Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

İNCİRALTI PLANLANINCA ŞEHRE BİN KAZANDIRACAK

”Dedikodular yayan menfaat grupları planlarımızın açıklanması öncesi varılan mutabakata zarar verme çabasındalar. Ancak artık amaçlarına ulaşamayacaklar ve İzmir İnciraltını KA-ZA-NA-CAK.”

18 Ekim 2018 Perşembe, 18:20

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın  2019-2021 dönemi yatırım programı açıklamasında “Zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacak” deyince, ‘İnciraltı planları yeni bir bahara mı giriyor’ sorusunu İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Tayfun Karabulut’a sorduk..

HH – İnciraltı için beklenen planlama, söz konusu ‘zorunlu hallerin’ neresinde?

T.K – İnciraltı planlaması bir kamu yatırımı değildir. İnciraltı yaklaşık %90 dan fazla şahıs mülkiyetinde bulunan, devletimizin cebinden para çıkmayarak sadece optimum noktada bir planlama Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.

H.H – ‘Devlete yükü yok’ mu diyorsunuz?

T.K – İnciraltı ve Bahçelerarası 1991 yılında ilk turizm bölgesi ilan edilmiş, ilk olarak 2013 yılında planı çıkmış, ardından açılan davalar netincesinde plansız yine kalmış, şehrin içerisinde, önü deniz ile orman , havalimanına 22 km uzaklıkta, altında 2500 yıllık Dünyaca ünlü Agamemnon kaplıcaları bulunan ve 2 kez EXPO da aday olup tüm dünyanın tanıyıp hayran olduğu bir yerden bahsediyoruz. Devletimize hiçbir yük getirmeden, Şehrimize ekonomik ve istihdam yönünden sıçrama yaratacak kapasitededir.

H.H – Bölgenin geleceği açısından gelinen aşama net olarak nedir?

T.K – Kasım 2016 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın onayı ve son Başbakan şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Sayın Binali Yıldırım’ın talimatı ile başlayan planlama süreci, Geçtiğimiz ay Ak Parti İzmir İl Başkanı Sayın Aydın Şengül’ün “İnciraltı planları konusunda İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu ile mutabakata vardık” açıklaması ile son aşamaya geldi.

H.H – İnciraltı hakkında da “seçim malzemesi olur, Yerel seçim sonrasına planlama açıklaması kalır” yönündeki dedikodular söz konusu. Siyasi malzeme yapılıyor olabilir mi? 

T.K – İnciraltı ve Bahçelerarası planlamarı seçim malzemesi olamayacak kadar önemli konumdadır. Ülkemiz bugün ekonomik seferberlik halinde iken İnciraltı Planlaması ile Ülkemize 10 Milyar dolar yabancı yatırımcı getirebilecek bir bölgeyi bugün seçim malzemesi kimse yapmaz. Hükümetimiz İnciraltı konusunda bugüne kadar siyeset üstü görerek, bizleri ve İzmir’in hassasiyetini gözeterek bugüne geldi. Günlerin bile Ülkemiz ve bizler için çok önemli olduğu bugünlerde bu dedikoduları yayan menfaat grupları planlarımızın açıklanması öncesi varılan mutabakata zarar verme çabasındalar. Ancak artık amaçlarına ulaşamayacaklar ve İzmir İnciraltını KA-ZA-NA-CAK.

H.H – Aziz Kocaoğlu aday olmayacak. Gelişme İnciraltı Planlarını nasıl etkiler?

T.K – Önümüzde 6 aylık süreç var. İnciraltı 40 yıllık sorun. Bu uzun süreçte en cerasetle çözüm noktasında ilerleyen kişi Başkan Kocaoğlu oldu. Hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Bizler inanıyoruz ki bu süreç yeni bir belediye başkanının tarafına kalmadan İnciraltı planlama kurdelesini hükümetimizle ve başkan Kocaoğlu ile beraber keseceğiz. Bu durum İzmire yakışacaktır. Bizim bekletimiz süreçte herhangi bir aksilik yaşanmadan yine bugünkü mutabakatın devam ederek, Başkan Kocaoğlu’nun bu 6 aylık süreçteki başkanlığında İnciraltı’nın hızla İzmir’e kazandırılması. Aziz başkan yaklaşık 15 yıldır süreci yakın takip eden bir başkan. Eminim ki kendisi de bu sorunun başkanlık süreci içerisinde çözülmesini isteyecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz