76 yıl önce yazılan mektup aralık ayında yerine ulaştı

Amerikalı bir askerin İkinci Dünya Savaşı yıllarında Almanya'dan annesine gönderdiği mektup, en sonunda karısının eline geçti.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Pittsburgh


Amerikalı asker John Gonsalves’in İkinci Dünya Savaşında Almanya’da bulunduğu sırada yazdığı mektup, 76 yıl sonra karısına ulaştı.

CNN’in haberine göre, Gonsalves’in annesine yazdığı mektup en sonunda dul eşi Angelina’nın eline geçti. 

Mektup, Nazi Almanya’sının 8 Mayıs’ta teslim olmasından birkaç ay sonra, 6 Aralık 1945’te yazıldı. O zaman 22 yaşında olan John Gonsalves, mektubunda annesine günlük yaşamını anlatıyor. Gonsalves, özellikle Frankfurt yakınlarındaki Bad Orb kasabasında hüküm süren kötü hava koşullarından ve yiyeceklerin tatsız tuzsuz olmasından söz ediyor.

Güneşi ayda sadece yarım gün görebildiğinden yakınan asker, “Oğlun Johnny’den sevgiler, seni öpüyorum ve yakında sizlere kavuşmayı umuyorum” diyerek mektubunu tamamlıyor.

Bu mektup anneye ulaşmadı. Ancak Amerikan Posta Servisi USPS, 76 yıl gecikmeyle askerin karısı Angelina Golsalves’i buldu ve mektubu teslim etti. 

Angelina, CNN’e “Mektubu okudum. Şahaneydi. Mektup çok iyi durundaydı, inanamıyorum” dedi. 

Angelina ve Johnny, İkinci Dünya Savaşı sırasında daha tanışmamıştı. Çifti, 1953’te evlendi ve beş erkek çocuğu sahibi oldu. John, 2015 yılında, Angelina ile 62 yıllık evlilikten sonra 92 yaşında öldü.

Çiftin çocuklarından Brian da “Mektubu okurken onun yüzünün aydınlandığını görmek çok güzeldi. Kocasının yazdığı bir şeyi okuduğunu görebilmek ve o hikâyeyi anımsamak asla unutamayacağı bir şey” dedi.

CNN’in haberine göre, mektup, USPS’nin Pittsburgh’daki bir merkezinde geçen aralık ayında bulundu. Mektubun 76 yıl boyunca bu merkezde kaldığı sanılıyor.

Merkezin çalışanları, mektubun ne denli değerli olduğunu anlayınca John Gonsalves’in ailesinden en yakın kişiyi aramaya başladı ve sonunda, 76 yıl önce Almanya’dan gönderilen mektup, 9 Aralık 2021’de Angelina’ya teslim edildi.

16 Oca 2022 - 02:50 - Gündem