Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

‘Hiç bir hizmet cezasız kalmaz’ dedi!

Ege’nin Türkiye’nin ekonomik potansiyelini en üst düzeye taşıyacak bir bölge olduğunu vurgulamak adına düzenlenen foruma ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci de TBMM Başkanı Yıldırım’ı dinleyenler arasında idi.

22 Kasım 2018 Perşembe, 12:40
Ege’nin Türkiye’nin ekonomik potansiyelini en üst düzeye taşıyacak bir bölge olduğunu vurgulamak adına düzenlenen foruma ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci de TBMM Başkanı Yıldırım'ı dinleyenler arasında idi.

İzmir’de Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapıldı. 2019 sonu İstanbul-İzmir otoyolunun açılacağını müjdeleyen Yıldırım, ”Pahalı oldu, geçiş şöyle böyle dediler. En pahalı hizmet olmayan hizmettir. Zaman bugün paranın önünde geçmiştir. Ama hiç bir hizmet cezasız kalmaz” dedi.

İzmir’in lokomotif olduğu 10 ille beraber Türkiye’nin üreten, katma değer oluşturan bölgesi Ege için hizmete devam edeceklerini belirten Yıldırım, ”Bölgenin her türlü altyapısı hazır hale getirilmiştir. İzmir’in ihracatta, tarımda, turizmde, eğitimde çok büyük potansiyeli var. Ege’nin STK’larını bir araya getirerek daha fazla İzmir ortak paydasında gayret göstermemiz lazım. Sadece 2011’de değil önce de İzmir’e her zaman bulunduğu görevlerde pozitif ayrımcılık yaptım. Sorunlarına her zaman laf olsun diye yaklaşmadım. İZBAN projesi önümüze geldiğinde enkazdı. ‘Hizmette siyaset olmaz’ dedik. Konak Tüneli yapılırken neler çektik. Hiçbir hizmet cezasız kalmaz ama fark etmez. Biz inat da bir murattır diye hizmet etmeye devam edeceğiz. Çıkışımız budur. Gençlerimizin geleceği için buna ihtiyacımız var. En büyük kaynak petrol, doğalgaz değil, genç insandır. İnsan kaynağı bitmeyen kaynaktır. O da bizde var. Kaynağı dışarıda aramamıza lüzum yok” diye konuştu.

“Değişimi ıskalamayalım”

Dünyanın hızlı ve çabuk değiştiğini söyleyen Yıldırım, bu değişimi ıskalarsak bir adım geride kalacağımızı belirtti. Yıldırım, “1899’da ABD’de  Charles Duell diyorki; (Artık yeni bir şey yok her şey icat edildi.) Bundan sonra gideceğimiz yeri de öngörmemiz mümkün değil. İnanıyorumki bu forumdan somut ve yönlendirici şeyler çıkacaktır. Artık sürücüsüz arabaları konuşuyoruz. Kaptanı olmayan gemiler de var. Robot teknolojiler var. Üç boyutlu yazıcılar var. Sanal gerçeklik var. Nesnelerin iletişim var. Var oğlu var. Bunlar hayal değil. 15 yıl çerisinde uzmanların tahminlere göre bugün var olan mesleklerin yarısı ortadan kalkacak. Şaka değil. Eğer yerine gelecek mesleklere kendimizi hazırlamazsak bizi bir yandan işini kaybetmiş insanlar bir yandan da gelişen teknolojini arkasına düşmüş bir ülke bekliyor. Birbirimizi yoran, yıpratan konuları değil, ülkemizi ileri taşıyacak konulara daha fazla zaman ayırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Ege’nin Türkiye’nin ekonomik potansiyelini en üst düzeye taşıyacak bir bölge olduğunu vurgulamak adına düzenlenen foruma ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, AK Parti İzmir milletvekilleri, EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve meslek odaları yöneticileri ile iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz