Karabağlar'da açılış ve temel atma coşkusu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurdelalarını kestiği tesisler kente değer kattı.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Karabağlar Belediyesi'nin, ilçenin daha modern hale gelmesi ve vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla kente kazandırdığı çok sayıda tesisin açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Kılıçdaroğlu ayrıca, Karabağlar Belediyesi'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Uzundere'de yaşama geçireceği Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin de temelini attı. Açılışı yapılan tesisler arasında, Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi, Kibar Belediye Hizmet Kompleksi, Nasreddin Hoca Bilim ve Kültür Merkezi, Mobilya Akademi, Özdemir Sabancı Parkı, Limontepe Mahallesi Masal Evi Çocuk ve Gençlik Merkezi bulunuyor.

İlk durak Mobilya Akademi

Kılıçdaroğlu'nun Karabağlar programı, Aydın Mahallesi'ndeki Mobilya Akademi'yde başladı. Mobilya sektörünün nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Karabağlar Belediyesi'yle İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) tarafından yaptırılan tesisi gezen Kılıçdaroğlu, burada esnaf temsilcileriyle buluştu. Düzenlenen törene CHP İzmir milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, çok sayıda ilçe belediye başkanı, ilçe başkanları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve esnaf temsilcileri katıldı.

Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada, mobilyacılığın hiç ölmeyecek bir meslek dalı olduğunu vurgulayarak, “Bu mesleğin kendisini yenilemesi ve büyütmesi lazım. Bunun için de akademiye, düşünen ve yaratan insanlara ihtiyaç var. Bunları da bu tür merkezler de yapabilirsiniz. Bu merkez, herkese hayırlısı olsun. Belediye başkanlarımız, esnafın emrindedir. Sorun yaşadığınızda ilk başvuracağınız yer orasıdır. Sizin sorunlarınızı çözmek de bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, böyle bir tesisi yaşama geçirmekten memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, “Karabağlar mobilya sektörümüzün İzmir'deki başkenti. Yerel yönetim olarak bu sektörümüze duyarsız kalamazdık. Göreve geldiğimiz günden bu yana oda başkanlarımızla, yöneticilerimizle uyum içinde çalışıyoruz. İlçemizde herkesle birlikte sektörün sorunlarına çare aramaya devam edeceğiz. Elbirliğiyle birçok işin burada başarılabileceğini biliyoruz. Katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Merkezimiz, Karabağlar’ın mobilya esnafına hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'yla İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) Başkanı Hasan Özkoparan da konuşmalarında Başkan Selvitopu'na teşekkür ettiler. Ayrıca esnafın sorun ve beklentilerini CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na doğrudan aktarma olanağı buldular.

Törenin sonunda Mutlu ve Özkoparan Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na mobilya tarihine ilişkin kitap armağan etti.

Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin temeli atıldı

Mobilya Akademi'deki buluşmanın ardından Uzundere Rekreasyon Alanı'nda, Atatürk Gençlik ve Merkezi'nin temeli törenle atıldı. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, PM üyeleri, eski bakanlardan Yaşar Okuyan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Belediyesi Eski Başkanı Sıtkı Kürüm, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, amatör spor kulüpleriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Zeybek gösterisi ve Karabağlar Belediyesi'nin çalışmalarının anlatıldığı görsel sunumun ardından gerçekleştirilen törende konuşan Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının İzmirlilere hizmet etmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Bütün belediye başkanlarımıza İzmirli kardeşlerimin önünde teşekkür ediyorum. Bugün açılışını yaptığımız tesislerin görsellerinin altında yazan rakamlara dikkat ettiniz mi? Hepsinde kaç liraya mal edildiği yazıyor. Sizin paranızı kamu harcar ama aynı yönetimin millete hesap vermesi gerekir Arkadaşlarımız bu çerçevede görev yapıyorlar. Temel hedefimiz sizin bu paranıza sahip çıkmak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin Karabağlar'da sporun ve gençliğin kalbi olacağını vurgulayarak, “Bu önemli projeyi birlikte yürütmekten gurur duyduğum Karabağlar Belediye Başkanımıza ve bu anlamlı günümüzde bizleri her zaman olduğu gibi yalnız bırakmayan Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hedef modern bir Karabağlar!

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar Belediyesi Eski Başkanı Sıtkı Kürüm ve projeye katkı koyan herkese teşekkür ettti. Başkan Selvitopu şunları söyledi:

“Karabağlar'da ilk işimiz kentin planlamasını elden geçirmek oldu. Karabağlar bu planlarla 2050'li yıllara hazır hale getirildi. Bu doğrultuda birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bugün açılışını yaptığımız ve temelini attığımız projelerin her biri, kentimizin farklı yerlerinde. Hepsi de birbiriyle uyumlu çalışacak Karabağlar'ı hedeflediğimiz modern kent dokusuna kavuşturmak için katkı sunacak. Katılımcı bir anlayışla kentimizi yönetmeye çalışıyoruz. Her projede orada yaşayan insanlarımızın görüş ve önerilerini dikkate alıyoruz. Bir çoğunda yarışmalar düzenleyerek yol almaya çalışıyoruz. Sosyal belediyeciliğe önem veriyoruz. Eğitime katkı sağlamaya çalışıyoruz. Semt merkeziyle kente ulaşamayan kadınların yanında olmaya özen gösteriyoruz. Bu çalışmaları yaparken, mütevazı bütçemizi en iyi şekilde değerlendirerek, kuruşu bile hesaplıyoruz. 500 bin insanımıza aynı mesafede, aynı anlayışla hizmet bizim boynumuzun borcu. Bu borcumuzu en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Başkan Selvitopu, Karabağlar'ın öncelikli sorunlarından birinin kentsel dönüşüm olduğunu da hatırlatarak, bu konudaki 6306 ve 5393 sayılı iki ayrı yasanın birleştirilerek odağına yerel yönetimlerin konulmasını istedi.

Konuşmaların ardından tesislerin toplu açılışı gerçekleştirildi. Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin de temeli atıldı.

***

TESİSLERDE NELER BULUNUYOR

Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi:

Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki 32 dönüm üzerinde yapımına başlanan Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'nin maliyeti, yıllara göre 100 milyon lirayı bulacak. Merkezde resmi spor karşılaşmaların oynanabileceği ve birçok branşa yönelik açık-kapalı alanlar olacak. Açık alanda, 3 bin seyirci kapasiteli futbol sahası, 3 açık basketbol sahası, standartlara uygun tenis kortu bulunacak.

İki ana bölümden oluşan spor salonlarında da, ısıtmalı yarı olimpik yüzme havuzu ile çocuk eğitim havuzu, basketbol, voleybol, hentbol, judo, tekvando, jimnastik, güreş gibi branşlara uygun alanlar yer alacak. 9 dönüm üzerine oturacak binada ayrıca, sporcular için kondisyon / antrenman odaları, giyinme-soyunma odaları, spor malzemeleri satış noktası, dinlenme alanları, kafeterya, amatör spor kulüp odaları, hakem odası, acil müdahale odası olacak.

Tesis, çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması; spora yönlendirilmeleri için önemli bir amacı yerine getirecek.

Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi:

Tahsin Yazıcı Mahallesi’nde bulunan Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi, İzmir’in en büyük kültür ve sanat merkezlerinden birisi olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapılan merkez 4 kattan oluşuyor. 6 bin 600 metrekare alana sahip merkezde çok amaçlı tiyatro salonu, otopark, taziye salonu, mescit, derslikler, kafeterya, spor salonu, eğitim salonları, çocuk oyun odası, seminer odası, çocuk ve gençlik danışma merkezi, nikah ve konferans salonlarıyla düğün salonu yer alıyor. Merkez yaklaşık 18.5 milyon liraya mal oldu.

Nasreddin Hoca Çocuk Bilim ve Kültür Merkezi :

Karabağlar Belediyesi’nin, çocukları bilim, kültür ve sanatla çok özel bir ortamda buluşturmak amacıyla projelendirdiği Uzundere'deki Nasreddin Hoca Çocuk Bilim ve Kültür Merkezi'nin yoğun ilgi görmesi bekleniyor. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da yapımına destek verdiği merkez, “uzay”, “havacılık” gibi bir çok başlık altında gerçekleştirilecek sergilere ev sahipliği yapacak. Merkezde, bu sergilerin yapılacağı çok işlevli salon, çocukların etkileşimle öğrenip eğlenebilecekleri atölyeler, kütüphane, kafeterya, teras ve ebeveyn salonu yer alıyor. Müzik-ritim, çizim-boyama, kes-yapıştır, yerleştirme sanatı (enstalasyon), bilim ve teknoloji, doğa ve çevre atölyeleri bulunuyor. Ayrıca tiyatro, kukla, bale ve müzik gösterilerinin yapılacağı Nasrettin Hoca Sahnesi yer alıyor. Merkez yaklaşık 6.7 milyon liraya mal oldu.

Kibar Belediye Hizmet Kompleksi:

Karabağlar Belediyesi'nin kente kazandırdığı Kibar Hizmet Kompleksi'nin üst giriş katı modern pazaryeri. Orta katı nikah, düğün ve toplantı salonu olarak yaşama geçirildi. Yaklaşık 350 kişilik düğün ve toplantı salonunun, ışık ve ses sisteminden havalandırmasına kadar her ayrıntısına dikkat edildi. Salonun girişinde gelin-damat odası, oda nikahlarının kıyılabileceği alan, takı bölümü de bulunuyor. Karabağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü de, Eskizmir Zabıta Müdürlüğü’yle birlikte Kibar Belediye Hizmet Kompleksi'ne taşındı. Tesis yaklaşık 14.5 milyon liraya mal oldu.

Mobilya Akademi:

Türkiye’nin önemli mobilya üretim ve satış merkezlerinden biri olan Karabağlar’da, sektörün nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesinde büyük rol oynayacak Mobilya Akademi de tamamlandı. Karabağlar Belediyesi’nin, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) işbirliğiyle yaşama geçirdiği merkez, işlevselliği ve modern mimarisiyle dikkat çekiyor. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da yapımına (İZKA) maddi destek verdiği Mobilya Akademi 120 kişilik çok amaçlı salonun yanı sıra, 4 eğitim odası, atölyeler, idari ofisler, kafeterya ve otopark bulunuyor. 3 katlı merkez yaklaşık 7.5 milyon liraya mal oldu.

Limontepe Mahallesi Masal Evi Çocuk ve Gençlik Merkezi :

Karabağlar Belediyesi tarafından yapıldıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Limontepe Mahallesi Masal Evi Çocuk ve Gençlik Merkezi, önemli bir işlev görecek. Bölge halkının ihtiyaçları gözetilerek yapılan merkez 4 katlı ve 650 metrekarelik kullanım alanına sahip. Maliyeti de yaklaşık 1.6 milyon lira.

Özdemir Sabancı Parkı:

Esenyalı Mahallesi'nde bulunan ve ilçenin en büyük yeşil dokularından Özdemir Sabancı Parkı, baştan sona yenilendi. Karabağlar Belediyesi Fen İşleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışması sonucu park, yeni spor ve çocuk oyun alanlarına, yürüyüş yoluna, otomatik sulama sistemine kavuştu. Parkı çevreleyen duvarların bordür ve kaplama taşları tamamen değiştirildi. Parktaki tüm ağaçların budama ve bakımları gerçekleştirildi. Vatandaşların beğenisini toplayan park düzenlemeleri yaklaşık 1.3 milyon liraya mal oldu.

25 Eki 2021 - 02:13 - Belediyegöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?