Kar yağışı ve soğuk uyarısı

Türkiye yarından itibarın soğuk ve yağışlı hava akımının etkisi altına girecek. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Türkiye yarından itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Meteorolojik verilere göre, soğuk ve yağışlı hava, kıyı bölgelerde yağmur ve diğer yerlerde ise kar şeklinde etikisini gösterecek.

Buna göre, Doğu Anadolu'nun batısında beklenen yağışların 18 Ocak Salı akşam saatlerinden itibaren Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yoğun kar yağışı (20 cm. üzeri), Erzincan çevrelerinde kuvvetli kar yağışı (10-20 cm.) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışlarının Çarşamba akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. 

Güneydoğu Anadolu'da beklenen yağışların Salı günü öğle saatlerinden itibaren bölgenin kuzeyi (Adıyaman, Şanlıurfa'nın kuzeyi, Diyarbakır çevreleri, Batman'ın kuzeyi) ile Gaziantep çevreleri ve Kilis'in kuzeyinde yoğun kar, bölgenin güneyinde (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa'nın güneyi ve Kilis) kuvvetli yer yer yoğun kar (10-30 cm.) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneydoğu yönlerden, Çarşamba günü kuzey ve doğu yönlerden kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının bölgenin batısında Çarşamba öğle saatlerinde, doğusunda ise Perşembe  sabah saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz'de beklenen yağışların Salı sabah saatlerinden itibaren bölge genelinde yoğun kar yağışı (20 cm. üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın kıyı kesimlerde kuzey yönlerden kuvvetli yer yer fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Kar yağışının İç Anadolu ve Ege Bölgesi'nin doğu kesimlerinde de etkili olacağı tahmin ediliyor. 

Doğu Akdeniz'de yağmur

Doğu Akdeniz'de beklenen yağışların; Salı günü sabah saatlerinden itibaren; Osmaniye'de kuvvetli ve çok kuvvetli (40-75 kg/m2), Hatay'da çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak, Kahramanmaraş çevreleri ve Osmaniye'nin doğu kesimleri ile Hatay'ın kuzeydoğusunda yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. 

Kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile yüksek kesimlerinde çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor. 

Zirai don uyarısı

Bugün akşam saatlerinden, Pazar günü sabah saatlerine kadar tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Akdeniz Bölgelerinde, gece ve sabah saatlerinde kıyılarda hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı bekleniyor. 

Yetkililer çiftçilerle ilgilileri dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı. 

17 Oca 2022 - 22:35 - Gündem