Son Dakika
21 Ağustos 2019 Çarşamba
”

İKİ KURAL ÇAKIŞIRSA

Hakeme top çarpınca oyun duracak, hakem atışı yapılacak, hakeme top çarptıran topu önünde bulacak, duble haksızlık, adaletsizlik olacak.

01 Ağustos 2019 Perşembe, 19:12
Kafamda 40 tane tilki – 2

İKİ KURAL ÇAKIŞIRSA

BİLELİM, ÖĞRENELİM

Hakeme top çarpınca oyun duracak, hakem atışı yapılacak, hakeme top çarptıran topu önünde bulacak, duble haksızlık, adaletsizlik olacak.
Zeki, akıllı, çevik olmak, futbolun ve hakemliğin, ruhunu bilmek gerek, para için, şöhret için her yolu deneyen, kuralda açık arayan mutlaka çıkacaktır, tilkilik yapmak için bile, önce öğrenmek gerek.
TOP HAKEME ÇARPARSA
ÖNCEKİ KURAL;  Oyun devam ederdi. Ne olursa olsun, hakeme çarptı diye oyun durdurulmazdı. Hakemin sahadaki minnacık taş parçasından farkı yoktu yani. Hakeme top çarpıp yöne değiştirerek gol pası olduğu, hatta gol olduğu da görüldü, yaşandı bunlar. Çok saçmaydı. Orta sahada mesela top hakeme çarpıp yön değiştirirdi, kendi takım arkadaşının önüne düştüğü halde, yine kızardı hakeme, futbolcu kardeşlerim.
BUGÜN; Topun hakeme çarpması ve bazı belli diğer koşullarda oyun hakem atışıyla başlayacak.
MUHTEMEL SONUÇ; Hakemler ‘aman top bana çarpmasın’ diye kendilerini çok kasacaklar, stres olacaklar. Durumdan vazife çıkartan uyanık (!) futbolcular da çıkacak, kendi pas ve atak hatasını örtmek için topu hakeme çarptıracak.
HAKEM ATIŞI (HAVA ATIŞI DEĞİL)
ÖNCEKİ KURAL; Futbolu bilen hakemler, sportmen rakipler böyle yapardı, şimdi ise kural resmileşti iyi oldu. Hakemlerin aklı karışır, fırsat ve açık kollayan futbolcular, gerilim yaratırdı.
BUGÜN; Hakem atışında topu olduğu gibi orta yere bırakma devri kapandı. Topla son oynayan takım hangisiyse hakem topu direkt o takıma atacak, bu sırada futbolcular hakemden yaklaşık dört metre uzakta olacak. Böylece topu alan takımın atağına kaldığı yerden başlamak gibi bir artısı olacak.
SONUÇ; İyi mi olacak bilemiyorum.
MİZANSEN YAPALIM; Maç berabere gidiyor, iki takımdan birinin kazanması şart. Uyanık (!) futbolcunun biri bilerek, isteyerek, kasten topu hakeme çarptırır. Frikik kazanma amacıyla, kuralı öğrendi ya çakallık yapacak illa ki. Direkt serbest vuruş (frikik) olmayacak haliyle hakem yeni hakem atışı kuralına göre topu bu futbolcunun, takımının önüne bırakacak. Yer ceza alanı dibi, ceza yayı civarı. Vursa gol veya ceza alanı içindeki birinin açık eline koluna denk getirecek, hadi buyur penaltı. ‘Hadi yaa’ demeyin yaşanacak bunlar.
NİHAİ SONUÇ; Bilmemektense, cahil kalmaktansa bilmek her zaman evladır. Bilirsin ama niyet, menfaat da önemli bu konuda. Kuralı bilmek iyi, kendi menfaati için yorumlamak çok kötü. Bu tip futbolculara karşı hakemler her zaman, zeki, akıllı, uyanık olmak zorunda. Bu futbolcularla lig bitmez.
KISSADAN HİSSE; En güzel helal alınteri, karşındaki rakibinin de senin üzerinde hakkı var, ona göre.
Hadi bakalım, kolay gelsin.
www.haberhüriyeti.com / Metin AYDINOĞLU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz