Dünya'da Neler Oluyor?

Kazakistan'daki protestolarda 164 ölü, 5 bin 800 gözaltı. Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis istifa etti. Uluslararası Af Örgütü Biden’dan Guantanamo kampını kapatmasını istedi. Nijerya: Silahlı saldırılarda en az 140 köylü öldürüldü

Kazakistan'daki protestolarda 164 ölü, 5 bin 800 gözaltı

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Kazakistan / Nur-Sultan

Kazakistan Sağlık Bakanlığı, akaryakıt fiyatlarındaki artışla geçen hafta başlayan protestolarda toplam 164 kişinin öldüğünü bildirdi.

Bakanlık, göstericilerin hükümet binalarını basıp bazılarını ateşe verdiği Kazakistan'ın en büyük şehri Almatı'da 103 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti. Olaylarla ilgili gözaltına alınanların sayısını da 5 bin 800 kişi. 

Ölümlerin sadece sivillere mi ait olduğu yoksa kolluk kuvvetlerinin ölümlerinin dahil edilip edilmediği net değil. Ülkenin çocuk hakları ombudsmanı, öldürülenlerden üçünün 4 yaşında bir kız çocuğu da dahil olmak üzere küçük çocuklar olduğunu söyledi.

Şiddete dönüşen ve Rusya liderliğindeki bir askeri ittifakın ülkeye asker göndermesine yol açan protestolar sırasında polis tarafından yaklaşık 5.800 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Ayrıca olaylar sırasında bin 300'ü güvenlik görevlisi olmak üzere 2 bin 200'den fazla kişinin yaralandığı belirtildi.  

Başkanlık ofisi, yetkililerin binaların kontrolünü yeniden ele geçirdiğini ve ülkedeki durumun istikrara kavuştuğunu belirtti.  

Rus televizyon kanalı Mir-24, bugün şehirde ara sıra silah sesleri duyulduğunu, ancak bunun polis tarafından uyarı ateşi olup olmadığı belirsiz olduğunu kaydetti.  
***

Taliban, hükümeti ağır eleştiren profesörü tutukladı

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Afganistan / Kabil

Afgan hükümetlerinin sıkı bir eleştirmeni olan hukuk ve siyaset bilimleri profesörü Feyzullah Celal tutuklandı. İlk kadın cumhurbaşkanı adayı Mesude Celal'in eşi olan Celal, ''halkı devlete karşı kışkırtmak ve insanların namusuyla oynamakla" suçlandı.

Afganistan'daki Taliban yönetimi,  popüler ve yeni yöneticiler de dahil olmak üzere daha önceki hükümetlerin de açık sözlü bir eleştirmeni olan bir üniversite profesörünü tutukladı.

Taliban sözcüsü  Zabihullah Mücahid, bir tweet'te,  Kabil Üniversitesi'nde hukuk ve siyaset bilimleri profesörü Feyzullah Celal'in ''insanları sisteme karşı kışkırtmaya çalıştığı ve insanların haysiyetiyle oynadığı" açıklamaları nedeniyle gözaltına alındığını belirtti.  

Mücahid, ''Profesör ya da akademisyenlik adına başkalarının onurunu zedeleyen benzer anlamsız yorumlar yapılmasın diye tutuklandı'' dedi.

Mücahid, Celal tarafından gönderildiğini iddia ettiği tweet'lerin ekran görüntülerini paylaştı. Tweet mesajlarında Celal'in ''Taliban istihbarat şefinin Pakistan'ın yardakçısı olduğunu''  ve yeni hükümetin Afganları "eşek" olarak gördüğünü kaydettiği ileri sürüldü.  

Profesör Feyzullah Celal, önceki ABD destekli hükümetin Ağustos ayında devrilmesinden bu yana televizyon talk şovlarında birkaç kez yer aldı ve kötüleşen mali krizden Taliban'ı sorumlu tuttu ve onları zorla yönetmekle eleştirdi.

Bir televizyon programında da Celal'in,  Taliban sözcüsü Muhammed Naim'i ''buzağı'' olarak adlandırdığı öne sürüldü.  Bu Afganistan'da ciddi bir hakaret olarak görülüyor.

''Kızı ve eşinden açıklama''

Pazar günü erken saatlerde bir tweet'te Celal'in kızı Hasina Celal , haberi doğruladı ve babasının serbest bırakılmasını  talep etti.  

Celal, 2004 yılında Afganistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı adayı olan ve aynı zamanda iki yıl boyunca ülkenin eski cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin kadın işlerinden sorumlu bakanı olarak görev yapan Mesude Celal'in kocası.

Mesuda Celal, Facebook'ta kocasının Taliban güçleri tarafından tutuklandığını ve bilinmeyen bir yerde gözaltına alındığını belirterek, ''Celal, insan haklarıyla ilgili tüm faaliyetlerinde adalet ve ulusal çıkar için savaştı ve sesini yükseltti'' dedi.

Uluslararası Af Örgütü, Twitter'da öğretim görevlisinin "ifade özgürlüğünü kullandığı ve Taliban'ı eleştirdiği için" tutuklanmasını kınayarak derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını istedi.

Afganistan , destansı boyutlarda bir insani krizle karşı karşıya ve Birleşmiş Milletler, ülkenin 38 milyonluk nüfusunun yüzde 90'ının acilen muhtaç durumda olduğu uyarısında bulunuyor. Önde gelen bir hak aktivistinin tutuklanmasının insani yardım çabalarını zorlaştıracağına dikkat çekiliyor.

***

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis istifa etti

Sami Oğuz / Ajans Bizim / Güney Kıbrıs / Lefkoşe

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis istifa ettiğini açıkladı ve gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı düşündüğünü bildirdi.


Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis istifa ettiğini açıkladı ve gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı düşündüğünü bildirdi.

Hristodulidis bugün bakanlıkta yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve DİSİ Başkanı’nın eylemlerine ve açıklamalarına atıfta bulunarak, Salı gününden itibaren dışişleri bakanı görevinden istifa ettiğini söyledi.

Rik-news’de yer alan habere göre, Hristodulidis, birkaç gün önce istifasını Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sunduğunu ve Cuma günü kabul edildiğini belirtti. İstifaya, hükümetin çalışmalarını etkileyen bir dizi olayın ve açıklamanın sonucunda karar verdiğini Hristodulidis, toplumda ve DİSİ tabanında yürütülecek diyaloglardan sonra gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı düşündüğünü belirtti.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun açıklamalarına değinen Hristodulidis, “Kıbrıs toplumunun köpek balıklarına değil, daha güçlü iş birlikleri inşa edecek ve genel olarak güçleri birleştirecek iyi bir gemi kaptanına ihtiyaç duyduğunu” ifade etti. Hristodulidis hedefinin, vahşi yaratıklar olmadan ve gelişigüzel keskin dişlerini gösterenler egemen olmadan politikalarının uygulanması olduğunu sözlerine ekledi.
***

Uluslararası Af Örgütü Biden’dan Guantanamo kampını kapatmasını istedi

Uluslararası Af Örgütü ABD Başkanı Joe Biden’dan Guantanamo Körfezi’ndeki tutuklu kampını kapatmasını istedi.

Uluslararası Af Örgütü ABD Başkanı Joe Biden’dan Guantanamo Körfezi’ndeki tutuklu kampını kapatmasını istedi.

Af Örgütü uzmanı Sumit Bhattacharyya DPA’ya Washington’da yaptığı açıklamada bu ay 20. yılını dolduran kampın ''keyfilik, adaletsizlik ve işkencenin simgesi olduğunu'' belirterek, Biden’dan ''kampı kapatıp orada işkence ve diğer yasadışı işlemleri yürüten insanları adalet önüne çıkarmasını'' istedi.

Kampın 20. Yılını doldurması nedeniyle Af Örgütü birçok ülkede protesto gösterileri düzenledi. Almanya’da Berlin, Bremen, Leipzig, Dresden, Chemnitz ve Halle kentlerinde gösteriler yapıldı.

Küba’da ABD kontrolündeki Guantanamo Körfezi’nde açılan kampa ilk tutuklu 11 ocak 2002’de getirildi. Kamp, Cumhuriyetçi Başkan George W Bush döneminde 11 Eylül saldırılarından sonra yakalanan radikal İslamcı militanların mahkemeye çıkarılmadan tutulması için açıldı.

Bush’un halefi Demokrat başkan Barack Obama kampı kapatmak istedi ancak ABD Kongresinin karşı çıkması nedeniyle bunu yapamadı. 

Obama’nın başkan yardımcısı olan Biden kampı kapatmak istiyor. Bur tür askeri cezaevi olan kampta şu anda 39 tutuklu bulunuyor. 
***

Nijerya: Silahlı saldırılarda en az 140 köylü öldürüldü

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Nijerya / Abuja

Haydut olarak nitelendirilen yüzlerce kişi 10 köyü yağmaladıktan sonra evleri ateşe verdi.


Nijerya’nın kuzeybatısında Zamfara eyaletinde hafta içinde yapılan saldırılarda en az 140 köylü hayatını kaybetti.

Ülkenin bu kesimi yıllardır “haydut” olarak nitelendirilen kişilerin silahlı eylemlerine sahne oluyor. Silahlı kişiler, köyleri basıyor, ev ve tarlaları yakıyor, yağmalıyor ve hayvanlarını kaçırıyor.

Saldırıya uğrayan köylerden birinin muhtarı olan Balarabe Alhacı, “Saldırılarda öldürülen 143 kişiyi toprağa verdik” dedi.

Çeşitli yerel kaynaklardan verilen bu ölü sayısı, henüz resmî makamlarca doğrulanmadı.

Yerel kaynaklar, Anka ve Bakkuyum bölgelerine gelen motosikletli yüzlerce silahlı kişinin, 10 köye saldırdığını, köylülere ateş ederek evlerini yağmaladığını ve sonra ateşe verdiğini ifade etti.

Köylüler, “haydut” olarak nitelendirilen silahlı kişilerin, yollarına çıkan herkese ateş açtığını söylediler.

Hükümet, çarşamba günü, haydut olarak bilinen kişilere ve yardım ve yataklık yapanlara karşı daha sert önlemeler alabilmek için onları resmen terörist olarak nitelendirdi. 

Yerel Hausa dilinde “Yan Binfiga” ve “Yan Ta’adda” olarak bilinen haydutların eylemleri, resmî gazetede “terörist eylemler“ olarak sınıflandırıldı.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammedu Buhari, “Onları terörist olarak nitelendiriyoruz (…) ve onlara terörist muamelesi yapacağız” dedi.

79 yaşındaki emekli General Buhari, ülkedeki yaygın güvensizliği dizginlemek için mücadele ediyor. Eşkıyalığa karşı mücadeleye ek olarak, Nijerya ordusu, özellikle on yıldan fazla bir süredir cihatçı bir isyanın pençesinde olan kuzeydoğuda ve ayrılıkçı hareketlerin yoğun olduğu güneydoğuda olduğu gibi birçok cephede konuşlandırılıyor.

Suç çeteleri, 2020'nin sonundan bu yana okulları hedef almaya başladı. 1.400'den fazla öğrenciyi kaçıran çeteler, çoğunu serbest bıraktıysa da hâlâ yüzlerce kişiyi alıkoymaya devam ediyor.

09 Oca 2022 - 23:14 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?