Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi
28 Kasım 2018 Çarşamba, 17:41
Çağatay Üstün
Çağatay Üstün custun@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

HER ŞEYE RAĞMEN ETİK” DUYURUSU

2011 yılından beri bir sosyal sorumluluk aktivasyonu olarak yola çıktığımız günden itibaren ülkemizdeki etik ve ahlak ikilemlerine dikkat çekmek, çözüm önerileri sunmayı amaçladık. Bu süreçte gördüğümüz ilgi ve istek bu yolda devam etmemiz gerektiğini göstermiştir.

2018 yılı sona ererken gördüğümüz manzara dünyada ve ülkemizde etik ve ahlak sorunlarının artarak devam ettiği yönündedir. Bu üzücü durum hakkında tespit ve önerilerimizi sunmaya devam edeceğiz.

Ancak toplumun bu konuda duyarlı olan her kesiminin daha fazla etik ve daha fazla ahlak talep etmesi, hukukun bir çözüm olmadığını, konunun kişinin vicdanında başlayacağını bilmesi gerekmektedir.

Talep edildiği takdirde, yaşanan sosyal sorunların etik boyutlarına ilişkin bilgilendirme ve çözüm önerileri sunulacaktır.

Şurası iyi algılanmalıdır ki, etik duyarlılık göstermek tek kişilik bir olgu değildir. Etik, her zaman diyalog ve birden fazla kişi arasında yaşanması gerekli bir kavramdır. Doğruluk bilimi olarak da tarif ettiğimiz etik ile doğruyu yapma bilim diye nitelendirdiğimiz ahlakın toplumsal boyut kazanabilmesi tamamen isteğe ve bu konudaki duyarlılığa bağlıdır.

Doğru toplumlar için doğru yönetimlerin olması gerektiği ve bu konuda yetkili olan herkesin etik kaygıları taşıyanları yönetim kademeleri için önermesi ve etik bir seferberlik sağlanması lazımdır.

Her Şeye Rağmen Etik, bugüne kadar bozulmuş veya bozulmaya devam eden her konunun özüne bir kez dokunarak, yanlışları doğruya çevirmek için yoluna devam etmektedir.

Doğruyu ön gören ve yapan toplumların varlığı ortaya çıkana kadar bu çabalar sürecektir.

Herkesin kendi doğrusu olduğunu ifade eden ve en büyük yanıltmayı yapan anlayışlara karşı tekrar bilinmelidir ki, aslında doğru bir tanedir ve bu bir tane doğrunun korunmasında, yüceltilmesinde ve yaygınlaştırılmasında sorunlar vardır. Sorunlu insanların sorunlu konular oluşturacağını biliyoruz. Amaç, sorunlu insanların doğru yönlendirilmesi ve doğru ile tanıştırılmasıdır.

2013 yılında dünyada etik kırılmanın tamamlandığını duyurmamızın ardından artık etik ve ahlaki sorunların çok daha fazla artacağını, bu artışın niteliksel anlamda da yaşanacağı uyarısını yapmamız, bugün karşılaşılan ve çok tehlikeli boyutlara ulaşmış etik sorunları özetlemekteydi.

Ancak umut önemlidir ve her zaman vardır. Şimdi gerçekleri konuşma ve değerlendirme zamanıdır. Şimdi sevgi ve saygı zamanıdır.

Önümüze çıkmış bunca sorunun üstesinden gelebilmek için insancıl aklı  ve vicdanı hareket geçirmeliyiz.

2019 yılı yaklaşırken, ülkemizde etik bir model oluşturmak, bunun tatbikini sağlamak için, var olan rol modelleri de geliştirecek bir takvim içerisinden hareket etmeyi düşünüyoruz. İzmir’den ortaya çıkan bu süreci ülkemizde geliştirmek, hatta dünyaya örnek hale getirmek amacımızdır.

Ve son söz:

Etik ve ahlak insan ruhunda her zaman vardır.

Sadece ortaya çıkarılmayı bekler.

Sevgi ve saygı ile…

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri