Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

İdlib’de flaş gelişme!

08 Ekim 2018 Pazartesi, 12:08
İdlib’de flaş gelişme!

İdlib’deki muhalif ve rejim karşıtı güçler, Türkiye-Rusya mutabakatı çerçevesinde, ağır silahları cephe hattından çekme işlemini bugün tamamlayacak.

 

İdlib’deki muhalif ve rejim karşıtı güçler, Türkiye-Rusya mutabakatı çerçevesinde, ağır silahları cephe hattından çekme işlemini bugün tamamlayacak.

 

Türkiye ile Rusya arasında sağlanan Soçi mutabakatı Türkiye ile Rusya arasında Soçi mutabakatı  çerçevesinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki cephe hatlarında  oluşturulacak silahsızlanma hattında süreç tamamlanıyor.

İdlib’deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, askeri muhalifler dün  gece boyunca, rejim ve İran destekli unsurlarla cephe hattını oluşturan alanda  ağır silahları çekme işlemine hız verdi.

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı grupların yanısıra rejim karşıtı  silahlı gruplar, Beşşar Esed rejimi ile cephe hattı durumundaki alanlardan havan,  top, Grad rampaları ve orta menzilli isabet edebilme imkanına sahip füze  rampalarının büyük bir bölümünü çekti.

Askeri muhalif kaynaklar ve süreci koordine eden  Türk yetkililer işlemin gün içinde tamamlanacağını bildirdi.

Diğer taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, Soçi mutabakatı kapsamında  başlatacağı devriyeler için ağır silahlardan arındırılan hatta çeşitli silah ve  zırhlı araçlar sevketti.

Rejimin ihlalleri devam etti

Yerel ve Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından edinilen  bilgiye göre, Esed rejimi son bir haftada İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi  sınırları içerisindeki yerleşimlere saldırılar düzenledi.

Esed rejimine bağlı birlikler, Hama’nın kuzey kırsalındaki Lahaya,  Buvayda, Mansura ve Tel Vasıt köyleri ve Latamne beldesi ile İdlib ilin  güneybatısındaki Naciye ve Kebine köyleri ile Lazkiye iline bağlı  Türkmendağı’ndaki Sarraf köyü ve çevresine top atışı gerçekleştirdi.

Saldırılarda 3 sivil yaralandı.

Soçi mutabakatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’da 7 Eylül’de düzenlenen  Suriye konulu zirvedeki teklifi üzerine, Erdoğan ve Putin, ateşkesin korunması ve  sağlamlaştırılması için ek önlemleri 17 Eylül’de Soçi’de görüşmüştü.

Sağlanan mutabakat, 15 Ekim’e kadar 15 ila 20 kilometrelik bir hatta  silahsızlanma bölgesi oluşturulmasını, denetimin Türk ve Rus yetkililerce  yapılmasını öngörüyor.

Askeri muhalifler, rejim karşıtı grup Heyet Tahrir Şam, rejim  askerleri ve destekçisi yabancı terörist grupların cephe hatları boyunca,  derinliği coğrafi şartlara göre belirlenecek silahsızlanma bölgesindeki ağır  silahlarını çıkartması gerekiyor. Ağır silahlarıyla bölgeyi terk edecek taraflar,  kontrol ettikleri alanların sınırlarını kendileri korumaya devam edecek. Garantör  ülkeler Türkiye ve Rusya, sorumlu bulundukları silahsızlanma bölgesinde  koordineli devriyeler gerçekleştirecek. (milliyet)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri