68. Sait Faik Hikaye Ödülü sahibini arıyor

Yarışmaya katılacak yazarların, hikaye kitabını 28 Şubat Pazartesi akşamına kadar  Darüşşafaka Cemiyeti’ne ulaştırmaları gerekiyor.

Melda Çetiner / Ajans Bizim / Türkiye / İZMİR

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen '' 68. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı'' için  başvurular başladı.

Yarışmaya katılacak yazarların, başvuru yapacakları hikaye kitabından 10 nüshayı, 28 Şubat Pazartesi akşamına kadar  Darüşşafaka Cemiyeti’ne elden ya da posta yoluyla ulaştırmaları gerekiyor.

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, yarışmaya katılacak hikaye kitaplarının 2021 yılında yayımlanmış olması, daha önce herhangi bir ödül almamış olması gerektiği ve  aynı armağanı kazanmış yazarların yarışmaya katılamayacağı duyuruldu. 

Başvurular, iki aşamalı değerlendirme sürecinden geçecek. Ön değerlendirmeyi geçen 10 kitaplık kısa liste, 15 Nisan Cuma tarihinde, nihai sonuç ise Mayıs ayı içinde açıklanacak.

Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanacak Seçiciler Kurulu; Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Prof. Dr. Murat Gülsoy, Metin Celal ve Beşir Özmen’den oluşuyor.

Bugüne kadar Haldun Taner, Orhan Kemal, Necati Cumalı, Adalet Ağaoğlu, Ayşe Kulin, Selim İleri, Oya Baydar, Bilge Karasu, Mehmet Günsür, Yekta Kopan, vd. yazarların kazandığı Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı, geçen yıl "Deli Tarla" adlı öykü kitabıyla Şermin Yaşar’a verilmişti.

Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı

1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikaye Armağanı, 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından veriliyor. Dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içinde yazılmış en iyi hikaye kitabını seçerek “Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı”nı veriyor.

Her yıl yazarın ölüm  yıldönümü olan 11 Mayıs'ta verilen Armağan’la ilgili olarak Darüşşafaka Cemiyeti, 2012'den beri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile işbirliği yapıyor. 
Sait Faik Abasıyanık
Hikaye
Başvuru

13 Oca 2022 - 03:02 - Kültür Sanat