Son Dakika
22 Kasım 2019 Cuma
”

HÜSEYİN CAN’IN ANISINA… DUYUN SESİMİZİ DERKEN…

Antalya emniyetinde çalışan poliscanların sorunlarını anlatmaya çalıştığım, Antalya Emniyeti duy sesimizi, diye bir yazı yazdım. Yanlışlıkla, sorunlar yerine benim sesimi duydular.

26 Mayıs 2017 Cuma, 19:30

Antalya emniyetinde çalışan poliscanların sorunlarını anlatmaya çalıştığım, Antalya Emniyeti duy sesimizi, diye bir yazı yazdım. Yanlışlıkla, sorunlar yerine benim sesimi duydular. Vay efendim güvenlikçiler alınabilirmiş bu yazıdan. İyi de oradaki sorun, güvenlikçilerin alınıp alınmaması değil, görevli polis memurlarının yaşadığı sıkıntılardı.

Biz bakıp görmeyen, duyup dinlemeyen bir toplum olduğumuzdan kaynaklı sanırım, okuyup içinden işimize geleni alıp evirip çevirip hesap sormayı seviyoruz, İşimize gelmeyeni ”sen kimsin ki…” diye pek dikkate almıyoruz. Bu bizde sık görünen üstünlük psikolojisinin bir getirisi. Büyük ihtimal bu yüzden yaşananları pek çabuk unutuyoruz.

Sosyal devletlerde, insanların ”hayat mücadelesi”diye bir dertleri olmadığından, memleketlerinde olan biten herşeyden haberleri olur. Bu haberdar olma, öyle kim ne isterse onu yayınlama değildir, gerçeği yazarlar, yazıların pek çoğu da sorunun ilgili olduğu yere soru ile biter. Bu konuda ne yapılacak, sorun nasıl aşılacak gibi.

Örnek vermem gerekirse en çok dikkate alınan konulardan biri intihardır. Çünkü intihar bireysel değil toplumsal bir sorundur. Yaşamını sürdürme çabasından vazgeçen birey, intiharı seçmektedir , peki ama onu bu sonuca iten nedenler nedir? Eğer intihar girişiminde bulunan bireyler belli bir grup mensubu ise burada devletin görevi başlar. İntiharı seçen kişinin neden bu yolu seçtiğinin gerekçelerini bulma yönünde bir çalışma başlatır. Tabii dediğim gibi bu, sosyal devletler için geçerlidir. Bütün bunları neden mi yazdım?

Ben yine yeniden polis intiharlarını gündeme getirmek istiyorum. Çünkü emniyet mensubu olan bu İNSANLAR, yaşama mücadelesinden vazgeçerek ne yazık ki, son çare gördükleri canlarından vazgeçme yolunu seçiyorlar.

Yazıma devam etmeden, düşüncelerimi büyük harfle yazmama izin verin. Bunu önem taşıdığı için akıllarada daha iyi kalsın diye yapmak istiyorum.

İNTİHAR, ASLA VE ASLA BİR ÇÖZÜM DEĞİLDİR.

Neredeyse her gün bir poliscan yaşamına son verme yolunu seçiyor. Son olay doğu görevinde olan bir poliscan. Ve mesai arkadaşlarından gelen not.

”Ağrı Doğubayazıt’ta evli bir çocuk babası meslektaşımız M.A kendi silahınla intihar etmiştir. Kendisi intihar etmeden önce de 3 gün izin istedim onu da vermediniz şeklinde not bırakmış. Doğubayazıt ilçe emniyet müdürü ve yardımcısı personeline her türlü baskıyı yapmaktadır. Sürekli rapor tutarım tehdidiyle gün geçirmekteyiz. Tabi 10 aydır süren 12 – 12 de çabası yıllık izinler keyfiyetle kapatılıyor ayrıca yıllık izine çıkılacaksa bile 10+4 ten fazla çıkılamıyor ona da mazaret izni olmamasına rağmen mazaret soruluyor. Ağrı il emniyet müdürü de dahil sürekli yapamayan istifa etsin deniyor. İntihar olayından sonra bile ilçeye gelen il müdürü “yapamayan bıraksın” şeklinde sözler söylediği söyleniyor artık ilçe personeli yılmış durumdadır malesef bugün ki yaşadığımız intihar olayı bunun en acı örneğidir”

Bu notu yayınlamaktaki amacım elbette hiç bir kurumu ve yöneticiyi suçlamak değildir. Ama her hareketin bir nedeni olduğu gibi, intiharların da altında yatan nedenler vardır.

Benim tek amacım ve isteğim, çok sevdiğim değer verdiğim emniyet teşkilatının tüm Emniyet Müdürleri’nin bu acı olay konusunda biraz daha duyarlı olmaya davet etmektir. Özel bölgelerde 12/12 çalışan personelin psikolojik durumlarının dikkate alınmasıdır. Durum açıklaması yaparken, tehdit edici cümleler yerine, açıklamalı cümleler kullanılmasıdır. Elbette amirliğin getirdiği bir ağırlığınız olacak, ama ne olur bu ağırlığınızı baba- evlat ilişkisi düzeyindeki ağırlığa yakın tutun. Amiri olduğunuz İNSANların da özel hayatı olduğunu, etten-kemikten olduğunu ve her insan gibi onların psikolojilerinin de bir yere kadar mücadele yetisi olduğunu unutmayın. Mücadeleyi kaybetmeden onlara sahip çıkın. Gerekli görüldüğü zaman onları profesyonel yardım alabilecekleri kişilere yönlendirmekten kaçınmayın. Bütün bunları yaptığınız zaman vicdanınız rahat olabilecektir unutmayın.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

2 Yorum

 1. isimsizler

  28 Mayıs 2017 at 12:38

  Bir tek siz duydunuz polislerin sessiz çığlığını teşekkürler

  • Beyhan Biçkin

   7 Haziran 2017 at 19:27

   Teşekkürü her zaman hak eden sizsiniz. Hep varolun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz