İzmir için fırtına ve soğuk uyarısı

İzmir en soğuk günlerini yaşıyor. Hava sıcaklıklarının Cumartesi'ye kadar en düşük 0, en yüksek 10 derece olacağı açıklandı. En soğuk günün 25 Ocak Salı olacağı belirtilen açıklamada hava sıcaklığının -4 derece hissedileceği de belirtildi.

Büyütmek için resme tıklayın

( İzmir- Aliağa) Meteoroloji Genel Müdürlüğü bölgemiz için fırtına uyarısında bulundu. Ege Denizi’nde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esen fırtınanın bu gece saatlerinden itibaren Aliağa ve çevresini de etkisi altına alması beklenirken fırtınanın yarın akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından yapılan bilgilendirmede; “Kuzey Ege’de bugün öğle saatlerinden itibaren doğu ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde esen fırtınanın akşam saatlerinden sonra yer yer 9 kuvvetinde (75-90 km/sa)kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, 25 Ocak 2022 salı günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği bekleniyor. Fırtınanın neden olabileceği olumsuzluklara (ulaşımında aksama vb.) karşı başta denizcilerimiz olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

 SOĞUK HAVA ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son hava raporuna göre Aliağa’da soğuk hava hafta boyunca etkili olmaya devam edecek. Hava sıcaklığının yer yer sıfırın altında seyretmesi bekleniyor.

Meteorolojik verilere göre Aliağa’da tahmin edilen beş günlük hava durumu şöyle olacak;

25 Ocak 2022 Salı: Hava rüzgarlı, sıcaklık en düşük 0, en yüksek 4 derece,

26 Ocak 2022 Çarşamba: Hava parçalı bulutlu, sıcaklık en düşük -1, en yüksek 5 derece,

27 Ocak 2022 Perşembe: Hava parçalı bulutlu, sıcaklık en düşük -1, en yüksek 7 derece,

28 Ocak 2022 Cuma: Hava parçalı bulutlu, sıcaklık en düşük 1, en yüksek 10 derece,

29 Ocak 2022 Cumartesi: Hava sağanak yağışlı, sıcaklık en düşük 2, en yüksek 10 derece

TÜRKİYE İÇİN MGM'NİN METEOROLOJİK GÖRÜNÜM RAPORU ŞÖYLE:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın doğusu (Bilecik hariç), Güney ve İç Ege (Kütahya hariç), Akdeniz, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara'da yer yer gök gürültülü kar sağanağı, Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülmesi, Doğu Akdeniz ile İstanbul, Konya ve Karaman çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde azalan hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden, zamanla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Doğu Akdeniz ile Konya ve Karaman çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, yüksek kar örtüsünün oluğu yerlerde çığ riski ile tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL İÇİN YOĞUN KAR, FIRTINA, BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: İstanbul'da halen aralıklarla devam eden kar yağışlarının il genelinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/saat hamleli 90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, İstanbul'un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde YOĞUN OLMAK ÜZERE deniz etkili kar yağışlarının aralıklarla kentte etkisini sürdürmesi bekleniyor. Özellikle köprü ve viyadükler başta olmak üzere il genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan girişi ve boğaz hattı boyunca, deniz ulaşımı bakımından görüş mesafesinde azalma ve fırtına nedeniyle ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA
Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli ve Tekirdağ'ın doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kar ve yer yer gök gürültülü kar sağanağı şeklinde olması, İstanbul çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat hamleli 90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

BURSA -7°C, 1°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

EDİRNE -5°C, 3°C
Çok bulutlu

İSTANBUL -2°C, 2°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kuvvetli ve yer yer yoğun olmak üzere gök gürültülü kar sağanağı şeklinde olması bekleniyor.

KOCAELİ -3°C, 2°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

EGE
Çok bulutlu, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. İç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

A.KARAHİSAR -11°C, -6°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

DENİZLİ -3°C, -1°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

İZMİR 0°C, 5°C
Çok bulutlu

MUĞLA -3°C, 1°C
Çok bulutlu ve il merkezi aralıklı kar yağışlı, kıyıları akşam saatlerinden itibaren yağmur ve yer yer karla karışık yağmurlu, gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı

AKDENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde görülmesi, Doğu Akdeniz'de kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde, kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ADANA 1°C, 6°C
Çok bulutlu, kıyı kesimlerin yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda kuvvetli, iç kesimlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

ANTALYA 3°C, 9°C
Çok bulutlu, kentin kıyı kesimleri akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar, 70-100 metre üzeri rakımlı yerleri kar, doğusunun iç ve yüksek kesimleri yoğun kar yağışlı

HATAY -1°C, 5°C
Çok bulutlu, kıyı kesimlerin yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda kuvvetli, iç kesimlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

ISPARTA -7°C, -2°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

İÇ ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Konya ve Karaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA -10°C, -3°C
Çok bulutlu, bu akşam ilk saatleri ile yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

ESKİŞEHİR -11°C, -5°C
Çok bulutlu, yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra güney kesimleri hafif kar yağışlı

KONYA -10°C, -4°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor, Yağışların, gece saatlerinden sonra kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

SİVAS -16°C, -3°C
Çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra kar yağışlı

BATI KARADENİZ
Çok bulutlu, bölgenin kıyı kesimlerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

BOLU -15°C, -4°C
Çok bulutlu

KASTAMONU -14°C, -5°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

SİNOP 1°C, 6°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

ZONGULDAK -2°C, 3°C
Çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, gece saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

BAYBURT -11°C, -2°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

SAMSUN -1°C, 4°C
Çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı

TOKAT -10°C, -2°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

TRABZON 1°C, 5°C
Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yüksekleri yer yer kar yağışlı

DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Bölge genelinde dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM -12°C, -1°C
Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

MALATYA -8°C, -4°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

MUŞ -10°C, -2°C
Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

VAN -7°C, 0°C
Çok bulutlu, bu gece saatlerinde hafif kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

DİYARBAKIR -7°C, 4°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

GAZİANTEP -8°C, 2°C
Çok bulutlu, yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

MARDİN -3°C, 4°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

SİİRT -2°C, 7°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı

DENİZLERDE HAVA
Ege, Batı Akdeniz’de kuvvetli fırtına; Batı Karadeniz, Marmara, Doğu Akdeniz'de fırtına bekleniyor.

KARADENİZ
Hava Durumu: Çok bulutlu, kar yağışlı; Rüzgar: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzey batıdan 6 ila 8, doğusu 4 ila 6; Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6, doğusu güneydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, batısı 3,0 ila 4,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA
Hava Durumu: Çok bulutlu, kar yağışlı; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde, Dalga: 2,5 ila 3,5m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

EGE
Hava Durumu: Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu; Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 7 ila 9, akşamdan itibaren 6 ila 8; Güney Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 7 ila 9, güneyi akşam saatlerinde kuzeybatıdan 4 ila 6 kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5m, yer yer 4,0 ila 5,0m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

AKDENİZ
Hava Durumu: Çok bulutlu, kuvvetli yağmurlu; Rüzgar: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8, doğusu güneydoğudan 7 ila 9; Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan, doğusu güneydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde; Dalga: 3,0 ila 4,0m yer yer 5.0m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

VAN GÖLÜ
Hava Durumu: Çok bulutlu, yer yer kar yağışlı; Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 2 ila 4, kuzeyi 5 kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

25 Oca 2022 - 02:58 İzmir/ Aliağa- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?