Öğrencilerin 15 tatili başladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e ayrı şehirlerde görev yapan karı-koca öğretmenlerden 15 tatil mesajı var. "Sayın Bakanımız aynı ile atama müjdesi bekliyoruz. 2-15 Tatilde Liselerde nakil nasıl olabilecek mi? Nasıl olacak. İşte cevapları:

Bir buçuk yıl aradan sonra okullarda başlatılan yüz yüze eğitim dolu dolu geçti ve bugün yarı dönem için tatile çıkıldı.   2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Karne Dağıtım Töreni’ne katılan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize sevdikleriyle geçireceği iyi tatiller diliyorum" dedi. Bu dileğini twitter üzerinden bir mesajla paylaşan Bakan Özer'e karı-koca ayrı illerde görev yapan öğretmenlerden mesajlar geldi. "Tatil başladı ama ailemizden ayrı bitmesin" diyen öğretmenler görev yerlerinin düzeltilmesini istedi. "Öğretmen eşlere aynı il emri verilsin" dedi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, liseler arası nakil hakkında açıklama yaptı. İşte 2022 yılı 15 tatilde liseler arası nakil olur mu? sorusunu Milli Eğitim Bakanlığı yanıtları.

15 TATİLDE NAKİL YAPILIR MI, 2022 15 TATİLDE LİSELER ARASI NAKİL OLUR MU?

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulu olan Anadolu liseleri ile Anadolu liseleri kendi arasında, her sınıf seviyesinde geçiş yapılabilecek. Merkezî sınav puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında taban puan ve boş kontenjan şartına bağlı olarak yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında ise boş kontenjan ve başarı puanı üstünlüğüne göre 12. sınıfa kadar nakil veya geçiş olabilecek.

Merkezî sınav puanıyla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının kendi arasındaki nakil ve geçiş işlemlerine ilişkin de düzenleme yapıldı. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının yetenek, mülakat, mülakat-beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alınan alanlarına, diğer alan ve ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9 ve 10. sınıflarından geçiş imkânı sağlandı.

11'inci sınıf sonunda mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler, öğrenim hakkını kullanmamış sayılacak ve öğrenci, meslek derslerinde göreceği eğitime bağlı olarak bir üst sınıfa devam edecek. Anadolu imam hatip liselerine geçiş yapan öğrenciler de istemeleri hâlinde bu kapsamda değerlendirilebilecek.

Nakil ve geçiş kriterleri güncellendi

Öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması hâlinde puan üstünlüğüne göre yapılan, ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişlerde şartların eşitliği hâlinde "yaşı küçük" öğrenciye öncelik veriliyordu.

Değişiklikle, merkezî sınav puanıyla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâli ile yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullarda başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda, değerlendirme kriterlerine standart getirildi. Bu durumdaki nakil ve geçişlerde, başarı puanına öncelik verildi; eşitliğin yine bozulmaması halinde "yaş küçüklüğü", sıralamada son kriter olarak düzenlendi.en liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulu olan Anadolu liseleri ile Anadolu liseleri kendi arasında, her sınıf seviyesinde geçiş yapılabilecek. Merkezî sınav puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında taban puan ve boş kontenjan şartına bağlı olarak yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında ise boş kontenjan ve başarı puanı üstünlüğüne göre 12. sınıfa kadar nakil veya geçiş olabilecek.(Kaynak:MilliEğitimBakanlığı-Milliyet)

21 Oca 2022 - 22:35 - Eğitim