Hipertansiyon hastaları 1,28 milyara ulaştı

DSÖ ve The Lancet Dergisinde yayınlanan makalede; Imperial College London tarafından yürütülen, hipertansiyon prevalansı, tespiti, tedavisi ve kontrolüne ilişkin ilk kapsamlı küresel analize göre, 30-79 yaşları arasındaki hipertansiyonlu yetişkinlerin sayısı son otuz yılda 650 milyondan 1,28 milyara yükseldi. Bu insanların neredeyse yarısı hipertansiyonu olduğunu bilmiyordu.

Bekir Metin / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

1990'dan bu yana hipertansiyonla yaşayan insan sayısı ikiye katlanarak 1,28 milyara ulaştı.

DSÖ ve The Lancet Dergisinde yayınlanan makalede; Imperial College London tarafından yürütülen, hipertansiyon prevalansı, tespiti, tedavisi ve kontrolüne ilişkin ilk kapsamlı küresel analize göre, 30-79 yaşları arasındaki hipertansiyonlu yetişkinlerin sayısı son otuz yılda 650 milyondan 1,28 milyara yükseldi. Bu insanların neredeyse yarısı hipertansiyonu olduğunu bilmiyordu.

Küresel düzeyde bir doktor ve araştırmacı ağı tarafından yürütülen ve 1990-2019 dönemini kapsayan çalışmada; Küresel nüfusun % 99'unu kapsayan 184 ülkede 30-79 yaşları arasındaki 100 milyondan fazla insandan alınan kan basıncı ölçüm ve tedavi verileri kullanıldı ve bu da onu bugüne kadar hipertansiyondaki küresel eğilimlerin en kapsamlı incelemesi haline getiriyor.

Araştırmacılar, bu devasa miktardaki veriyi analiz ederek, 1990'dan 2019'a kadar dünyadaki genel hipertansiyon oranında çok az değişiklik olduğunu, ancak yükün zengin ülkelerden düşük ve orta gelirli ülkelere kaydığını buldular. Hipertansiyon oranı, şu anda tipik olarak en düşük oranlardan bazılarına sahip olan zengin ülkelerde azaldı ancak birçok düşük veya orta gelirli ülkede arttı.

Sonuç olarak, Kanada, Peru ve İsviçre 2019'da dünyadaki en düşük hipertansiyon prevalansı arasında yer alırken, en yüksek oranların bazıları kadınlar için Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Paraguay ve erkekler için Macaristan, Paraguay ve Polonya'da görüldü. 

1990'dan bu yana hipertansiyonu olan kişilerin yüzdesi çok az değişmekle birlikte, hipertansiyonu olan kişilerin sayısı iki katına çıkarak 1,28 milyara ulaştı. Bu öncelikle nüfus artışı ve yaşlanma nedeniyle oldu. 2019'da bir milyardan fazla hipertansiyonlu insan (dünyadaki tüm hipertansiyonlu insanların % 82'si) düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyordu.

Tanı ve tedavide önemli boşluklar
Hipertansiyonu teşhis etmek basit ve durumu düşük maliyetli ilaçlarla tedavi etmek nispeten kolay olsa da, çalışma tanı ve tedavide önemli boşluklar ortaya çıkardı. Hipertansiyonu olan yaklaşık 580 milyon kişi (kadınların % 41'i ve erkeklerin % 51'i) hiçbir zaman teşhis konulamadığından durumlarından habersiz.  

Çalışma ayrıca hipertansiyonu olan kişilerin yarısından fazlasının (kadınların % 53'ü ve erkeklerin % 62'si) veya toplam 720 milyon kişinin ihtiyaç duydukları tedaviyi alamadığını gösterdi. 

Araştırmanın kıdemli yazarı ve Imperial College London Halk Sağlığı Okulu'nda Küresel Çevre Sağlığı Profesörü olan  Majid Ezzati şunları söyledi: 

"Tanısı ve tedavisi kolay olan hipertansiyonu düşük maliyetli tedavi etmeye başladıktan yaklaşık yarım yüzyıl sonra dünyada yüksek tansiyonu olan bu kadar çok insanın hala ihtiyaç duydukları tedaviyi alamamaları bir halk sağlığı başarısızlığıdır.”

Kanada, İzlanda ve Kore Cumhuriyeti'ndeki kişiler, hipertansiyonlarını etkili bir şekilde tedavi etmek ve kontrol etmek için ilaç alma olasılıkları en yüksek olanlar iken, hipertansiyonu olanların % 70'inden fazlası 2019'da tedavi görüyordu. Nispeten, Sahra altı Afrika'dakiler, orta, güney ve güneydoğu Asya ve Pasifik Adası ülkeleri ilaç alma olasılığı en düşük ülkeler. Tedavi oranları, bu bölgelerdeki bazı ülkelerde kadınlar için % 25'in ve erkekler için % 20'nin altındaydı ve tedavide büyük bir küresel eşitsizlik yarattı.

Cesaret verici bir şekilde, bazı orta gelirli ülkeler tedaviyi başarılı bir şekilde ölçeklendirdi ve şimdi çoğu yüksek gelirli ülkeden daha iyi tedavi ve kontrol oranları elde ediyor. Örneğin, Kosta Rika ve Kazakistan artık çoğu yüksek gelirli ülkeden daha yüksek tedavi oranlarına sahip.

Analizi yöneten Imperial College London Halk Sağlığı Okulu'nda araştırma görevlisi olan Dr Bin Zhou şunları söyledi: "Sahra Afrikası ve Pasifik Adası ülkelerine, Uluslararası fon sağlayıcıları ve ulusal hükümetler, bu büyük küresel sağlık riski için küresel tedavi eşitliğine öncelik vermelidir.” 

Hipertansiyon tedavisi için yeni DSÖ Kılavuzu         
Yine bugün yayınlanan 'Yetişkinlerde hipertansiyonun farmakolojik tedavisi için DSÖ Kılavuzu', ülkelerin hipertansiyon yönetimini iyileştirmelerine yardımcı olacak yeni öneriler sunuyor.

Kılavuzun geliştirilmesine öncülük eden DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Departmanından Dr Taskeen Khan şunları söyledi: “Hipertansiyon tedavisine ilişkin yeni küresel kılavuz, hastalığın başlatılmasına ilişkin en güncel ve ilgili kanıta dayalı bilgileri ortaya koyuyor.  Öneriler, ilaca başlamak için kan basıncının seviyesini, ne tür bir ilaç veya ilaç kombinasyonunun kullanılacağını, hedef kan basıncı seviyesini ve kan basıncının ne sıklıkla kontrol edilmesi gerektiğini kapsıyor. Ayrıca kılavuz, doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının hipertansiyon tespiti ve yönetiminin iyileştirilmesine nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda temel oluştuyor."

DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Departmanı Direktörü Dr Bente Mikkelsen ise şunları kaydetti: 

“Hipertansiyonu daha iyi yönetme ihtiyacı abartılamaz. Bu yeni kılavuzdaki tavsiyelere uyarak, tansiyon ilaçlarına erişimi artırmak ve iyileştirmek, diyabet ve önceden var olan kalp hastalığı gibi komorbiditeleri belirlemek ve tedavi etmek, daha sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi teşvik etmek ve tütün ürünlerini daha sıkı kontrol etmek suretiyle ülkeler, hayat kurtarabilir ve kamu sağlık harcamalarını azaltabilir.”

26 Ağu 2021 - 00:15 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?