Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

Ilgaz’da yeni bitki ve kelebek türleri

27 Ağustos 2013 Salı, 15:46

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 10’uncu Bölge Müdürlüğü tarafından, Ilgaz Dağı Milli Parkı Ekosistem Tabanlı Orman Amenajman Planı kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda yeni bitki ve kelebek türleri tespit edildiği bildirildi.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Ilgaz Dağı Milli Park Müdürü Orman Yüksek Mühendisi İrem Sağlam, Ilgaz Dağlarının Milli Park statüsünde bulunan bin 88 hektarlık alanında Amenajman planlama çalışmalarının sürdüğünü belirtti. İrem Sağlam, biyolojik çeşitlilik zenginliğin ortaya konulmasına yönelik arazi çalışmaları sırasında, Ilgaz Dağı’nın mevcut flora listesine kayıtlı olmayan Geven, Eğreltiotu, Pamukotu, Ergeçsakalı, Kırreyhanı bitki türleri ile fauna listesine kayıtlı olmayan Çokgözlü Geranyummavisi, Dumanlı Apollo, Ateş Bakırgüzeli, Anadolu Esmergözü kelebek türlerinin tespit edildiğini açıkladı. Türlerin literatüre kaydı ve teşhisine yönelik bilimsel çalışmalarının ise devam ettiği kaydedildi.

İrem Sağlam, Ilgaz Dağlarının sahip olduğu bitki türü zenginliği açısından Türkiye’nin en önemli merkezleri arasında gösterildiğini hatırlatarak, “Özellikle, alpin kuşakta yer alan bitki toplulukları arasında çok sayıda nadir ve endemik çeşit bulunuyor. Ilgaz, doğa koruma açısından önemi nedeniyle 40’ı aşkın bilim insanının katılımı ile belirlenen ‘Türkiye’nin Önemli Bitki Alanları’ arasında yer alıyor” dedi. – Cengiz YALÇIN/ILGAZ(Çankırı), (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri