Son Dakika
22 Kasım 2019 Cuma
”

İnciraltı sorunu, Külliye’ye gidiyor

19 Temmuz 2019 Cuma, 14:42

İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) Başkanı Tayfun Karabulut, Türkiye’nin en değerli yerlerinden biri ve İzmir’in büyüme noktası olan İnciraltı ve Bahçelerarası’nın planlanması konusunda çalmadık kapı bırakmıyor. Yıllardır mağdur olduklarını belirten Karabulut, İnciraltı’nın Turizm bölgesi ve EXPO alanı ilan edilmesine rağmen bugüne kadar planlanmanın bir türlü yapılmadığını belirtip bölge için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu istedi.  Bölgenin İzmir’in kaderini etkileyecek, iş aş alanı olabileceğini ve yabancı yatırımcı çekebileceğini belirten Karabulut, “Cumhurbaşkanımıza 15 bin kişilik istihdam yaratacak bölgenin son durumunu anlatacağız. Yıllardır mağdur edildiğimiz bir konuda yardım isteyeceğiz” dedi.

İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) Başkanı Tayfun Karabulut’un Dernek adına randevu talebi şöyle:

***

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI’NA

                                                                                                                         ANKARA

SAYI: 2019/4

KONU: Mağduriyetin giderilmesi ve randevu talebi hakkında.

 İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER), Türkiye’nin en değerli yerlerinden biri ve İzmir’in büyüme noktası olan İnciraltı ve Bahçelerarası’nın beşinci nesil toprak sahiplerinin birlikteliği ile 1994 yılında kurulmuş ve kuruluş tarihinden bu yana beş nesildir toprak sahibi olan üyelerimizin mağduriyetlerini farklı platformlarda duyurmaya çalışmıştır.


Yaklaşık 5 milyon metrekareyi kaplayan ve %99 şahıs mülkiyetinde olan bölgemiz:
-1991 yılında Resmi Gazetede Turizm Bölgesi ilan edilmiş,
-İki kez EXPO’da aday olmuş,
-İki kere planlama çalışması yapılmış, son olarak 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan planlama ise açılan dava sonucu iptal olmuş bir alanı kapsamaktadır.
– Bölgemiz, İzmir’in yerleşim ve ticaret alanlarının ortasında atıl ve milli ekonomiye hiç bir katkısı olmayacak şekilde sahipsiz kalmıştır.
– Borlu su nedeniyle tarım yapma imkânı kalmamıştır. Bölge tarımsal vasfını kaybetmiş, şehrin ortasında kalan bir alan olması nedeniyle de tarımsal faaliyet için istihdam olanağı bitmiştir.
– Sit ilanından sonra kanunda öngörülen süre çok geçmiş olmasına rağmen, geçiş dönemi yapılaşma koşulları belirlenmediği için çivi bile çakılmaya imkan verilmeyen arazilerimizin toprak sahipleri, yüksek emlak vergileri nedeniyle mağdur olmaktadır.
– Ülkemize ve şehrimize turizm, istihdam, ticaret ve yeşil alan olarak büyük katkı sağlayacak düzenlemeleri, ne yazıktır ki beş nesildir toprak sahibi olan bizlerin dört nesli görememiş ve son günlerine kadar devletimizden gelecek bir haber için umutla beklemişlerdir.


Bugüne kadar pek çok siyasetçiden bizlere verilen ve her seferinde yeniden umudumuzu arttıran sözlerin gerçekleşmediğini görmek bizler için yıkım olmuştur.
Ülkemizin, şehrimizin ve İzmirlilerin kaybedecek ve de bizlerin artık dayanacak bir günü dahi kalmamıştır.

 Mağduriyetimizi aktarmak, değerli görüşlerini almak üzere  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ile görüşmek için randevu talep ettiğimizi saygılarımızla arz ederiz.

                                                                                                   

 Saygılarımızla

Tayfun Karabulut

İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) Başkanı     

İnciraltı 2. Nesil Platformu Başkanı Tayfun Karabulut, uzun yıllardır çözüm bekleyen İnciraltı´nın imar planının yapılarak ekonomiye kazandırılmasının 15 bin kişiye yeni iş imkanı yaratacağını söyledi.

                                                                                              

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz