Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

Hani ‘KIZIL GEZEGEN’ idi?

Araç indi, gezegenin beti-benzi gitti. Gezegene insan ayak bastığı zaman rengi neye döner dersiniz?

27 Kasım 2018 Salı, 15:03

Mars yüzeyine ilk iniş süreci başladı. Uzay aracı  olan InSight’ın, TSİ 22:53’te Kızıl Gezegen’in atmosferine girerek iniş yaptı. Son hazrlıklar ve iniş anının kontrol merkezindeki heyecanı NASA tarafından canlı yayınlandı. İnişin hemen ardından InSight’ın iniş sırasında çektiği Mars’ı gösteren ilk fotoğraf da kumanda merkezine ulaştı. İniş sonrası sıfır noktası yüzey görüntüleri işse henüz kamuoyuna yansıtılmadı.

NASA uzmanları dün InSight’ın iniş rotasına son şeklini verdi ve planlanan noktaya inişin gerçekleşmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. ABD’nin California eyaletindeki Pasadena bölgesinde bulunan NASA merkezinden yürütülen inişi, Mars üzerinde gezip örnek toplamak olmayacak. Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan uzay aracı, sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını incelemesi izleyecek.

Mars’taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri