Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

İMAR AFFINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Son başvuru 31 Ekim 2018

18 Temmuz 2018 Çarşamba, 23:55

İMAR BARIŞI ESKİ TABİRLE İMAR AFFINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Vatandaşlarımız için yüzyılın fırsatı olarak nitelendirilen İMAR BARIŞINDAN tüm yapı sahiplerinin akıllıca değerlendirmelerini şiddetle tavsiye ederim. Kimi zaman santimetre bazında projeye uygun olmayan haller olabiliyor. İmalat aşamasında malzemenin kalınlığından veya işçi hatasından kaynaklanabiliyor. Hal böyle olunca çizimlerdeki çelişkiler yüzünden bir binanın ölçülerinde ister istemez küçük de olsa sapmalar meydana gelebiliyor. Ne yazık ki bu durumdan en çok canı yanan müteahhit vatandaşlarımız oluyor. Bir binanın yirmi otuz santim fazla olmasından bir kazanç elde edemiyorlar. İskan aşamasında da zavallı müteahhitin başına gelmeyen kalmıyor. Yirmi otuz santim için binanın yıkılması da mümkün olamıyor. Bundan dolayıdır ki arsası problemli olmayan her yapı kat mülkiyetine geçmiş olacak.
Konuyla ilgili müracatlarınızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Müracatınızı hiç bir evrağa gerek duymadan sadece bina ve kişisel bilgileri içeren bir yazılım üzerinden yapabiliyorsunuz. Sadece e- devlet üzerinden binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. 31 EKİM 2018 tarihine kadar ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ve yetkilendireceği kuruluşlara yapabilirsiniz. Müracatta bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Unutmamanız gereken kayıt bedeli her BİNA ve YAPIYA göre değişiklik gösterecek.
• İmar Barışı sürecinde ödenecek olan Yapı Kayıt Belgesi bedeli nasıl belirlenecek?
Arsa Emlak değeri ile yaklaşık maliyeti toplam üzerinden hesaplanan bedelin KONUTLARDA %3′ ü, ticarette % 5′ i olacak şekilde belirlenecek.
• Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlatılabilecek mi?
-Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek.
• İmar Barışı kapsamında kat mülkiyetine geçiş olacak mı?
-Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.
• Hangi yapılar İmar Barışı’ndan faydalanamayacak?
-Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar. Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar.
Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılar için daha önce alınmış olan yıkım kararları ile tahsilatı mümkün olmayan İDARİ PARA CEZALARI da iptal edilecek. Hatta daha önce kredi çekmenizin mümkünatı olamayan taşınmazlarınız da krediye uygun hale gelecek. Hatta kentsel dönüşüm kapsamında çalışma yürüten belediyelere % 100 YERLİ İNŞAAT MALZEMELERİNİ tercih etmeleri halinde SIFIR FAİZLİ KREDİ imkanı da sağlanacak.
Özetle, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapılarınız varsa siz siz olun bu fırsattan kendinizi mahrum bırakmayın.

www.haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO