Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

İflas erteleme gitti, Konkordato geldi

Eskiden sadece şirketlerin çekebildiği konkordato hakkını artık tüm bireyler talep edebilecek.

30 Eylül 2018 Pazar, 12:36

İFLAS ERTELEME GİTTİ YERİNE‘’KONKORDATO’’ GELDİ…

Son günlerde sıkça duyduğumuz ve vatandaşların ‘’KONKORDATO’’ kelimesine yabancı olduğu bu kelime acaba bize ne mesajı vermeye çalışıyor?

KONKORDATO denildiğinde bir borçtan kaçma yolu olarak mesaj yanlış anlaşılmamalı. Aksine her borçlunun alacağının tamamının ödenmesi için İCRA İFLAS KANUNU’NDA düzenlenen bir yapılandırma yoludur. Böylelikle hem borçluyu hem de borçluların alacaklarını korumaya yarayan hukuki bir süreçtir.

Yaklaşık iki yıl önce ‘’İFLAS ERTELEME’’ ibaresi Kanundan çıkarılarak yerine ‘’KONKORDATO’’ ibaresi getirildi. Türk Hukuk Sisteminde bireyler iflas istediği takdirde BORÇ ÖDEMEDEN ‘’ACİZ BELGESİ’’ alıyorlar ve buna bağlı olarak birtakım kısıtlamalara maruz kalıyorlardı. Eskiden sadece şirketlerin çekebildiği konkordato hakkını artık tüm bireyler talep edebilecek.

 Finansal yapısı önemli ölçüde bozulan iyi niyetli ve dürüst borçlu işletmeleri korumayı amaçlayan bu sisteme İFLAS ANLAŞMASI da denmektedir. Dünyada birçok ülkede yaygın olan İFLAS ETME HAKKI özellikle Amerika ve Avrupa’ da sıradan bir vatandaşın borcunu ödeyemediği noktada iflasını açıklayabilme hakkını veriyor. İflasını açıkladığı takdirde kendisinden hemen para tahsilatı istenmiyor. Tek handikapı hiçbir yerden kredili ya da vadeli alım yapamaması.

 ABD DE BİREYSEL İFLAS SEBEPLERİ

Amerika’ da bireysel iflas sebepleri arasından en çok karşımıza çıkan BOŞANMA, HASTALIK, İŞSİZLİK ile alakalı vukuatların olduğu görülmektedir. Amerikan sisteminde iki farklı seçenek var. Birincisi üç dört aylık bir süreci içeren iflas durumu olarak nitelendirilen bu seçenek de ipotek ve menkul rehni bulunmayan alacakların silinmesi şeklinde. Bunu seçmek zorunda kalanların gelirleriyle borçları arasında derin bir uçurum söz konusudur. Haliyle ödeme planı yapabilecek maddi güçleri ne yazık ki yoktur. Diğer seçenek ise üç beş yıllık ödeme planıyla borçlunun borçlarını ödeme takvimine sadık kalarak ödemesidir.

TÜRKİYE’ DE SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

28.Şubat.2018’ de İFLAS ERTLEME tamamen yasaklanarak KONKORDATO kapsamına ağırlık verildi. Özellikle finansal sıkıntı içerisinde olan ve son 12 yıldır kullanılmayan bu sistemin kapıları açılınca konkordato  yöntemine başvuranların sayısı oldukça arttı. Türkiye’ nin % 70’ nin borçlu olduğunu düşünürsek her borç türü için mahkemeye başvuru olması halinde hukukta tıkanıklık yaşanır mı zaman gösterecek. Eskiden sadece şirketleri ilgilendiren bu husus artık vatandaşlar içinde geçerli olunca hukuk alanında üçüncü kişileri, kefilleri, ortakları korumaya alacak bu düzenlemedeki değişiklikle niyetlerin kötüye kullanılıp suistimal edilebilir mi sorusunu akıllara getirmiyor değil.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz