Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

HİÇ ŞİKAYET ETMEYİN!

Türkiye’den sadece sırasıyla Bursa, İzmir ve İstanbul girebildi.

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 12:57

Dünya genelinde kentler; yeşil alanlar, spor tesislerinin kalitesi, hava ve su kirliliği, ortalama ömür beklentisi, obezite oranı, iş-özel hayat dengesi gibi 10 kriter bir araya getirilerek değerlendirmeye alındı. Kriterlere uyan 89 şehir belirlendi. Söz konusu yerlerin artıları-eksileri göz önünde bulundurularak ayrıca bir sıralama oluşturuldu. Türkiye’den 3 kent listede yer alabildi.  “Dünyanın en sağlıklı kentleri” adı verilen incelemede; İstanbul dünyanın en sağlıklı kentleri sıralamasında 88’inci, İzmir 83’üncü, Bursa da 72’nci oldu.

Dünya çapında sosyal medya aracılığı ile en yaygın ev kiralaması işindeki bir kuruluşça yapılan araştırmaya göre dünyanın en sağlıklı 10 kentinden 8’i Avrupa kıtasında bulunuyor. Kentlerdeki yeşil alanlar, spor tesislerinin kalitesi, hava ve su kirliliği, ortalama ömür beklentisi, obezite oranı, iş-özel hayat dengesi gibi 10 kriterin bir araya getirilmesiyle oluşturulan listede en sağlıklı kent Amsterdam olarak belirlendi. Amsterdam’ı Oslo ve Münih kentleri takip etti.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre; listenin son 3 sırasında ise Casablanca, İstanbul ve Şanghay yer aldı. İtalya’nın Roma ve Milano kentleri de sırasıyla 36 ve 61. sıralarda yer aldı. İtalyan haber ajansı Ansa, incelemeye alınan iki İtalyan kentinin listenin alt sıralarında yer aldığını belirterek durumu “acı not” diye yorumladı.

En sağlıklı kent Amsterdam’ın 10 kriter üzerinden ortalama puanı 6.97 olurken, İstanbul’un ortalaması 3.46’da kaldı. 72. sıradaki Bursa 4.61 puan, 83. sıradaki İzmir 3.79 puan aldı.

İstanbul özellikle yeşil alanların oranı, iş-özel hayat dengesi, elektrikli otomobil şarj etme noktalarının sayısı ve yetişkinlerdeki obezite oranları söz konusu olduğunda düşük puan aldı.

İzmir ve Bursa’nın İstanbul’dan farkı ise yeşil alanlar kriterinde daha yüksek puan almaları. Bursa yeşil alanları için 8.28, İzmir 4.9 puan aldı. İstanbul’un yeşil alanlar kriterindeki puanı ise 1.32 oldu.

İlk 10’a giren şehirler şöyle:

1 Amsterdam (Hollanda)

2 Oslo (Norveç)

3 Rotterdam (Hollanda)

4 Münih (Almanya)

5 Berlin (Almanya)

6 Tallinn (Estonya)

7 Adelaide (Avustralya)

8 Viyana (Avusturya)

9 Perth (Avustralya)

10 Helsinki (Finlandiya)

Sağlıklı kentler listesinin son 10 sırası ise şöyle:

80 Kuala Lumpur (Malezya)

81 Manchester (Birleşik Krallık)

82 Kahire (Mısır)

83 İzmir (Türkiye)

84 Bogota (Kolombiya)

85 Mexico City (Meksika)

86 Sao Paulo (Brezilya)

87 Şanghay (Çin)

88 İstanbul (Türkiye)

89 Casablanca (Fas)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz