Dünya'dan 10 Ocak 2021 haberleri

ABD'ye göre Rus talepleri "umutsuz bir girişim." İngiliz cumhuriyetçiler monarşiye son vermek istiyor. Afganistan'ın Pekin Büyükelçisi istifa mektubunu Twitter'da yayımladı. Novak Djokovic, soluğu tenis kortunda aldı. Hollanda'nın yeni hükümeti nihayet yemin etti.

ABD'ye göre Rus talepleri "umutsuz bir girişim"

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İsviçre / Cenevre

İsviçre’nin Cenevre kentinde ABD- Rusya görüşmelerinde Amerikan heyetinin başkanlığını yapan Wendy Sherman, Rusya’nın güvenlik taleplerini ”umutsuz bir girişim” olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Bayan Sherman, ABD’nin Rusya’nın taleplerini geri püskürtme konusunda tutumunu koruduğuna dikkat çekti ve “ NATO’nun açık kapı politikasını kimsenin engellemesine” ABD’nin izin vermeyeceği mesajını verdi.

Bayan Sherman, Amerikan heyetinin, Rus heyetiyle sekiz saate yakın süren görüşmelerde “açık ve samimi şekilde tartıştığını” ve “iki ülke ilişkilerini daha ayrıntılı ele almak için yakın zamanda yeniden görüşmeye açık olduklarını” belirtti.

Rus heyeti başkanı Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov, ülkesinin, özellikle NATO’nun daha fazla genişlememesini, somut olarak da Ukrayna’nın İttifak’a alınmamasını ve NATO’ya 1997’den sonra katılan Doğu ve Orta Avrupa’da ülkelerindeki NATO askeri faaliyetlerinin sona erdirilmesini talep ettiğini bildirmişti.

"Umutsuz bir girişim"

Sherman, Batılı ülkelerin bu talepleri kesin bir dille geri çevirdiğini söyledi ve Ukrayna’nın NATO’ya katılmasını önlemek amacıyla Rusya’nın sunduğu bu önerileri “umutsuz girişim” olarak gördüklerini söyledi.

“Kimsenin NATO’nun açık kapı politikasını kapatmasına izin vermeyeceğiz” diyen Sherman, “ABD ile çalışmak isteyen egemen devletlerle ikili işbirliğinden vazgeçmeyeceğiz ve Ukrayna olmadan Ukrayna; Avrupa olmadan Avrupa veya NATO olmadan NATO hakkında karar almayacağız” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna sınırında yaklaşık 100 bin asker konuşlandırması, işgal hazırlığında olabileceği gerekçesiyle Washington ve Kiev’in endişelerini artmıştı. Rusya, 2014 yılında da Kırım yarımadasını Ukrayna’dan ilhak etmişti.

Rusya, Ukrayna’yı işgal edeceği iddialarını bugün de reddetti.

Sherman, hiçbir ülkenin başka bir ülkenin sınırlarını güç kullanarak değiştiremeyeceğini söyledi ve Rusya’ya birliklerini kışlaya çekerek gerilimi azaltma çağrısı yaptı.

***

İngiliz cumhuriyetçiler monarşiye son vermek istiyor

Sami Oğuz / Ajans Bizim / İngiltere / Londra

İngiltere’de cumhuriyetçiler Kraliçe Elizabeth’in tahta çıkışının 70. yıldönümü kutlamaları öncesinde ülkede monarşiyi sona erdirmek için bir kampanya başlatacaklarını açıkladı.


İngiltere’de cumhuriyetçiler Kraliçe Elizabeth’in tahta çıkışının 70. yıldönümü kutlamaları öncesinde ülkede monarşiyi sona erdirmek için bir kampanya başlatacaklarını açıkladı.

Euronews’in haberine göre, monarşi karşıtı grup Cumhuriyet, bugün yaptığı açıklamada monarşinin sona ermesi çağrısı ile “başka bir 70 yıl daha değil” kampanyası başlatacağını bildirdi.

Cumhuriyet grubundan Graham Smith, yaptığı açıklamada “sesi gür çıkın bir azınlık kraliçenin 70 yıllık egemenliğini kutlamak isterken. Hepimizin geleceğe bakmaya başlaması zorunludur. Kral Charles’ın geleceği iyi bir gelecek değil ve sunulan daha iyi, demokratik bir seçenek var” dedi.

Smith “anayasamızla, Charles’ın ülkenin sunacağı en iyi şey olmadığı ve bir ulus olarak kendi devlet başkanımızı seçme yeteneğine yeterince sahip olduğumuzla ilgili ciddi bir tartışma yapmanın zamanı geldi” diye konuştu.

Ülkede yapılan kamuoyu yoklamaları İngilizlerin büyük çoğunluğunun monarşiyi desteklediğini ve kraliçenin kendisinin de çok popüler olduğunu gösteriyor. Ama en büyük oğlu ve veliahtı Charles için bu kadar büyük bir destek yok. Ve kamuoyu yoklamaları genç İngilizler arasında artan bir cumhuriyetçilik olduğunu gösteriyor.

Dünyanın en uzun hüküm süren monarkı olan 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth gelecek ay tahttaki 70. yılını kutlayacak. 

Buckingham Sarayı’ndan bugün yapılan açıklamada kraliçenin Haziran’da yapılacak 70. yıl kutlamalarının  ayrıntıları yayınlandı. 

***

Afganistan'ın Pekin Büyükelçisi istifa mektubunu Twitter'da yayımladı


Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Çin / Pekin

Büyükelçi Cavid Ahmed Kaim, altı aydır merkezden ödenek gelmediği için istifa ettiğini açıkladı. 

Afganistan’ın Pekin Büyükelçisi, bugün Twitter üzerinden istifa ettiğine ilişkin mektubu yayımladı ve görevden ayrıldı.

Büyükelçinin istifa nedeni, Afganistan’da iktidarı ele geçiren Taliban’dan altı aydır para gelmemesi.

Büyükelçi Cavid Ahmed Kaim, Büyükelçiliğin hesabındaki paraya dokunmadı ve binanın anahtarlarını da bıraktı. Kaim, bütün diplomatların ayrılmasından sonra telefonlara cevap vermek için yerel bir çalışanı görevlendirdiğini belirtti.

Büyükelçi, nereye gideceği konusunda bilgi vermedi.

Büyükelçinin 1 Ocak 2022 tarihli istifa mektubunda zar zor işleyen bir büyükelçiliğin portresi çiziliyor. Kaim, ağustos ayında iktidara el koyan Taliban’ın para göndermemesi yüzünden personele ödeme yapmak için Büyükelçiliğin banka hesabını kullandığını belirtiyor.

Kaim, Afganistan Dışişleri Bakanlığına gönderdiği istifa mektubunda “Kabil’den altı aydır ödenek gelmediği için malî sorunları çözmek amacıyla diplomatlar olarak bir komisyon oluşturduk” diyor.

Ancak yerine gelecek kişi, yine de banka hesabında para bulacak.

Kaim, mektubunda, “1 Ocak 2022 tarihinde hesapta yaklaşık 100 bin dolar para var” diyor ve Büyükelçiliğe ait beş otomobilin anahtarlarını çalışma masasının çekmecesine bıraktığını belirtiyor.

Kaim, bir başka Twitter mesajında da, ”Yeni atanan Bay Sedat Pekin'e geldiğinde, görevde diplomat kalmayacak“ diye ekledi ve Çin'in “gereken biçimde bilgilendirildiğini” de sözlerine ekledi.

Kaim’in yerine gelen kişinin nerede olduğu ya da kim tarafından atandığı henüz bilinmiyor. Kabil’de de Taliban tarafından konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Pekin’deki Afganistan Büyükelçiliği bugün açık görünüyordu. Binanın üzerindeki üç renkli Afgan bayrağı dalgalanıyor ve önünde iki güvenlik görevlisi nöbet tutuyordu.

Pekin’de 20129’dan bu yana görevde bulunan Büyükelçi Kaim, iktidara el koymasından medyada yer alan demeçlerinde Taliban konusunda kaygılarını dile getirmişti. 

İşsizlik ve enflasyonun ok gibi yükseldiği Afganistan, malî bir kaosa sürüklenmiş durumda! Çin, Taliban’ın iktidara gelmesinden sonra Afganistan’a milyonlarca dolar yardım verdi.

Batı yanlısı eski rejime bağlı diplomatlar tarafından yönetilen çok sayıda Afganistan Büyükelçiliği, malî açıdan zor durumda bulunuyor. 

Taliban iktidarı ele geçirdikten sonra hiçbir devlet tarafından uluslararası planda tanınmadı ve eski rejime bağlı Büyükelçiliklere atama yapmadı.
***

Novak Djokovic, soluğu tenis kortunda aldı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Avustralya / Melbourne

Novak Djokovic, mahkemenin vizesinin iptali kararını bozmasının ardından soluğu tenis kortunda aldı. 

Djokovic, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''Yargıcın vize iptalimi bozduğu için memnun ve minnettarım. Tüm olanlara rağmen, kalmak ve rekabet etmeye çalışmak istiyorum. @AvustralyaOpen'a odaklanmaya devam ediyorum. Harika taraftarların önünde sahip olduğumuz en önemli etkinliklerden birinde oynamak için buraya uçtum'' dedi. 

Paylaşımına tenis kortunda çekilmiş bir fotoğraf da ekleyen sporcunun paylaşımı kısa sürede çok sayıda beğeni aldı. 

Erkekler teniste dünyanın ''1 Numara''sı olan Novak Djokovic, aşı belgesi olmadığı için ülkeye girişini izin verilmeyince göçmenlerin tutulduğu otelde dört gecesini geçirdi. Aşı muafiyeti belgesi de tartışmalı bulunan ve vizesinin iptali istenen Djokovic, daha sonra Melbourne'deki başka bir adrese taşındı. Federal mahkeme, Novak Djokovic'in ''Avustralya Açık''ta oynamak için ülkede kalabileceğine karar verdi. 
***

Taliban heyeti, Tahran'da muhaliflerle görüştü

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Iran / Tahran

Bir Taliban heyeti, Tahran'da, Afganistan Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud ve Afgan Taciklerinin lideri İsmail Han ile görüştü. 

Urdu Point'in haberine göre, Taliban sözcüsü Bilal Kerimi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İsmail Han ve Ahmed Mesud, Tahran'daki İslam Emirliği heyeti ile bir araya geldi. Toplantı sırasında, İslam Emirliği onlara endişesiz bir şekilde evlerine dönebilecekleri konusunda güvence verdi'' ifadesine yer verdi. 

Sözcü, ayrıca Afganistan Dışişleri Bakanı Vekili Mevlevi Emir Han Muttaki'nin, Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir toplantı yaptığını da açıkladı. 

Öte yandan, Taliban sözcülerinden Zabihullah Mücahid, Kabil'in kuzeydoğusundaki dağlık Pancşir eyaletinde Taliban güçleri ile Ulusal Direniş Cephesi grupları arasında geçen hafta çatışma çıktığı yönündeki haberleri yalanladı. 
***

İsrail Cumhurbaşkanı'nın annesi Aura Herzog 97 yaşında öldü

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un annesi ve İsrail'in altıncı cumhurbaşkanı müteveffa  Chaim Herzog'un eşi Aura Herzog,  97 yaşında evinde vefat etti.  

İsrail Başbakanı Naftali Bennett yaptığı resmi açıklamada, "Bütün İsrail halkıyla birlikte Aura Herzog'un ölüm haberini üzüntüyle aldım. Aura, halkını ve ülkesini seven, halka açık ve sosyal olarak aktif bir kadındı. Mütevazı bir şekilde yaşadı ve İsrail'de halk ve toplum adına sürekli olarak aktif olurken harika bir aile yetiştirdi'' dedi.

Aura Ambache 1924'te Mısır'da Polonya-Rus kökenli Yahudi bir anne babanın kızı olarak doğdu.

Güney Afrika'da matematik ve fizik okuduktan sonra 1946'da o zamanlar İngiliz mandası olan Filistin'e göç etti. İsrail ordusunun selefi olan Hagana askeri örgütüne katılan Aura Ambache 1948'deİsrail Bağımsızlık Savaşı sırasında istihbarat subayı olarak görev yaptı.

1947'de Chaim Herzog ile evlendi ve çiftin toplam 4 çocuğu oldu. 1968'de Aura Herzog, İsrail'de bugüne kadar yaşam kalitesini yükseltmeye devam eden bir organizasyon olan "Güzel İsrail Konseyi"ni kurdu. 1970'lerde, o zamanlar İsrail'in Birleşmiş Milletler temsilcisi olan kocasıyla New York'ta yaşıyordu. Chaim Herzog'un 1983'ten 1993'e kadar cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı süre boyunca, İsrail'in first lady'siydi.  

Aura Herzog, 1997'de hayatını kaybeden eşinin yanına İsrail'in Kudüs'teki Herzl Dağı'ndaki ulusal mezarlığına defnedilecek.

***

Belarus lideri Lukaşenko: ''Kazakistan'dan sonra sırada Özbekistan var''

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Belarus / Minsk

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, Kazakistan'daki olaylardan ders çıkarılmazsa başta Özbekistan'da olmak üzere bu tür olayların  yinelenebileceğini söyledi.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) olağanüstü oturumunda konuşan Lukaşenko, ''Burada çok konuşulan dersler, başta Özbekistan olmak üzere herkes tarafından öğrenilmelidir. Bu dersler çıkarılmazsa, bilgilerimize göre, onlar (teröristler)  gözlerini şimdi Özbekistan’a çevirmiş durumdalar'' dedi.  

Hem Kazakistan'da hem de Orta Asya'nın Sovyet sonrası diğer cumhuriyetlerinde "durumu baltalamak isteyen çok fazla insan" olduğunu ifade eden  Lukaşenko, ''Afganistan bu listeye oldukça yakın zamanda eklendi" dedi.

Belarus lideri, olayların gösterdiği gibi, birçok uluslararası teröristin Kazakistan sınırlarında toplandığına dikkat çekti ve  bölge ülkelerinin ortaya çıkan sorunları ortaklaşa çözmesinin gerekli olduğuna inandığını ifade etti.  

***

Bennet: ''İsrail (nükleer) anlaşmaya taraf değil ve sınırsız hareket özgürlüğünü koruyacak''

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İsrail / Telaviv

İsrail Başbakanı Bennet, bu nedenle ''İsrail'in, Tahran ile dünya güçleri arasındaki herhangi bir nükleer anlaşmadan bağımsız olarak hareket etme sınırsız özgürlüğünü sürdüreceğini'' söyledi.


İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ülkesinin Cenevre'deki nükleer görüşmelerinde taraf olmadıklarını ve İran'ın karşı hareket etme konusunda ''sınırsız özgürlüğünü'' sürdüreceğini söyledi.  

Ynet New'in haberine göre, Knesset Dışişleri ve Savunma Komitesi'ne konuşan Bennett, ''İsrail'in Viyana'da müzakerelere veya gelecekte varılacak herhangi bir anlaşmaya taraf olmadığını'' söyledi. Bennet, bu nedenle ''İsrail'in, Tahran ile dünya güçleri arasındaki herhangi bir nükleer anlaşmadan bağımsız olarak İran'a karşı hareket etme sınırsız özgürlüğünü sürdüreceğini'' dile getirdi.  

Bennett, Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde, İranlı bir yetkilinin Viyana'daki müzakereler sırasında 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmaya yönelik "iyi ilerleme" olduğunu söylediğinin ifade edilmesi üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Viyana'daki nükleer müzakerelerle ilgili olarak kesinlikle endişeliyiz. Burada açık ve net bir şekilde şunu söylemek benim için önemli: İsrail anlaşmalara taraf değildir. İsrail her yerde ve her zaman sınırsız hareket özgürlüğünü koruyacaktır."

Cenevre görüşmeleri

Nükleer anlaşmayı kurtarmaya yönelik müzakereler, İran'ın yeni aşırı muhafazakar bir cumhurbaşkanı seçmesiyle Haziran ayında askıya alındıktan sonra Kasım ayı sonlarında yeniden başladı.

İran, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından kabul edilen anlaşma, nükleer programındaki kısıtlamalar karşılığında Tahran'a yaptırımların hafifletilmesini öngörüyor. 

Ancak, dönemin ABD başkanı Donald Trump, 2018'de ABD'yi tek taraflı olarak anlaşmadan geri çekti ve Tahran'ın taahhütlerini geri almaya başlamasına neden olan sert yaptırımları yeniden dayattı.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh, Viyana görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini ve bir dizi olumlu durum bulunduğunu ifade ederek, bunun "tüm tarafların istikrarlı bir anlaşmaya varmak için gösterdiği çabaların sonucu" olduğunu söyledi.

İsrail, 2015 anlaşmasının restorasyonuna geniş çapta karşı çıktı. Ancak, Savunma Bakanı Benny Gantz ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile bazı üst düzey yetkililer Kudüs'ün İran'ın nükleer emelleri üzerinde kesin kontroller sunan bir anlaşmayı destekleyebileceğini belirtti.

İran, nükleer programının yalnızca sivil amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

***

Suudi Arabistan'da kadınlar taksi şoförü olabilecek

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Suudi Arabistan / Riyad

Suudi Arabistan yönetimi, kadınların ilk kez taksi ruhsatı almasına izin verileceğini duyurdu.

Değişiklik, Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın krallığın ekonomisini çeşitlendirmeye yönelik Vizyon 2030 stratejisini oluşturan bir dizi reformun sonuncusu.

Riyad, Cidde, Jazan, Asir, Najran, Jouf, Hail ve Taif'te 18 sürücü kursu, taksi ehliyeti almaları için kadınlara 20 Suudi Arabistan riyali karşılığında ehliyet kursları ve sınavları sunacak.

Kadınlar duyuruya sevinçle tepki gösterdi. Çevirmen Aseel Atif, Arab News'e bunun kadınlar için istihdam fırsatlarını artıracağını umduğunu söyledi ve ''Bence bu haber birçok kadının kariyer bulmasına yardımcı olacak'' dedi.  

Suudi Basın Ajansı'nın bildirdiğine göre, 2017 yılında kadınlara Suudi Arabistan'da bir kararname ile araba kullanma hakkı verildi ve kadınlar Haziran 2018'de yollarda araba kullanmaya başladı. O zamandan beri 174 binden fazla ehliyet verildi.

Vizyon 2030, kadınların silahlı kuvvetlerde ön saflarda yer almasına izin verilmesi ve Suudi kadın futbol liginin oluşturulması da dahil olmak üzere, kadınların kamusal yaşamdaki rolünü artırmayı amaçlayan bir dizi reforma yol açtı.  

Genel İstatistik Kurumu, kadınların işgücüne katılımının 2016'da yüzde 19'dan 2020 sonunda yüzde 33'e yükseldiğini kaydetti.

***

Hollanda'nın yeni hükümeti nihayet yemin etti

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Hollanda / Lahey

Hollanda'da,  dördüncü kez Mark Rutte liderliğindeki yeni bir iktidar koalisyonu, son seçimden 299 gün sonra ve önceki yönetiminin istifaya zorlanmasından bir yıl sonra,  resmen yemin etti.

Lahey'deki Noordeinde Sarayı'nda düzenlenen ve Hollanda Kralı Willem-Alexander önünde gerşekleşen yemin töreni, 17 Mart genel seçimlerinin ardından rekor kıran bir koalisyon kurma sürecinin ardından gerçekleşti.

Yeni hükümet, ülke çapında bir koronavirüs kısıtlaması,  iklim değişikliği ve konut kıtlığından tarımın geleceğine kadar değişen politika zorlukları ile karşı karşıya bulunuyor.  

54 yaşındaki Rutte, şimdiden üç koalisyona liderlik etti ve Nisan ayında parlamentoda bir gensoru önergesinden kıl payı kurtulmuş olmasına rağmen, şimdi Hollanda'nın en uzun süre görev yapan başbakanı olmaya hazırlanıyor.

Rutte, yeni ekibini resmen yemin etmeden önce Kral'a birer birer tanıttı ve ardından bir fotoğraf için, sosyal mesafeli olarak,  poz verdi.

Rutte'nin dördüncü yönetimi, merkezci, Avrupa yanlısı D66, merkez sağ Hıristiyan Demokratik Temyiz ve merkezci Hıristiyan Birliği ile birlikte Rutte'nin muhafazakar Özgürlük ve Demokrasi Halk Partisi'nden oluşuyor. Birlikte, Hollanda parlamentosunun 150 sandalyeli alt meclisinde dar bir çoğunluğa komuta ediyorlar, ancak üst mecliste azınlıktalar.

Hollanda siyasi tarihinde ilk kez, üst düzey Kabine bakanlarının yarısı kadın. Bunlardan biri, yeni maliye bakanı D66 lideri Sigrid Kaag, Covid-19 testi pozitif çıktıktan sonra karantinada olduğu için video konferans yoluyla yemin törenine katıldı.

Yeni koalisyon,  skandallar, kutuplaşma, toplumun bazı kesimlerinde pandemi ile mücadele tedbirlerinde ve uzun süren koalisyon müzakerelerinde hayal kırıklığı ile yıpranan hükümete halkın güvenini geri kazanmak için çalışma sözü verdi.

***

Batı Afrika ülkeleri Mali’ye yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı

Sami Oğuz / Ajans Bizim / Mali / Bamako

Batı Afrika ülkeleri askeri cuntanın genel seçimleri erteleme kararı üzerine Mali’ye yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Batı Afrika ülkeleri, askeri cuntanın genel seçimleri erteleme planı üzerine Mali’ye yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Gana’nın başkenti Akra’daki olağanüstü zirve toplantısında alınan karar gereğinde Mali ile tüm sınırlar kapatılacak, gerekli olmayan finansal işlemler durdurulacak, ECOWAS ticari bankalarındaki ve Batı Afrika frank bölgesindeki 8 ülkenin merkez bankalarındaki Mali hesapları dondurulacak.

Mali yönetimi ise karar sert tepki gösterdi. Askeri cuntanın sözcüsü Albay Abdulaye Maiga televizyondan yayınlanan açıklamasında “Mali hükümeti bu yasadışı ve gayrimeşru yaptırımları şiddetle kınıyor” dedi. Albay, “Karşılıklılık temelinde Mali ilgili ülkelerdeki büyükelçiliklerini geri çağırmaya ve sınırlarını kapatmaya karar verdi” diye konuştu.

Mali cunta yetkilileri daha önce önümüzdeki ay  yapma sözü verdiği genel seçimleri Aralık 2025’te yapmayı planladıklarını açıklamıştı.

ECOWAS zirvesinden sonra yapılan açıklamada Mali’de anayasal düzene geçiş için açıklanan takvimin “tümüyle kabul edilemez olduğu” belirtilerek, bu takvimin “basitçe gayrı meşru askeri geçiş hükümetinin Mali halkını rehin alması anlamına geldiği” kaybedildi.

Albay Asmimi Goita liderliğindeki askerler 2020'nin ağustos ayında seçilmiş devlet başkanı İbrahim Bubacar Keita yönetimini devirmişti. Albay Goita tepkiler karşısında 2022 şubat ayında genel seçimler yapma sözü vermiş, ancak Mayıs 2021’de ikinci bir darbe yaparak geçici sivil hükümeti yönetimden uzaklaştırmıştı.

***

Aung San Suu Kyi’ye 4 yıl hapis cezası daha verildi

Sami Oğuz / Ajans Bizim / Myanmar / Nay Pyi Taw

Myanmar’da askeri darbe ile yönetimden uzaklaştırılan Aung San Suu Kyi’ye, 4 yıl hapis cezası daha verildi.

Myanmar’da askeri darbe ile yönetimden uzaklaştırılan Aung San Suu Kyi’ye, 4 yıl hapis cezası daha verildi.

BBC’nin haberine göre, askeri darbeden sonra hakkında birçok dava açılan Suu Kyi’ye, yasadışı olarak telsiz sahibi olmak ve COVID-19 kurallarını ihlalden 4 yıl hapis cezası verildi.

Suu Kyi’ye ilk olarak geçen ay ayaklanmayı kışkırtmaktan 2 yıl hapis cezası verilmişti. Hakkında açılan tüm davalarda suçlu bulunması durumunda Suu Kyi’ye ömür boyu hapis cezası verilebileceği belirtiliyor.

Suu Kyi, hakkındaki tüm suçlamaları reddediyor.

Başkent Nay Pyi Taw’da yapılan bugünkü duruşma kapalı olarak yapıldı ve avukatların kamuoyuna ve basına açıklama yapması yasaklandı.

Geçen yıl 1 Şubat’ta yapılan askeri darbeden sonra şimdiye kadar 10,600 kişi tutuklanırken, darbeye karşı düzenlenen protesto gösterilerinde 1.303 kişi öldürüldü.

11 Oca 2022 - 00:13 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?