Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

27 Ağustos 2013 Salı, 16:36

Hierapolis Antik Kentinin hemen yanında yer alan yurdumuzun önemli müzelerinden birisidir. Hierapolis kentinin hamamı ve yanındaki gymnasiumu  restorasyonu yapıldıktan müze olarak ziyarete açılmış.
Müzede Hierapolis ve Laodikya kazılarının yanı sıra çevredeki   ören yerlerinden elde edilen eserlerde sergileniyor. Bu ören yerlerinden  en önemlisi Çivril yakınlarında bulunan Beycesultan Höyüğü. Buradaki kazılardan elde edilen tunç çağına ait olduğu belirlenen arkeolojik buluntular,  müzenin değerli eserleri arasında yer alıyor.
Müzenin açık alanında  taş eserler, heykeller, lahitler  ve mezar taşlarını görmek mümkün. Müzenin iç kısımları küçük buluntular, heykeller ve lahitler  ile tiyatro buluntuları salonu  olmak üzere üç bölüm olarak düzenlenmiş.

KÜÇÜK BULUNTULAR SALONU
Denizli ve çevresindeki kazılardan elde edilen küçük arkeolojik eserler bu salonda sergileniyor. Bu buluntuların başlıcaları   tören kapları, pişmiş toprak seramikler, cam kaplar, kolye ve diğer takılardan oluşuyor.  Küçük buluntular salonundaki sergilenen  altın takılar müzenin ayrı bir zenginliği olarak kabul ediliyor. Denizli arkeoloji müzesinin kendi imkanlarıyla yaptığı kazılardan elde edilen arkeolojik eserlerde ayrı bir vitrinde görülebilir.  Nümizmatik vitrininde kronolojik bir sıraya göre düzenlenmiş olan  Hellenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu ile Osmanlı dönemlerine ait altın, gümüş ve bronz paralar yer alıyor.

HEYKELLER VE LAHİTLER SALONU
Bu bölüm, kazılarından elde edilen lahitler, heykeller, mezar taşları, mimari sütun, sütun  başlıkları ve yazıtlardan oluşuyor.  Roma döneminde, Yunan ve Hellenistik orijinallerine benzetilerek  yapılmış  tanrı ve tanrıça heykelleri müzeyi gezenlerin beğenisini kazanıyor.  Pişmiş toprak lahit , üzerinde kitabesi bulunan  bir  lahid ile Laodikeia’da bulunan  Sidemara tipi lahit  bu salonun en ilginç lahitleri olarak kabul ediliyor.

TİYATRO BULUNTULARI SALONU
Müzenin ilginç bölümlerinden biriside Hierapolis Tiyatrosunun  buluntularının sergilendiği bu salondur.  Tiyatronun sahne kabartmalarının bir kısmında,   Apollon ile Artemis’e ait mitolojik olayların anlatıldığı mermer kabartmaları, bazı  Roma İmparatorlarının taç giyme törenlerin canlandırıldığı mermer üzerine yapılmış  kabartmalar,  firizler , tanrı ve tanrıçalara ait  sfenksler, bazı kralların   büst heykelleri ile mimari örneklere  yer verilmiş.  Ayrıca tiyatro ile ilgili meclis kararlarını belirten yazıtlar başka müzelerde görülmeyecek kadar değerli  eserler. Salonun orta bölümüne ise   tanrıça heykelleri yer alıyor.
Hierapolis Antik Kentini dolaştıktan sonra müzesini de ziyaret etmeyi unutmayın derim. Eminim çok beğeneceksiniz.

www.haberhurriyeti.com / Dr. CEM AYDEMİR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri