Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 21:54
Çağatay Üstün
Çağatay Üstün [email protected] Tüm Yazılar

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ETİK BİR UYARI!

Sonunda The Day After filminin ön yüzleşmesi ile karşı karşıyayız. Her şey bu kadar ciddi bir hale dönüşebilir mi, şimdi bunu yeniden düşünme vaktidir. Son günlerde sıcaklığın aşırı artması, nemli ve bunaltıcı havalar, belli belirsiz birden yağan yağmurlar, şimşek ve gök gürültüleri, kimi yörelerimizdeki dolu yağışları, normal ve beklenen hadiseler değildir. Uzmanlar açıklamaya devam ediyorlar ve şu anda 10 yıl önce almamız gereken önlemleri almadığımız için iklim değişikliği çemberine girmiş durumdayız. Yani 10 yıl gecikmiş bir durumdayız. Bu konuda yetkililerin bir şeyler yaptığını söylemek de güçleşiyor.
KARBON SALINIMLARINI AZALTMAK ZORUNDAYIZ
Ülke yöneticilerinin duyarsız tavırları, toplumları bilinçlendirmeyişleri, bizler adına aldıkları kararlarda dünyamızı iklimsel felakete sürüklüyor olmaları bunların en önemli delilleridir. Etik açıdan bir uyarı sorumluluğum vardır ve bunu gerçekleştiriyorum. Herkesin karbon salınımını azaltma hususuna ilişkin ödevi büyümektedir. “Araçlarınızdan inin artık” derken bu konuya vurgu yapmak istiyordum. Kentlerde saatlerce çalışır vaziyette ille de araçları ile bir yere gitmeye çalışanların sonu gelmez bu isteklerinin bir sonu gelmelidir. Artık lüks yaşama lüksümüz kalmamak üzeredir. Bisiklet veya daha küçük motor hacimli araçlara binmek, belki de motosikleti tercih etmek en doğru kararlar olabilir bu süreçte.
KİRLİ EKONOMİ
Paris antlaşması ve Kyoto protokollerine uyulması, ülkelerin bu konuda acil önlemlere başvurması gerekiyor. Karbon salınımı yapan yüksek motor hacimli araçların yavaş yavaş piyasadan kalkması, keyfiyete önem veren her türlü motor ve araba yarışlarının sona erdirilmesi, çevreye çok daha kötü etkileri olabilecek uçak seferlerinin azaltılması, elektrikli trenlerin ulaşımda kullanılması, otomobillerde elektrikli güç kullanımıma geçilmesi lazımdır. Ancak son 150 yıldır fosil yakıtları ile oluşturulmuş kirli ekonominin yerini elektrik enerjisine dayalı ekonomiye bırakmaya niyeti yoktur. Oysa ki fosil yakıtlarının pahalı maliyeti ortadadır ve alternatif enerji kaynaklarının ucuz maliyetleri artık göz önüne alınmalıdır.
HİBRİT ARAÇLARIN VERGİLERİ MİNİMİZE EDİLSİN
Ülkemizde de ilgili kurumların çalışmalara başlaması, hibrit ve elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştırıcı önlemleri paylaşması gerekiyor. En basitinden bu tip araçlardaki vergi yükleri minimalize edilmeli, bireylerin bu tür araçlara yönelmesi imkan dahilinde olmalıdır. Sıcakların şiddetli bir hale gelişi sera etkisiyle beraber dünyamızdaki yüksek karbonmonoksit miktarının bu ısı geçişini engelleyen boyutlara ulaşmış olmasıdır.
Geri dönüşü olmayan bir sisteme iyice yaklaşıyoruz. Sınırdayız diyor uzmanlar. Bundan sonrasında iklimsel felaketler çok daha maliyetli olaylar zincirine sebebiyet verecektir. Herkes sorumluluk üstlenmek ve bunu talep etmek zorundadır: İklimsel ısınma için önlemlerimizi almak zorundayız!
AÇLIK VE KITLIK  KİTLESEL KAYIPLAR YAŞATACAK
Yaşanası, zevk ve duygusal anlamda güzellikleri paylaşılası dünya manzarası bozulmak üzeredir. Aşırı sıcakların ve aşırı yağışların ardından gelecek kuraklık dönemleri bizleri en değerli şeyi yani suyumuzu daha da kısıtlayacaktır. Açlık ve kuraklık dünya nüfuslarında büyük kitlesel kayıplar yaşanmasına sebebiyet verecektir. Bugün için küçücük odalarda klima ile serinlemenin geleceğe bir katkısı yoktur. Eninde sonunda o kapıyı açacak ve dışarıdaki iklimsel değişiklik ile yüzleşmek zorunda kalacağız.
O gün gelmeden, bugünden, şimdi, bir an önce, yarın olsun demeden, küçük bir etik uyarı benimkisi…
Sevgi, saygı ve içtenlikle kalın.
www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO