”

HASRETİN VÜCUT DİLİ!

145 kabul oyu çıktı.

24 Ekim 2018 Çarşamba, 19:39
145 kabul oyu çıktı.

Cumhur İttifakı’nın sona ermesinin ardından, iktidarın ilk yenilgisi TBMM’de geldi. “Olmaz” denilerek, sert şekilde eleştirilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar önerisinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi iktidara rağmen kabul edildi.

TBMM’ye sunulan ve 6.2 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili Meclis araştırma önergesine iktidar kanadı milletvekillerinden 135 ret oyu gelirken; ittifaktan ayrılan partinin de katılımıyla 5 muhaliften 145 kabul oyu çıktı. Meclis’te bu konuda bir araştırma komisyonu kurulacak.

Muhalefetin araştırma önergesinde, “Erken yaşta çalışmaya başlayıp primlerini eksiksiz ödeyen ve prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlarımız için sıkıntılara yol açan bu uygulama ile milyonlarca vatandaşımız çaresizce emeklilik planlarını rafa kaldırmak zorunda kalmıştır. Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan ve ileri yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlarımız sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta, bu durum sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Emekli olmak isteyip de yaş bekleyen vatandaşlarımız zorluklar çekmekte ve mağdur olmaktadırlar. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi, sorunların çözümü ile açılan yeni kadrolarla işsizliğin önüne geçilerek yeni istihdam olanaklarının yaratılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ederim” denmişti.

KAYNAK; Sözcü

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz