Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

Hutbede organ bağışı çağrısı

27 Ağustos 2013 Salı, 10:43

İZMİR İl Sağlık Müdürlüğü’nün İzmir İl Müftülüğü ile ortaklaşa yürüttüğü organ bağışında duyarlılık yaratmayı amaçlayan ‘Organ Bağışına Hutbeyle Katkı’ projesi başarılı oldu. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bir yılda topladığı bağışçı sayısını proje sayesinde 1 ayda yakalamayı başardı. İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Bediha Türkyılmaz, “Organ bağışı konusunda çalışmalarımız büyüyerek devam edecek” dedi.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün İzmir İl Müftülüğü ile ortaklaşa yürüttüğü ‘Organ Bağışına Hutbeyle Katkı’ projesi amacına ulaştı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, ramazan boyunca cuma hutbelerinde cemaati bilgilendirirken, cami bahçelerine kurulan standlardan da bağış kabul etti. Müdürlük, organ bagışında 1 yılda topladığı bağışçı sayısına projeyle bir ayda ulaşmayı başardı.

İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Bediha Türkyılmaz, İzmir’de yaklaşık 5 bin kişinin organ nakli beklediğini belirtti. Organ nakli konusunda duyarlılık yaratmak ve organ bağışı yapan kişi sayısı artırmak için müftülük ile el ele vererek Ramazan ayı boyunca çalışma yürüttüklerini belirten Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Temmuz ayında başlayan Ramazan süresince her cuma günü, cuma hutbesinde organ ve doku bağışının önemi anlatıldı. İlçe sağlık müdürlükleri tarafından ilimize bağlı 30 ilçede, her hafta belirlenen camilerde organ ve doku bağışı standı açılarak, broşür dağıtılarak bilgilendirmeler yapıldı, gönüllü olanlardan organ ve doku bağışı alındı. Bu çalışmalar sonucunda on-line bağış sisteminde sıfırdan başlayarak 840 yeni bağışçı kayıt altına alındı. Bağışçılara organ ve doku bağış kartı verildi. Temmuz ayı boyunca yapılan etkinliklerde yaklaşık 15 bin kişiye ulaşılarak, farkındalık yaratılması sağlandı. İzmir’de geçmiş son 6 yıl içerisine baktığımızda organ ve doku bağışı yapan kişi sayısı yıllık 891. Bu projeyle 1 ayda 840 bağışçımız oldu. Ramazan ayını takiben yine il ve ilçelerde organ ve doku bağışı ile ilgili eğitim ve bağış toplama çalışmalarına devam ediyoruz. Organ bağışı konusunda çalışmalarımız büyüyerek devam edecek.”

“AİLE İÇİ İLETİŞİM ÖNEMLİ”

Organ bağışı duyarlılığını arttırmak için bu konuda bilgilendirme ve yeni projelerin süreceğini söyleyen Sağlık Müdürü Türkyılmaz, İzmir’de halkın organ bağışı konusundaki bilinç düzeyinin artmasını istediklerini, halka organ bağışının önemini anlatacaklarını belirterek, şöyle dedi:

“İzmirliler’in aile içi sohbetlerinde organ bağışını konuşmalarını istiyoruz. Çünkü kişi hayattayken organlarını bağışlamış olsa bile beyin ölümü gerçekleştiğinde birinci derecedeki yakınlarının onayı olmadan bağış yapılamıyor. Bu yüzden aile içi iletişimlerde organ bağışının konuşulması bu konuda aile fertlerinin bilinçlenmesi çok önemlidir. Vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeye devam edeceğiz.” – Cihan DURAK/İZMİR, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri