Kılıçdaroğlu: Yolsuzluk dosyalarını tek tek açıklayacağım

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Daha dur bakalım, daha sana çok sürprizlerimiz olacak" dedi. 

Kılıçdaroğlu: "Daha sana çok sürprizlerimiz olacak"

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni "yolsuzluk belgeleri açıklayacağını" belirterek, "Daha dur bakalım, daha sana çok sürprizlerimiz olacak" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında, iyi insanları hep anacaklarını belirterek, iyi insanların toplumu ileriye taşıyan, aydınlatan insanlar olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu Muammer Aksoy, İsmail Cem, Abdi İpekçi, Gaffar Okan ve Fatma Girik'i unutmadıklarını dile getirdi ve "Hepsi bizim yolumuzu aydınlatan, bize ışık tutan kişilerdi. Hepsine şükran borçluyuz" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması, satırbaşlarıyla şöyle:

"-Terörle mücadele eden, yaralanıp vücudunda kurşun mermisi taşıyan, sakatlanan pek çok kişi gazi sayılmıyor."

"-Jandarma'dan 11 bin 500, Kara Kuvvetleri 6 bin, Polis Teşkilatında 2 bin 500 toplam 20 bin asker ve polis gazi sayılmıyor."

"- Ve bize dediler ki: '15 Temmuz darbe girişiminde bir kanun hükmünde kararnameyle herkese gazilik unvanı verdiler, tırnağa yaralanana verdiler. Ya biz eksi 30-35 derecede bölücü terör örgütüyle mücadele ettik. Yani şehit olmadığımız için mi bize bu hak verilmiyor, neden verilmiyor? Neden bu yapılıyor bize?"

"-Buradan sesleniyorum: Ya gazileri kandırmayın veya direnin o kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'na gelsin kardeşim."

"-Hükümetin ortağısınız zaten; gazi sayılmayanlar, terörle mücadele edenler gelmişler size, söz vermişsiniz, kanun teklifi vermişsiniz, saraydan gelen kanun tekliflerini el kaldırıyorsunuz. Bir de sizden gelen bir kanun teklifine saraydan talimat alanlar el kaldırsın. Sorunu çözelim."

"Bu garabete son vereceğiz"

"-Öğretmenler meslek yasası görüşülüyor. Bu meslek yasasına bütün öğretmen kuruluşları karşı, 'böyle bir meslek yasası olmaz' diyorlar. Hepsi karşı; hani taraftar olan, alkışlayan tek bir öğretmen bile yok."

"-Bir aldatmacadır gidiyor ama az kaldı. Bütün öğretmen kardeşlerime sesleniyorum, siz bir irfan ordususunuz, irfan ordusu; bu ülkeyi ayağa kaldıracak olan sizlersiniz. Bu ülkeyi büyütecek olan sizlersiniz. Bu ülkeye saygınlık kazandıracak olanlar sizlersiniz."

"-Sizin önünüzdeki en büyük engel Cumhur İttifakı'dır. Bu ittifak sizi bir yere taşıyamaz. Ağzınıza bir parmak bal vermeye kalkar, cebinizi boşaltır. Ama size sözüm söz, gerçek anlamda öğretmenler meslek yasasını biz çıkaracağız, beraber çıkaracağız, sizin görüşünüzü alarak çıkaracağız."

"-Öyle ücretli öğretmen, yok efendim sözleşmeli öğretmen, kadrolu öğretmen... Bütün bu garabetlere son vereceğiz. Herkes kadrolu olacak, herkesin saygınlığı olacak; hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında aylık kalmayacak."

"Bürokrasinin nabzı atıyor"

"-Daha önce kamuda çalışan bürokratlara seslenmiştim, direnin demiştim. "Yolsuzluk belgeleri varsa, imzalamayın" demiştim. "Biz sizin arkanızdayız" demiştim. Aradan bir süre geçti, belgeler yağdı ama bazı mağdurlar vardı. Onlarla da görüştük."

"- Bazıları görevlerinden alındı, bazıları kendileri istifa ettiler, bazıları 'hayır, biz bunu imzalamayız' dediler ve bir video yayınladım. Dedim ki: Ak Parti'nin gidişi, gidiş değil. Bu gidiş Türkiye'yi felakete götürüyor."

"-Bütün bu baskılara rağmen bürokrasinin nabzı atıyor mu diye tekrar bir video yayınladım. Oturdum, dertleştik kamu görevlileriyle. O arada bir yolsuzluk dosyasını da gündeme getirdim, gelen bir yolsuzluk dosyasını da gündeme getirdim."

"-İsim vermedim, sadece dosyayı okudum, dosyadaki bilgileri okudum. "Vay efendim o dosyanın altında benim imzam yoktur" diye Erdoğan, diğerleri çıktılar, açıklama yaptılar. Bir bakan çıktı arkadaşımıza dedik "telefonda bağlansın, bütün sorularına cevap verelim, gerekirse belgeleri gösterelim" diye. Fakat korktular, bizim arkadaşın telefonla bağlanmasına izin vermediler."

İptal edilen ihale

Kılıçdaroğlu, daha önce gündeme getirdiği, 2018 yılında 3 milyar 198 milyon 443 bin 127 liraya ihale edilip, ikinci ihalede 9 milyon 449 bin 995 bin 834 liralık teklif sahibine verilen ihaleye ilişkin daha önce aktardığı detayları yeniden paylaştı. Kılıçdaroğlu, özetle şunları kaydetti:

"-Arada 6 milyar fark var, zaman geçmiş doğru, ben de biliyorum. Ama bir ayrıntı var, önemli bir ayrıntı var. Bunlar giderler, yani beşli çete adına yurtdışından para alırlar, para toplarlar, daha doğrusu para isterler. Onu da söyleyeyim: 1 milyar 238 milyon 421 bin 599 avro kredi anlaşması yapılır. Kredi anlaşmasının kefili, sorumlusu Hazine'dir."

"-Bilgi nereden diyeceksiniz? Kamu Borç Yönetimi Raporu var Maliye Bakanlığının, benim değil. Maliye Bakanlığı'nın ilgi sayfası var, ihalenin adı var, borç miktarı var. Karşısında yazıyor, borçlu kim? Hazine ve Maliye Bakanlığı. Bugünkü fiyatlarla 6 milyar değil, 18 milyar civarında."

"-Erdoğan diyor ki: 'Efendim Kılıçdaroğlu yalan söylüyor, benim hiçbir imzam yok.' Sen ihale komisyonunda değilsin ki, ben demedim ki Erdoğan orada o da imza atacak diye. Sen ihale komisyonunda değilsin, sen talimat veren makamdasın."

"-Şimdi bu 2020 Kamusal Mali Durum ve Beklentiler Raporu… Kimin? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın raporu. Açın raporun 25 inci sayfasında, "17.02.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı oluru ile yatırım programında gerekli revizyon yapılmıştır" diyor. Demek ki onayı veren kim? Erdoğan."

"-Sayıştay'ın da raporları var. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sayıştay raporu var. Orada da aynı tarihi veriyor yine aynı şekilde."

"-Burada yalnız tarih yanında sayı da veriyor: 17.03.2020 tarihli 24776198-903.02-21 sayılı Cumhurbaşkanlığı oluru, orada da var. Sen demek ki bütün bu kirlilikleri biliyorsun, zaten bilmemen mümkün değil; sizin talimatınızla yapılıyor, senin talimatınla yapılıyor zaten bunlar."

"Daha çok sürprizlerim olacak"

"-İşin özeti şu: Hazine'yi yükümlülük altına sokuyorsun, beşli çeteyi koruyorsun, alnının akıyla ihaleye, açık ihaleye girmiş kazanan bir kişi bu ihaleyi vermiyorsun."

"-Ben bunu söyleyince de kıyamet kopuyor, 'Kılıçdaroğlu yalan söylüyor' diyor. Görmediğim belgeyi konuşmam Sevgili Erdoğan."

"-Daha dur bakalım, daha sana çok sürprizlerimiz olacak. Ben yolsuzluk belgelerini açıklamayacağım, arkadaşlara söyledim her birisi tek tek açıklayacak o yolsuzluk belgelerini. Senin imzan olan belgeleri de açıklayacağım, sen hiç meraklanma."

"-Şunu demesi gerekirdi: "Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin cumhurbaşkanıyım. Benim bir onurum var, benim bir namusum var ve temsil ettiğim Türk milletinin bir onuru var. Eğer siz benim mal varlığımı incelemezseniz, namertsiniz" demesi lazımdı."

"-Dedi mi? Demedi, diyemez, söyleyemez ama dediğim gibi yolsuzluk deyince zaten akla Erdoğan geliyor, bir başka kimsenin gelme şansı zaten yok. Bunlar açıklanacak, genel kurula kadar taşıyacağız."

"Üretim zincirinde yangın var" 

"-Bütün bu kirlilikler, ekonominin daha da kötüye gidişine yol açtı, israfa yol açtı, vurguna yol açtı, gelir dağılımını bozdu ve insanların büyük bir kısmı fakirleşti."

"-Gerçekten de mutfaklarda yangın var. Gerçekten de sanayide yangın var. Gerçekten de üretim zincirinde yangın var.

"-Cumhuriyet tarihinde karşılaşmadığımız olaylarla karşılaşıyoruz. Doğalgaz kesintileri başladı, hiç karşılaşmamıştık. Bu kadar büyük ve yaygın bir olayla hiç karşılaşmamıştık. Ya ülkeyi yönetenlerin Türkiye'yi nereye getirdiklerini hep beraber görüyoruz."

"-Perişan ettiler milleti, bunun bilinmesini isterim. Tabii şu gerçek de var, bunu da bütün Ak Parti'ye geçmişte oy veren kardeşlerim bilmesini isterim: Hep derlerdi ki, "efendim dolar yükseldiği için biz bu zamları yapıyoruz" ve sizleri avuturlardı. Dolar 18 oldu, bütün zamlar çıktı şaha."

"-E dolar düştü 13'e, hiçbir şeyin fiyatı düşmedi akaryakıt dahil olmak üzere. Şu anda her akaryakıt istasyonu bir vergi dairesi gibi; para kesiyor oradan, para kesiyorlar. Demek ki milleti kandırıyorlar."

"Yönetemediğini görüyor"

"-2022-2023'te Türkiye'ye vereceği gaz miktarını Azerbaycan'ın artırması ve özellikle 2024 sonrasında da Bakü-Tiflis-Erzurum boru hattından doğalgaz tedarikinin garanti edilmesi sağlanmalıdır. Bu önerilerimizi de yapıyoruz."

"-Yönetemiyorlar diyorum, niye yönetemiyorlar. Çünkü istikrar yok, yönetimde istikrar yok. Erdoğan yönetemediğini görüyor, faturayı bakanlara çıkarıyor, faturayı bürokratlara çıkarıyor."'

"- 3,5 yılda 3 tane Hazine ve Maliye Bakanı değişti, 4 tane Merkez Bankası başkanı değişti. Merkez Bankası'nın hiçbir işlevi yok artık. Fiyat istikrarını sağlayacak kurum olmaktan çıktı zaten. Merkez Bankası'nın tek işlevi kaldı, matbaada Türk Lirası basmak."

"-Türkiye İstatistik Kurumu, TÜİK… 5 kişi gitti, geldi… Sanki bunların tamamı geçici işçi."

 "Ezberlerini bozduk"

"-Biz muhalefet partileri olarak bir araya geldik, birinci ezberlerini bozduk. Bir araya geldik, ne için? Demokrasi için bir araya geldik, insan hakları için bir araya geldik, devletin saydamlaşması için bir araya geldik, parlamentonun güçlü olması için bir araya geldik, devletin bir kişiye teslim edilemeyeceğini bildiğimiz için bir araya geldik; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin itibarını korumak için bir araya geldik ve bir araya geldik."

"- Sonra ikinci propaganda başladı: "Efendim bunlar bir araya geldiler ama bunlar kazanamazlar. Bakmayın, bir araya geldiler. Ne olacak işte? Geldiler, bir süre sonra da göreceksiniz bunlar kazanamazlar." Genel seçimlerde ve yerel seçimlerde kazandığımızı gördüler. İkinci ezberleri de bozuldu."

"-Efendim bunlar kazanacaklar ama memleketi yönetemezler." Şimdi bunun propagandasını yapıyorlar."

"-Vallahi de billahi de memleketi, bu güzel ülkeyi sizin takımınızdan çok daha güzel, çok daha adaleti ve namusuyla yöneteceğiz namusuyla."

"-Milletimin şahit olmasını istiyorum. Memleketi bunlardan çok daha güzel yöneteceğiz. Akılla yöneteceğiz, bilgiyle yöneteceğiz; herkesi kucaklayacağız, hiç kimsenin endişesi olmasın."

01 Şub 2022 - 19:51 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?