Bütçe görüşmelerinde AK Parti adına kim ne konuştu?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: ''Türkiye'nin hizaya sokulma çabalarının arkasındaki gerçek şudur: Çünkü bu emperyalist güçler biliyorlar ki Türkiye bu yürüyüşünü devam ettirirse birkaç sene içerisinde milli savunma sistemini kuracak, hava savunma sistemini kuracak, kendi yerli, milli motorunu da üretecektir.''

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nin tümü üzerine AK Parti Grubu adına ilk sözü Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş aldı. 

Kurtulmuş, ''Bütçeler, hükümetlerden hesap sorma yeridir, doğru. Bütçeler, milletin eldeki imkanları ile kaynaklarının nasıl kullanıldığının bir şekilde hesaba çekildiği yerdir, doğru. Ama aynı zamanda, bütçeler, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar, bölgemizin içinde bulunduğu şartlar ve dünyanın ekonomi politik genel şartları mahiyetiyle, Türkiye'nin yarınının değerlendirildiği, bugününde almamız gereken derslerin çıkartıldığı ve Türkiye'nin yarınlarına doğru kuvvetli adımlarla ilerlememizin müzakere edildiği ortamlardır. Onun için, bu ölçekte bu bütçe müzakerelerini yapıyoruz'' dedi. 

İki kutuplu dünyadan çok kutupluya geçiş süreci ve sonrasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, ekonomi politiğin yeniden şekillendiği bu süreçte Türkiye'nin de milli güvenliği ön plana alarak bundan sonraki adımlarını atacağını söyledi. 

Türkiye'nin milli savaş gereçlerini elde etmek zorunda olduğunu anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''Şunu açıkça görmemiz lazım: Türkiye'yi ilgilendiren bu tartışmaların hiçbiri sadece Türkiye'yi, elinde bulundurduğu imkanları eleştirmek için değildir. Örneğin, hemen burnumuzun dibindeki adaların silahlandırılması ya da S-400 tartışmalarının sürekli gündemde tutulması ya da F-35 tartışmaları üzerinden Türkiye'nin hizaya sokulma çabalarının arkasındaki gerçek şudur: Çünkü bu emperyalist güçler biliyorlar ki Türkiye bu yürüyüşünü devam ettirirse birkaç sene içerisinde milli savunma sistemini kuracak, hava savunma sistemini kuracak, kendi yerli, milli motorunu da üretecektir.''

Kurtulmuş, yaşanan küresel salgın sürecinin ardından yaşanan ekonomik sorunların dünyayla birlikte Türkiye'yi de etkilediğini ifade ederek, yaşanan sorunlara paralel emtia fiyatlarında da artış yaşandığını kaydetti. 

''Üç şeyi asla yapmayacağız''

Numan Kurtulmuş, şunları söyledi: 

''Güçlü, büyük Türkiye istikametinde yolumuza devam edeceğiz. Bu istikamette yürürken üç şeyi asla yapmayacağız: Bir daha neoliberal tezlerin yüksek faiz, düşük kurlu sarmalının içine düşmeyeceğiz, bu şekilde yürümeyeceğiz. 

İkincisi, asla ve asla IMF başta olmak üzere uluslararası ekonomik vesayet merkezlerinin kuruluşlarının gölgesine girmeyeceğiz, onların siyasal emir komutaları altına girmeyeceğiz. 

Üçüncü olarak da söyleyeceğim, cumhuriyet tarihimiz boyunca, hele hele çok partili siyasi hayatımız boyunca ekonomideki en önemli açıklarımızdan biri olan ve 'ikiz açıklar' diyerek yıllardır eleştirdiğimiz bütçe açığı ve cari açığı meselesine, buradaki tuzağa düşmeyeceğiz. 

Bu üç tane temel parametreyle üretim, yatırım, istihdam, ihracat ve küresel rekabet alanında yıldız gibi parlayan Türkiye'nin geleceğini hep beraber inşa edeceğiz ve büyük Türkiye'yi, güçlü büyük Türkiye'yi hep beraber kuracağız.''

''Nelerden etkilendiğini çok iyi biliyoruz''

"Her şey güllük gülistanlık, ortada her şey istediğimiz gibi gidiyor, Türkiye'de vatandaşlarımızın yaşadığı bazı zorluklar yoktur'' demediğini ifade eden Kurtulmuş, ''Nelerin yaşandığını, vatandaşlarımızın bu zorlu süreçlerde nelerden etkilendiğini çok iyi biliyoruz ama önceliğimiz enflasyonu düşürmek, bütçe açığını ve cari açığı düşürmek olarak yolumuza devam ederken vatandaşımızın artan fiyatlar karşısında ezilmemesini sağlamak için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz'' diye konuştu. 

Kurtulmuş, konuşması sırasında yapılan bir sataşma üzerine ''2008 yılı Saadet Partisi'nin Genel Başkanı seçildiğim kongrede 'Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğim' diyerek Türk siyasi tarihine motto olacak bir sözü söyledim. Hayatım boyunca da bu sözün arkasında kaldım ve çocuklarıma bırakacağım en büyük miras da bu mirastır'' dedi. 

Canikli, İBB ihalesini anlattı

AK Parti Grubu adına kürsüye gelen ikinci konuşmacı ise Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli oldu

Canikli, ''Her yıl yaklaşık 100 milyar liradan fazla bir kaynak, bir bütçe kaynağı belediyelere aktarılır ve belediyelerin de esas itibarıyla gelirlerinin büyük oranda bütçeden kaynaklandığını belirtmemiz gerekiyor, biliyoruz. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi bu yetkiyi vermezse belediyelere bu kaynaklar aktarılamaz'' dedi. 

Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) aktarılan kaynakların nasıl kullanıldığını sorgulamak istediğini belirten Canikli, İBB'nin 1 Temmuz 2019-12 Kasım 2021 arasında toplam 11 bin 415 tane ihale yaptığını, bunun 1624'nda açık ihale 9791'inde ise kapalı yönteminin uygulandığını söyledi. 

Canikli, bu kapalı ihalelerin büyük bölümünün Ulaşım İç ve Dış Ticaret AŞ tarafında alındığı, bu ihalelere ilişkin ayrıntılı bilgiler aktardı ve ''Bu sadece 7 ihale değerli arkadaşlar. 1993'teki İSKİ skandalı bunun yanında devede kulak kalır, göreceksiniz, önümüzdeki günlerde devede kulak kalır'' dedi. 

Nurettin Canikli, ''şunu merak ediyorum, Sayın Kılıçdaroğlu her zaman şunu söylüyor, diyor ki: 'Biz iktidara geldiğimizde ülkeyi CHP'li belediyelerin yönettiği gibi yöneteceğiz.' Bu açıklamalardan sonra yine diyebilecek mi'' diye sordu. 

07 Ara 2021 - 02:38 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?