Dervişoğlu'nun sözlerine AK Partililerden tepki

Bütçe görüşmelerinre konuşan, İzmir Milletvekili İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ''Sizlere hürriyet ve şahsiyet kavramlarının faziletini hatırlatıyor, lafın daha fazlasını feraset ve tahayyül kabiliyetinize bırakıyorum'' diye seslenmesi AK Parti'li milletvekillerinin uzun süre tepki göstermesine neden oldu. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

TBMM Genel Kurulu'nda bütçenin tümü üzerinde parti temsilcileri söz aldı. 

İYİ Parti adına konuşan Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, 1924 Anayasası yapılırken Cumhurbaşkanına Meclis'i feshetme yetkisinin kabul edilmediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Ancak bugün geldiğimiz noktada cumhuriyeti ve demokrasiyi içselleştirememiş, araçsallaştırmış bir zihnin ürünü olan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında Türkiye Cumhuriyeti devleti, tüm yetkilerin tek adamda toplandığı, ne olduğu hâlâ anlaşılamayan Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi tarafından yönetilmektedir. Türkiye'yi siyasi ve ekonomik çöküşe sürükleyen bu tek adam rejiminde Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkileri kısıtlanmış, denge ve denetleme mekanizmaları yok edilmiş, denetimsiz bir yürütme, keyfi bir yönetim anlayışı ortaya çıkmıştır

Partili Cumhurbaşkanı, kararnameler yoluyla Meclisin yasama yetkisini de fiilen gasp etmiştir. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı fiilen sona ermiş, hukuk siyasetin tasallutu altında ezilmiş, korkusuz yargı hasreti günden güne kendini hissettirmeye başlamıştır. Partili Cumhurbaşkanı, devletin ve milletin temsilcisi olmaktan çıkmış, bir siyasi görüşün temsilcisi ve siyasi kamplaşmanın bizatihi sebebi hâline gelmiştir. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e dahi verilmeyen fesih yetkisi cumhuriyetimizin özünü ve ruhunu idrak edemeyen bir iktidar tarafından ele geçirilmiş, 600 milletvekilinin görev ve sorumluluk süresi bir kişinin iki dudağının arasından çıkacak söze terk edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin bütçe hakkı ve yetkisi fiilen elinden alınmıştır. Bu Meclisin yetkililerine göz dikenler ve şahsını devletin varlık sebebi olarak görenler dönüp bir geçmişe bakmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratikleşme tarihi bu Gazi Meclisin yetkililerini savunma ve genişletme tarihidir.''

Dervişoğlu, ''Adınız ve geriye bıraktığınız kötü hatıralarınız dahi unutulacak, hatırlamayacaksınız ve Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Çünkü bu memleket "Ben gidersem devlet yıkılır" diyenlerin değil "Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktık fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır" diyenlerin memleketidir'' diye konuştu. 

''Önümüze gelen bu bütçede geleceğe dair bir umut yok, insanımıza vadedilen bir mutluluk da yok. Bu bütçenin sahibi de burada yok'' diyen Dervişoğlu, Cumhurbaşkanının dört yıldır bütçe sunmadığını söyledi.  

Komisyonda bütçe üzerindeki önerilerinin reddedildiğini, bir kişinin bile çıkıp ret gerekçesini açıklamadığını anlatan Dervişoğlu'nun, ''Bakanların dahi Cumhurbaşkanı izin vermeden konuşamadığı, onurlu bir istifa hakkına dahi sahip olmadığı, yalnızca af dileyebildiği bu ucube sistemde belki de size çok fazla yükleniyoruz, fazla şey istiyoruz. Sizlere hürriyet ve şahsiyet kavramlarının faziletini hatırlatıyor, lafın daha fazlasını feraset ve tahayyül kabiliyetinize bırakıyorum'' ifadesi AK Partililerin tepkisini neden oldu

''Kendisini uyarın''

İYİ Parti Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Erhan Usta ise ''Bütçenin vizyonu olmadığını'' söyledi. 

''Türkiye'de ödemeler dengesi krizi kapıdadır. Eğer bu politikalardan vazgeçilmezse, bu cehaletten, bu kur inadından vazgeçilmezse bu ülkeyi çok hızlı bir şekilde ödemeler dengesi krizine sokarsınız'' diyen Usta, AK Partililere ''Bizi dinlemiyor Sayın Erdoğan, dinlemiyor ama belki sizi dinler; istirham ediyorum, kendisini uyarın'' diye seslendi.

Erhan Usta, şöyle konuştu:

''Milli gelir istatistiklerine bakın, 4 çeyrektir stoklar eritiliyor. İnsanlar yenisini alamıyor, yenisi pahalı, dolayısıyla firmalar stoklarını eriterek üretim yapıyorlar. Bu stokların yenilenmesi için de döviz talebi artacak. Şirketler açık pozisyonları kapatmak için döviz taleplerini artıracak, yurt içi yerleşiklerin döviz talepleri de ellerine para geçtikçe artacak. Dolayısıyla dolarizasyonun çok daha fazla artacağını öngörmeniz gerekiyor.

TL savunmasız ve korumasız bırakılmıştır, TL'yi savunacak hiçbir şey yoktur. Millî parayı koruyan 2 tane enstrümandır; birisi faizdir, öbürü rezervdir. Rezervlerimiz hâlâ eksik, 40 milyar dolarlarda; faizi de faiz silahını da zaten ayağınıza sıkmak için kullanıyorsunuz. Dolayısıyla Türk lirası savunmasızdır. Bundan sonra da Türk lirasının daha fazla değer kaybetmesinin önüne geçecek hiçbir politikanız maalesef yok.

Enflasyon... Enflasyon beklentileri bozuldu, ipin ucu kaçtı, enflasyonda yapışkanlık iyice arttı. Bu geçici kur artışları nedeniyle, ihracattaki geçici artışlar nedeniyle dış talepten kaynaklanacak fiyat artışları da ayrıca hissedeceğimiz artışlar olacaktır.''

07 Ara 2021 - 04:15 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?