İklim krizi: Son yedi yılın en sıcağı 2021 oldu

Avrupa iklim ajansı Copernicus verileri, en sıcak 22 yılın 21'inin 2000 yılından bu yana yaşandığını gösteriyor.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim Türkiye / ANKARA

Küresel ısınma, aşırı hava koşulları ve sera gazlarının yeni zirvelere ulaşmasıyla azalmadan devam etti

Son yedi yıl, dünyanın en sıcak rekorlarının kırıldığı dönem oldu. 2021'deki ilk küresel sıcaklık analizi, sanayi öncesi seviyelerin 1,2C üzerinde olduğunu gösteriyor.

Avrupa iklim ajansı Copernicus tarafından yapılan değerlendirme atmosferdeki karbondioksitin rekor seviyelere ulaştığını ve güçlü sera gazı metan gazının "çok önemli ölçüde" yükselerek yeni bir rekora ulaştığını ortaya koyuyor.

Sera gazı yoğunluğundaki artış, her zamankinden daha fazla ısının hapsedildiği anlamına geliyor, ancak 2021 son beş yılın en sıcağı olarak kaydedildi.  Bunun nedeni, La Niña adı verilen doğal ve döngüsel bir iklim olgusunun soğuk Pasifik sularını yüzeye çıkararak soğutma etkisi göstermesidir.

Avrupa rekoru Sicilya'da ölçüldü

İklim krizi, tüm dünyayı etkisi altına alan aşırı hava olaylarıyla hız kesmeden devam etti. Avrupa'daki sıcak yaz kaydında ve yaşlı kıtanın maksimum sıcaklık rekoru Sicilya'da ölçülen 48.8C ile kırıldı. Günlerce süren yangınlar İtalya, Yunanistan ve Türkiye'de büyük zararlara yol açtı. Küresel ısınmanın dokuz kat daha olası hale getirdiği şiddetli seller Almanya ve Belçika'da da hasara yol açtı

Aşırı sıcaklık ABD ve Kanada'nın batısında da ciddi boyutlara ulaştı.. Sıcaklık kayıtları 5C daha fazla kaydedildi. Bilim adamlarına göre bu küresel ısınma ortalamasının da üzerindeydi. California'da, Dixie orman yangını tarihin en büyük ikinci yangınıydı.

Çin meteoroloji ajansı geçtiğimiz günlerde 2021'in ülkenin kayıtlara geçen en sıcak yılı olduğunu, ülkenin kuzeyinin aşırı hava koşullarının yaygın olduğu en yağışlı yılını yaşadığını duyurdu. Temmuz ayında Henan eyaletinde meydana gelen sel, yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu.

En sıcak 22 yılın 21'i 2000'lerde

Avrupa Komisyonu Dünya gözlem başkanı Mauro Facchini, "2021 analizi, küresel sıcaklıklarda devam eden artışın ve acilen harekete geçme gerekliliğinin bir hatırlatıcısıdır" dedi.  Copernicus verileri, en sıcak 22 yılın 21'inin 2000 yılından bu yana yaşandığını gösteriyor.

Copernicus iklim servisi direktörü Carlo Buontempo, "2021'deki [aşırı hava durumu] olayları, yollarımızı değiştirme, sürdürülebilir bir topluma doğru kararlı ve etkili adımlar atma ihtiyacının açık bir hatırlatıcısıdır" dedi. 

Ortalama CO2 oranı, 2021 yılında, 414ppm (bir milyondaki parça) oranı ile yeni bir rekor kırdı. Büyük ölçekte fosil yakıtların yakıldığı sanayi devrimi öncesinde bu seviye 280pp idi.  CO2 oranı ise Covid-19 bağlantılı kapanmalara rağmen 2010 yılındaki seviyelerde kaldı. 

Metan gazı seviyeleri, 2021'deki büyüme oranı ile on yıl önceki oranın yaklaşık üç kat artıyor. Metan gazı, fosil yakıt kullanımı, sığır ve diğer çiftlik hayvanları ve doğal sulak alan süreçleri yoluyla yayılıyor. Ancak, bilim adamları hızlı artışın nedeni konusunda kesin bir sonuca varmış da değiller.

Copernicus'tan Vincent-Henri Peuch şunları söyledi: “CO2 ve metan konsantrasyonları yıldan yıla ve herhangi bir yavaşlama belirtisi olmaksızın artmaya devam ediyor'' dedi. 

İngiltere, Reading Üniversitesi'nden Prof Rowan Sutton şunları söyledi: 

“Küresel düzeyde ısınma kademeli görünebilir. Ancak dramatik olan dünyanın birçok farklı yerindeki aşırı olaylar üzerindeki etkisi. Kanada'daki sıcak hava dalgası ve Almanya'daki sel gibi olaylar 2021'de yaşandı. Bu, politikacıları ve kamuoyunu iklim acil durumunun aciliyeti konusunda uyarmak için suratımıza atılan bir tokat gibi görmeliyiz.'' 

2021'deki diğer sıcaklık verilerini, önümüzdeki haftalarda Birleşik Krallık, Japon Met Office, ABD'deki NASA ve NOAA tarafından yayımlanacak benzer çalışmalarda da görmek mümkün olacak. 

13 Oca 2022 - 03:42 - Çevre