Mark Zuckerberg'in serveti 30 milyar dolar eridi

Facebook'un patronu, dünyanın en zengin 10 kişi listesinden düştü. 

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / New York

Ana firma Meta’nın hisselerinin perşembe günü Wall Street’te yüzde 26 değer kaybetmesi, Zuckerberg’in de servetini olumsuz etkiledi ve Meta’nın patronu 30 milyar dolar kayba uğradı.

Diğer Silikon Vadisi baronları gibi Facebook’un patronu Mark Zuckerberg de “kâğıt üstünde” milyarder! Zuckerberg, hisselerini satmadığı sürece, serveti sanal kalmaya devam edecek ve dalgalanmalardan etkilenebilecek.

Zuckerberg, böylece, 2015’ten bu yana ilk kez olmak üzere Forbes dergisinin en zengin 10 kişi listesinden çıktı. Zuckerberg, servetinin yaklaşık 30 milyar dolar erimesinden sonra 85 milyar dolar hesaplanan servetiyle artık 12’nci sırada bulunuyor. 

Meta’nın patronu, Fransız Bettencourt ailesinin hemen önünde yer alırken, 234 milyar dolarlık servetiyle birinci sırada bulunan Elon Musk’ın çok gerisinde kaldı.

Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’ı bünyesinde bulunduran Meta, her yandan saldırı atında! 

Tarihinde ilk kez 2021’in son üç ayında kullanıcı kaybeden sosyal medya platformu, Çinli TikTok’un amansız rekabeti, Apple'ın gizlilik politikası değişiklikleri ve Instagram’ın Reels uygulamasının gelir sağlamakta yetersiz kalması karsısında zorlanıyor.

Başka faktörler de var. Wall Street de Meta'nın gelirinin yüzde 98'inin reklâmlardan geldiğini anlamış görünüyor.

Gözlemciler, reklâma boğulan Meta’nın pahalı teknolojilere yatırım yapması gerektiğini düşünüyor.

Facebook’un AR/VR (artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik) bölümü olan Facebook Reality Labs, 2021’de 10 milyar dolar zarar etti.

Yaklaşık 40 milyar dolar kârla flört eden ve nakit akışı 50 milyar dolar olan Facebook’un yapması gereken çok şey olduğu belirtiliyor.

Wall Street’te beliren kuşkulara rağmen Zuckerberg, hâlâ kendi kaderinin efendisi olmaya devam ediyor ve Meta’nın Yönetim Kurulundan oyların yarısından fazlasını kontrol etmeyi sürdürüyor.

Bütün risklerin farkında olan Mark Zuckerberg bir kumar oynadı ve artık bütün dikkatini internetin geleceği olarak gördüğü Metavers’e çevirdi.

06 Şub 2022 - 00:11 - Ekonomi