Kılıçdaroğlu: "Mazlumun ahı, indirecektir şahı"

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin...

Büyütmek için resme tıklayın

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu, ziyaretlerinden izlenimler aktardı, iktidarın uygulamalarını eleştirdi. 

Kılıçdaroğlu, konuşmasında, Türkiye'nin terörden acı çeken ülkelerin başında geldiğini ifade ederek, 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önündeki 102 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın bunun örneklerinden biri olduğunu belirtti. Ölenlerden birinin de 9 yaşındaki Veysel olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, ''Veysel'in günahı neydi?'' diye sordu. ''Terörün bu kadar acımasız olduğunu biliyoruz'' diyen Kılıçdaroğlu, herkesin teröre karşı olması gerektiğini söyledi. 

''Türkiye'de adalet istiyorum'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Adaleti kendim için istemiyorum. 83 milyon adına adalet istiyorum. Masum insanların hapishanelerde kin ve intikam duygusuyla tutulmasını istemiyorum. Yazıktır, günahtır. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, askeri öğrenciler, avukatlar, adaleti arayan avukatlar neden hapiste? Türkiye'nin bir yol temizliğine ihtiyacı var. Adaleti getireceğiz, kinle, öfkeyle devleti yönetmeyeceğiz. Kinle, öfkeyle devleti yönetmeye kalkarsanız bugünkü tablo çıkar ortaya. Yanında durmayan, selam vermeyen, beni alkışlamayan, eleştiren hapishaneye... Böyle bir yapı olmaz. Türkiye'nin buradan süratle çıkması lazım. Bunu birlikte yapacağız."

CHP'li milletvekillerinin Türkiye'nin illerini dolaştığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu ziyaretlerde görülen ortak sorunun ''Hayat pahalılığı'' olduğunu söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Türkiye'yi bu hale kim getirdi? Biliyorum Erdoğan diyecek, 'Bay Kemal' diyecek ama sen de biliyorsun ki benim yetkim yok, ama bana yetkiyi vereceksiniz, bize yetkiyi vereceksiniz, dostlarımızla beraber bu ülkede nasıl bir bahar havası estireceğimizi göreceksiniz. Gerçekten de bahar havası estireceğiz, gerçekten de herkesi kucaklayacağız, gerçekten de hiç kimseye kötülük yapmayacağız. Böyle bir niyetimiz zaten yok. Çünkü biz insanız, insanın ne olduğunu biliriz. O bağlamda söylüyorum. Dertlisiniz, ciddi sorunlar var biliyorum, ama sakın umutsuzluğa kapılmayın. Türkiye güçlü ülkedir, sadece yönetilmiyor. Temel sorunu bu. İnşallah Türkiye'yi çok güzel yöneteceğiz. Adaletle, ahlakla, bilgiyle, birikimle, liyakatle yöneteceğiz ve herkesin mutlu olduğu bir Türkiye'yi inşa edeceğiz."

''Herkesin sosyal güvenliği olacak''

Kılıçdaroğlu, geçen hafta İstanbul'da kağıt toplayıcıları ile görüştüğünü belirterek, görüşmedeki dile getirilen konulardan örnekler aktardı. Kılıçdaroğlu, "Bunların üzerine baskı kurulmaya başlandı, depoları basıldı, biriktirdikleri kartonlar ellerinden alındı, götürüldü satıldı, başkalarına para verildi. Bunlarda vicdan, ahlak var mı? Gerçekten akıl alacak şey değil." dedi.

Kağıt toplayıcılarının, yanında olacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, bu insanların tutundukları dalın ellerinden alındığını ifade ederek, "Ama beşli çeteye gelince, devletin soyulmasına gelince her şey serbest" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Hırsızlık mı, torbacılık mı yapsınlar, uyuşturucu mu satsınlar? Sarayda oturan zata söylüyorum, eğer sen devleti yönettiğini zannediyorsan, bunlara sosyal güvenlik sağlayacak uygulamayı yapacaksın. Belki diyecek ki 'Ey Kılıçdaroğlu, o çöpten kağıt toplayanlara sosyal güvenlik hakkını sağlayacağıma söz vermiştim. Senin daha haberin yok.' İnşallah öyledir. Ama sen yapmazsan, milletin iradesiyle iktidar olduğumuzda çöpten kağıt toplayan herkesin sosyal güvenliği olacak. Mazlumun ahı, indirecektir şahı. Kendisini şah, padişah görenler, demokratik yollarla mazlumların karşısında nasıl düştüklerini göreceklerdir. Bunu sağlayacağız." 

''Sen yaparsan ben alkışlayacağım''

Kılıçdaroğlu, daha önce defalarca kamu görevlileri için 3600 ek gösterge konusunu gündeme getirdiğini belirterek, şunları söyledi:

''Yapmadılar, kulak arkası ettiler. Sonunda Erdoğan 'Ben 3600'ü vereceğim.' diyor. Gayet güzel. Demek ki sözümüzü dinlemeye başladı. Bu iyiye işaret. 

Sen yaparsan ben alkışlayacağım, sen yaparsan, milletvekillerimiz Mecliste el kaldıracaklar, 'evet biz de istiyoruz.' diyecekler. Sen milleti oyalıyorsun. Sanıyor ki Kılıçdaroğlu bunu bir kere söyledi, artık unuttu, mesele bitti. Yok kardeşim, 3600 ek gösterge sağlanıncaya kadar ben ve arkadaşlarım her gün dillendireceğiz." 

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda ilk söz verdiği tarihin üzerinden 41 ay geçtiğini belirterek, şimdi ''2022'de yapacağız'' dediğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kaçacak mı 2022'de? Meclis açık, niye şimdi getirmiyorsun? Yine vaadinden kaçacak, başka bir gerekçe uyduracak, 'Para yok.' veya 'Beni seçerseniz yapacağım' diyecek. Artık kimse seni seçmeyecek, kusura bakma. Beşli çeteye gelince eli çok bereketli, her türlü para, imkan var. Memura geliyor, 3600 ek gösterge, yok. Herkes, bütün siyasi partiler dinlesin, öğretmen, sağlık çalışanı, polisler, din görevlileri, infaz koruma memurlarının tamamına 3600 ek göstergeyi vereceksiniz. Vermezseniz söke söke alacağız."

''Ülkenin nasıl yönetileceğini bilmiyorlar''

Bir kamuoyu araştırmasında ''Türkiye iyiye gidiyor'' diyenlerin oranının yüzde 16'da yüzde 9'a düştüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, "kötüye gidiyor" diyenlerin oranının, AK Partili seçmende yüzde 82, MHP'li seçmende ise yüzde 87 olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Özellikle AK Partili kardeşlerime seslenmek isterim, faiz lobisinin Türkiye'deki bir numaralı adamı Recep Tayyip Erdoğan'dır. 83 milyonu bir avuç tefeciye mahkum etti. Devlete vergi ödüyoruz, büyük bir kısmı tefecilere gidiyor. 'Faizi düşüreceğiz.' diyorlar. Tefeciler öyle bir yakalamış ki, 'Faizi düşüreceğim.' deyince, doları yükseltiyorlar; 'Doları düşüreceğim.' deyince öteki tarafı yükseltiyorlar. Bir ülkenin nasıl yönetileceğini bilmiyorlar. Ülkenin asıl hedefi üretim olmalı. Bunlar üretmiyorlar. 128 milyar dolar da böyle gitti." 

Kılıçdaroğlu, bu yılın 5 ayında 1 milyon 525 bin hanenin elektriğinin,  674 bin abonenin de doğalgazının kesildiğini söyledi. ''Bu hanelerde bu kış ne olacak'' diyen sorun Kılıçdaroğlu, "Ben düşünüyorum, Millet İttifakı'nı oluşturan saygıdeğer partiler de düşünüyorlar ama AK Parti ve MHP'nin hiç umurunda değil'' ifadesini kullandı. 

''Kışa giriyoruz, depolar dolu mu?''

Erdoğan'ın "Kendi vatandaşımızı korumak için her türlü fedakarlığı yapıyoruz" dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Milletin yararına hangi fedakarlığı yaptın? Doğalgaz, elektrik, yiyecek, suda hangi faydayı getirdin? Bunu söyleyen zat devleti yönetiyor. 2020 Ekim'inden 2021 Ekim'ine kadar tam 31 kez elektrik, doğal gaz ve akaryakıt ürünlerine zam yaptı. 'Perişan' dediğin ülkeler bir yılda 31 kez zam yaptılar mı? Bunun fedakarlık dediği, 'Biz zam yaptık, daha arkası gelecek, şimdilik yapmıyoruz" şeklinde konuştu. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, birçok ülkenin kış aylarına yönelik doğalgaz depoladığını belirterek, şöyle konuştu: 

"Doğalgaz depolarımızda 9 Ekim itibarıyla bulunan gaz miktarı 2 milyar 791 milyon metreküp. Sadece 15 günlük ihtiyacımızı karşılıyor. Doluluk oranı yüzde 54. Aynı tarihte perişan ve kuyruklarda olan, açlıktan ölen Avrupalıların yöneticilerine bakıyoruz, doluluk oranı yüzde 76. Basiretli, ülkesini, vatanını seven bir politikacıya bakın, vatandaşını koruyor, depolamayla kış hazırlığını yapıyor, doğal gaz fiyatlar çok yükselirse diye önlemini alıyor. Bizimkilerin umurunda değil, haberleri bile yok. 'Kışa giriyoruz, depolar dolu mu?' diye bile sormamışlardır. Devleti yönetemiyorlar, yönetme güç ve kapasiteleri bitmiş artık. Öyle bir noktaya geldi ki, gittiklerini biliyorlar, artık devleti soyma üzerine ne götürürsek kardır mantığıyla çalışıyorlar."

''Bunlar devleti yönetemezler''

Elektrik üretici ve dağıtıcılarının yüzde 45 zam beklentisini dile getirdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaş ne yapacak? Erdoğan bunları biliyor, neden önlemini almıyor? Devletin hazinesinin damadıyla kendisi tarafından talan edildiğini bilmiyor muyuz biz? 128 milyar dolarımız olsaydı böyle bir tabloyla karşılaşmazdık. Bütün bunlara rağmen milletin önüne çıkıyor, gerçekten komedi gibi, ' ABD'nin, İngiltere'nin halini görüyorsunuz değil mi?' Görüyoruz. 'Benzin yok, benzin' diyor. Allah akıl fikir versin. Benzini başka bir şey mi sanıyor? Aynı şekilde 'Almanya, Fransa'da kuyruklar, yiyeceklerini bulamıyorlar.' Pes. Arkadaş orada kişi başına gelir 50 bin, 70 bin dolar. Adam hayal aleminde geziyor. Bu, devasa Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yönetiyor. Türkiye'den haberi yok. Adana'da miting yaparken, polisin bıraktığı yiyecekleri o gariban vatandaşların nasıl topladığını görmedin mi, sana göstermediler mi? Bunlar devleti yönetemezler.'' 

Kılıçdaroğlu, ''karakış fonu kurulması'' yönündeki önerisini tekrarladı, Mersin'de nakliyecilerle yaptığı görüşmeleri aktardı. 

İktidara gelmeleri halinde araç muayene fiyatlarının ancak enflasyon kadar artacağı vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Öyle önüne gelen fiyat artırmayacak. Zaten ihale yaptılar, zaten dünyanın parasını kazanıyorlar. Enflasyon ne kadarsa o kadar artacak" dedi.

Otoyol geçişlerini dövize endeksli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Şoför arkadaşlarıma söyledim, az kaldı, biraz sabredin. Bunların tamamını kamulaştıracağız, insani rakamlar ödeyeceksiniz öyle afaki rakamlar değil. Düşük bedellerle bu yollardan gideceksiniz. Rahmetli Özal'ın yaptığı yollarda kaç lira ödüyorsanız burada da aynı bedeli ödeyeceksiniz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Avrupa standartlarına uygun araç üretilmesini zorunlu kılacaklarını, yük taşımacılığında ABD ve Avrupa'da olduğu gibi asgari fiyat tarifesi getireceklerini söyledi.

CHP Grup toplantısında, parti genel merkezince hazırlanan "Sabıka Holding" başlıklı broşür de katılımcılara dağıtıldı. 

12 Eki 2021 - 19:45 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?