Urla'nın çehresini değiştirecek projeler geliyor

Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, belediyenin 1 yıllık icraatlarını ve yapılacak olan projelerini basına anlattı. Dayanç, 2021 yılı bütçesinin 124 milyon lira olduğunu,bunun 94 milyon 309 bin lirasının yüzde 76' sının gider olarak harcandığını,yüzde 115' inin 142 milyon 800 bin lira gelir olduğunu, 2021 bütçesinin 18 milyon 800 bin lira fazla verdiğini açıkladı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bahri Karataş- Mehmet Emeç ( KHA)

Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, ilçede görev yapan yerel basın temsilcileri Mehmet Emeç, Bahri Karataş, Cenk Özen, Mustafa Özbesler, Göksel Kayseri ve Raşit İnan ile bir araya geldi. Dayanç,2021 yılında yapılan işleri ve 2022 yılında yapılacak projeleri açıkladı.

Dayanç, Urla' nın seliutünü değiştirecek olan Urla Merkez Meydan ve kapalı otopark projesi' nin Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı'na gönderildiğini, bu projen vazgeçilmediğini, sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Toplantıya Belediye Toplantı salonunda gerçekleşti.Dayanç, yerel basın temsilcileri ile 2021 yılında yapılan icraatları ve belediyenin bütçesini değerlendirdi. 2021 yılında planlanan 124 milyon liralık bütçeden yüzde 76' sının 94 milyon lirasının gider,yüzde 115' inin 142 milyon 800 bin lirasının gelir olduğunu, 2021 yılı bütçesinin planlamanın dışında 18 milyon 800 bin liranın fazla olarak kaydedildiğini vurguladı.

Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, ilçenin sorunlarını çözmek için kolları sıvadıklarını, bundan sonra icrat dönemine başladıklarını,ilçeye yeni tesisler kazandırmak için hazırlanan projeleri tek tek anlattı.

Murtaza Dayanç, 2021 yılı bütçesinin 124.000.000 milyon TL, yüzde 76' nın 94.309.926,24 TL gider ,yüzde 115' in ise 142 milyon 800.694,58 TL' nin gelir olduğunu ,2021 bütçesinin 18 milyon 800.694,58 TL fazla verdiğini açıkladı.Mali disiplin uygulamaları sonucu, temsil,ağırlama, hediye alma ve çiçek göndermelerini kaldırmalı sonucu bütçenin böyle fazla verdiğini söyledi.

Belediyenin 2022 yılı bütçesinin 260 Milyon TL olduğunu, personel için öngörülen giderin
49 milyon 440 bin TL , fiziki yatırımlar için de 124 milyo 867bin TL öngörüldüğünü belirtti.

İmar Müdürlüğü tarafından verilen inşaat ruhsatlarının

2019 yılında 1300 adet,
2020 yılında 1384 adet,
2021 yılında ise 24 .12 .2021 tarihi itibarıyla 1919 adet olduğunu, bunun yıl sonuna kadar 2 bini bulacağını,şu haliyle bir önceki yıla göre yaklaşık %40 artış sağlandığını,2022 yılında bunun 4 bini bulacağını açıkladı.

"KADIN AİLE MÜDÜRLÜĞÜ"

Pandeminin rahatladığı 1 Temmuzdan itibaren faaliyete geçirdikleri Kadın Aile Müdürlüğü'nün, 9 Semt Merkezinde kadınlara, gençlere ve çocuklara yönelik kurslarımız devam etmekte olduğunu , şu ana kadar 11 kursun açıldığını ve bundan da230 kursiyerin faydalandığını söyledi.

Spor okullarımızdan 350 kursiyer faydalanmış, 150 lisanslı sporcu yetiştirilmiştir.

Yaz okullarında 7 kurs açılmış ve 101 öğrenci faydalanmıştır.

Gündüz Çocuk Bakımevi Kreşimizde 40 çocuğumuz eğitim görmektedir.

İhtiyaç sahibi 1.078 aileye gıda kolileri ulaştırılmıştır.

İhtiyaç sahibi ailelerimizin 305 öğrencisine eğitim seti hediye edilmiştir.

Nikah, Taziye ve Yeni doğan bebek şeklinde 40 aileye ve 6 asker ailesine yardımda bulunulmuştur.

Pandemi nedeniyle VEFA sosyal destek hattından bize ulaşan 450 vatandaşımıza gerekli yardımlar yapılmıştır.

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

2021 YILI içerisinde toplam 9 proje uygulanmış olup, nakdi tutarı 9 milyon 318 bin 339,00 TL’dir.
Yapılan projelerle ise sırasıyla şunlardır;

İskele Sokak Sağlıklaştırma 1. Etap,Özbek Köy Meydanı Düzenleme ve Hamam Resterasyonu,Urla Kent Merkezi Mahallelerde Kilitli Parke Taşı Bordür Döşeme,Eski Tekel Binası Resterasyon,M. Fevzi Çakmak Mahallesi Park ve Spor tesisi,2021 yılı içerisinde toplam 75 bin m2 kilitli parke taşı döşemesi yapılırken 2000 ton üzerinde asfalt malzeme ile de yol onarımı gerçekleştirildi.

2022 YILI için toplam 15 proje uygulaması planlanmış olup, bir kısmı ihale edilmiş, bir kısmı ihale aşamasındadır. Tahmini toplam harcama miktarı 125 milyon TL olması öngörülmektedir.

Zeytinalanı – Çamlıçay Sahil Yolu Düzenlemesi,

Zeytinalanı – Atatürk Mahallesi arası bisiklet yolu, Urla Merkez Meydan ve kapalı otopark projesi,
Atatürk Mahallesi Tematik Çocuk Köyü Projesi,Urla Merkez Kentsel Sit Alanı, Yol Düzenlemesi – Doğal Taş Kaplama,İskele Sokak Sağlıklaştırma ve Sahil Yolu düzenlemesi 2. Etap, Kalabak Mahallesi Şehit Kemal Cad. Yol düzenlemesi, Tarihi çeşme ve çamaşırhanelerin restarasyonu, Kalabak Mahallesi Park Yapımı, Atatürk Mahallesi Park ve Spor tesisi yapımı,Muhtelif Mahallelerde kilitli parke taşı ve bordür döşeme işi,
Musalla Mescidi restorasyon işi,Muhtelif mahallelerde ana artellerde sıcak asfalt ve kaldırım düzenlemesi,Urla Sahilleri düzenleme işi, Veternerlik polikliniği yapım işi.

Ayrıca eski tekel binası restorasyonu bittikten sonra bahçe düzenlemesi, teşhir ve tanzimi yapılarak Urla Kent Müzesi olarak ilçemizekazandırılcaktır.Tekel binası projesi çok iyi. Urla’nın tarihini yaşatacak.Büyük bir hazine olacak .

" Urla Çarşısı prestij projemiz "

Dayanç, " Bütün mahalleleri yerinde gidip gördüm. Bundan sonra saha da uygulama içinde daha fazla olacağız.Eski belediye, postane ve etrafındaki binalar depreme dayanıksız olduğu için yıkılacak.Buranın tamamen çehresi değişecek. Projemiz hazır. Büyükşehir Belediyesi Meclisi red etti. Bizde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı' na başvurduk. Bakanlık ve Belediye arasında yazışmalar yapıldı. Onun sonucunu bekliyoruz.
Altta iki katlı otopark,üstünde modern alışveriş dükkanları,dinleme, gezi,spor ve otantik alanlar olacak.Cumhuriyet Meydanı ile birleşecek.Yapılar mimari estetikte olacak. Adeta Taksim gibi " dedi.

"Yeni UKOME kararı alınacak"

Kendi yetkileri içinde yer alamayan alanlar ile hazırladıkları projeleri bilmeden, bazı kişilerin ağır hakaret içeren yorumlar ve paylaşım yapıldığını da değinen ve yeni projeleri açıklayan Murtaza Dayanç, “Zafer Caddesinin trafiğe kapalı olması nedeniyle esnaftan şikayetler geldi. Esnafların sokağın kapalı olmasından işlerde ciddi anlamda düşüş yasadıklarını ve önceki alınan “UKOME” kararında sorunların bulunduğunu bildirdiler. Pandemi yönünden olağan üstü bir süreçten geçen ülkemiz ve esnaflarımızı da düşündüğümde yeni bir “UKOME ” kararı alındı. Bu şimdi uygulanıyor " dedi

" Sahilleri halka açıyoruz "

İlçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi ulaşım olduğuna değinen Dayanç, " Şuhan 30 bin nüfuslu bir sahil kasabası gibi planlanan bir yerleşme var. Şu an ki nüfus 150 bin .Yazın bu 400 bini buluyor.Projeler bittiği zaman ilçenin yeni yüzü ortaya çıkacak.Bizim amacımız ilçeyi turizm kenti haline getirmek.726 bin kilometre coğrafyası var. Güvendik Mahallesi'nde 15 bin metre kare bir hazine arazisi var, imarda yeşil alan olarak geçiyor. Oradaki manzara Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Oranın tahsisini Çevre Şehircilik Bakanlığından üzerimize almak için harekete geçtik.Bura da localar olacak, hafta sonu gidip, vatandaşlarımız aileleri ile nefis manzaranın işliğinde mangalını yapacak. Sahilleri halka açıyoruz. Çeşmealtı' nda ve diğer sahilleri işgal eden yapıları, sezon bitiminde yıkıyoruz.Sahilleri halka açıyoruz. Kum Denizi ve Kalabak Mahallesi'nde sahilleri yeniliyoruz.Atatürk Mahallesi' nde küçük çocukların ailesi ile hoşça vakit geçireceği oyun alanları , dinleme ve parklar yapacağız.Çamlıçay Mahallesi' nden Çeşmealtı na kadar bisiklet yolu yapılacak.Şehir merkezi ve diğer mahallelerimizde semt spor tesisleri ve yeni parklar yapılacak.Kapalı Spor Salonu yenilecek.Urla' nın kent belleğini barındıran yeni bir yer yapıyoruz. Urla' ya küsenleri barıştıracağız " dedi.

"Sokak hayvanları "

Urla Belediyesinin barınağının, diğer illerdeki barınaklardan daha iyi durumda olduğunu belirten Dayanç, " Barınağımız Türkiye’de örnek bir barınak. Gönüllü hayvan dostları destek oluyor. Hayvan pazarının oraya yeni veterinerlik poliklinik binası yapılacak"

"Belediye borçları ödeniyor "

Urla Belediyesinin çok yüksek bir borcu olmadığını da hatırlatan Murtaza Dayanç, " Bütün belediyelerin SGK ve maliyeye borcu var. Bizim belediye borçlarını yapılandırdı. Borcumuzu ödüyoruz. Tüm ilçeler arasında ,borcu en az olan ilçelerden biriyiz. İmar Müdürlüğü’nde yeni yapılanmaya gittik.Kimsenin eleştirmeye hakkı yok.Bademlerde ciddi yapılaşma var.Başlayan ve başlamaya hazır projeler mevcut. Buradan Belediye ye iyi gelirler gelecek"

28 Ara 2021 - 22:01 - Belediyegöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?