COP26: Glasgow'da iklim anlaşmasına varıldı

Glasgow İklim Paktı, uzatma görüşmelerinden sonra kabul edildi. 

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / İngiltere / Londra

İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenen COP26 iklim zirvesinde yaklaşık 2 hafta süren müzakereler sona erdi ve bir anlaşmaya varıldı.  

Glasgow İklim Paktı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın son genel kurulunda 197 ülkenin tamamı tarafından kabul edildi.

Pakt üzerinde anlaşmaya varılmadan önce Hindistan ve Çin, kömür için ''aşamadan çıkış'' çağrısı yapan bir terimin kullanılmasına itiraz ettiler. Kömür için yeni bir ''aşama azaltma'' ifadesinin kullanılmasını önerdiler.

Hindistan'ın önerisi onaylandı ancak birçok ülke hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

COP26 Başkanı Alok Sharma, olayların gidişatından dolayı "çok üzgün olduğunu" söyledi ve kararın konferanstaki anlaşma için önemli bir karar olduğunu belirtti.  

Neler kararlaştırıldı?

Anlaşma, ülkelerin 2030 ulusal iklim eylemi hedeflerini yeniden gözden geçirmelerini ve güçlendirmelerini talep ediyor, böylece Paris Anlaşması'nın ısınmayı 2 derecenin  "çok altında" tutma hedefi ve 2022'nin sonuna kadar sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlama çabalarını sürdürmeleri hedefleniyor.

Ülkeleri temiz enerjiye geçmeye ve azalmayan kömür enerjisini ve verimsiz fosil yakıt sübvansiyonlarını azaltma çabalarını hızlandırmaya çağırıyor.

Ayrıca, daha yoksul ve daha savunmasız ülkelerin temiz bir şekilde kalkınması, iklim etkileriyle başa çıkması ve iklimle ilgili fırtınalar, sel, kuraklık ve yükselen denizlerden kaynaklanan kayıp ve zararları ele alması için finansman önlemleri var.

Glasgow İklim Paktı, kömürü bir enerji kaynağı olarak azaltma planlarını açıkça belirleyen ilk iklim anlaşmasıdır. Kömürün iklim değişikliğine en büyük katkıyı yaptığına inanılıyor.

Anlaşmaya göre, gelişmekte olan ülkelere, iklim değişikliğinin yıkıcı etkisine uyum sağlamak için gelişmiş ülkeler tarafından finansal destek sözü verildi.

Aktivistler, ülkeler tarafından somut adımlar atılmazsa taahhüdün sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlamaya yetmeyebileceğini söylüyor.

Zirvenin genel amacı, ısınmayı 1,5 derece ile sınırlı tutmak ve iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak için bir yol çizmekti.

14 Kas 2021 - 00:45 - Çevre