunuza, vücudunun kendisine özel olduğunu ve bu özeline kimsenin dokunmasına izin vermemesini öğretin.

# Çocuğunuza, herşeyi size anlatabileceği güvenini verin.

# Çocuğunuzun söylediklerini ciddiye alın. Mutlaka göz kontağı kurarak onları dinleyin. Dinler gibi yapmayın.

# Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin. Beklenmedik davranışlarda bulunuyorsa ( içine kapanıklık, göz kontağı kurmama, iştahsızlık, sebepsiz ağlama, banyoda utanma vb) mutlaka sebep arayışına girin.

# Çocuğunuzun sosyal medya hesaplarını mutlaka kontrol edin.

# Çocuğunuzu, olaylardan, detaya inmeden, onu korkutmadan haberdar edin ki, o’na tanıdığı ya da tanımadığı kişi veya kişiler, iyi davranıyor olsa bile, insanların kötü niyetli olabileceğinden haberdar olsun.

# Çocuklarınıza, kendisini tehlikede hissederse, avazı çıktığı kadar bağırmaları gerektiğini öğretin.

Son olarak en tepedekinden , en alttakine kadar, tüm yetkililere seslenmek istiyorum. İtibar dediğimiz şey, gösterişle değil, topluma sahip çıkarak elde edilir. Toplumu oluşturan bireylerin, en küçüğünden, en büyüğüne kadar sahip çıkarak elde edilir. Tecavüzlerin üzeri örtülerek, yayın yasağı getirilerek, tecavüzcü cüppeyle, takım elbiseyle duruşmaya çıktı diye, ceza indirimi verilerek itibar kazanılmaz, kaybedilir.

İtibar kazanmak istiyorsanız, bir an önce tecavüz suçuna en ağır cezayı verecek kanun düzenlemesi yapmanız gerekiyor. İtibar kazanmak için tecavüze uğrayanı değil, bunu gerçekleştireni cezalandırmanız gerekiyor. Çünkü sosyal devletlerde, adalet denilen şey, böyle işliyor.

Sosyal medyada okuduğum en güzel cümlelerden biri ile bitirmek istiyorum yazımı.

”BİZE SOYAĞACI DEĞİL, EN SAĞLAMINDAN DAR AĞACI LAZIM”

 

CAN GAZİLERİMİ, YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ SEVGİ, SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN KOZANOĞLU BİÇKİN

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri