Rektör kendini ''dekan'' olarak atadı

Rektör olarak görev yaptıkları üniversitelerde kendini dekan vekilliklerine atayanlar arasına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Refik Polat da katıldı. Polat'ın kendisini Karabük Üniversitesi'ne bağlı Safranbolu Turizm Fakültesi'nde dekan vekilliğine atadığı ortaya çıktı. 

Büyütmek için resme tıklayın

Gülsüm Atik / Ajans Bizim / Türkiye / SAMSUN

Rektör olarak görev yaptıkları üniversitelerde kendini dekan vekilliklerine atayanlar arasına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Refik Polat da katıldı. Polat'ın kendisini Karabük Üniversitesi'ne bağlı Safranbolu Turizm Fakültesi'nde dekan vekilliğine atadığı ortaya çıktı. 

Kimi üniversitelerde mevzuata aykırı atamalar Sayıştay raporlarına kadar yansırken, kendini rektörü oldukları üniversitelerde dekan vekilliklerine atayanlar kervanına, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ve  Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal'dan sonra Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat da katıldı.

Vekâleten dekan görevlendirmelerinde Yükseköğretim Kanunu’na uyulmadığının tespit edildiği üniversiteler arasına Karabük Üniversitesi de girdi. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat'ın kendini, üniversiteye bağlı Safranbolu Turizm  Fakültesi'nin dekan vekilliğine atadığı ortaya çıktı. Rektör Polat'ın bu görevi 2021 yılından bu yana sürdürdüğü öğrenildi.

Polat'ın aynı zamanda başkanlığını üstlendiği fakülte yönetim kurulunda biri fakültenin akademik kadrosunda üç profesör, iki doçent öğretim üyesi yer alıyor.  

Usulsüz atama iddiaları

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, daha önce de Twitter'da Ankara Kuşu adlı hesabın ortaya attığı iddialarla gündeme gelmişti. Bu hesapta yer alan paylaşımlarda Polat'ın ''sekreterlerini öğretim görevlisi yaptığı'', '' bir güvenlik görevlisini de akademik kadroya geçirdiği'' öne sürülmüştü.

2015 yılında Karabük Üniversitesi'ne atanan ve bugüne kadar rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Refik Polat, Makine Mühendisliği Bölümünde profesörlüğe yükseltilmiş, rektörlükte önce bu fakültenin dekanlığını yapmıştı.  Polat'ın dekan vekilliği yaptığı Turizm Fakültesi'nde ise herhangi bir akademik kariyeri bulunmuyor.

'Uzun eşek' heykelleri

Prof. Dr. Refik Polat, 2021 yılının son günlerinde de 5 yıl önce üniversite yerleşkesine yapılan Açık Hava Müzesi alanında uzun eşek, birdirbir, körebe, seksek, misket, ip atlama gibi eskiden sokaklarda oynanan oyunların canlandırıldığı  heykellerle gündeme gelmişti. 

Polat, yüksek maliyeti nedeniyle tartışılan heykeller ile ilgili olarak, yabancı öğrencilere Türk kültürünü tanıttıklarını belirterek, "O zamanki harcanan para ile şu anki durumu kıyaslamak çok doğru olmaz. Fakat üniversitemizi, eğitim ve öğretimi sıkıntıya sokacak bir meblağ değildi. Harcanması gereken bir meblağdı. Bazı şeylerin fiyatları sorgulanmaz" açıklaması yapmıştı.

13 Oca 2022 - 03:29 - Eğitim