AB kapsamlı iklim değişikliği planını açıkladı

AB, yabancı şirketler ve taşımacılık sektörü için daha zorlu hedefler içeren dönüm noktası iklim değişikliği planını açıkladı

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / Belçika / Brüksel

Avrupa Komisyonu, AB'yi 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 55 oranında azaltma ve 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşma yolunda ilerletmek için devasa bir yeni yasa paketi önerdi.

Bloğun 27 üye ülkesi ve AB parlamentosu tarafından hala onaylanması gereken bir düzine taslak öneri Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından bugün açıklandı. 

Bunlar arasında jet yakıtını vergilendirme ve 20 yıl içinde benzinli ve dizel motorlu araçların satışını etkin bir şekilde yasaklama planları yer alıyor. Ayrıca enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve yenileme için daha yüksek hedefler belirliyor.

Ancak, tekliflerin aylarca sürecek müzakerelerle karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.  Ayrıca planın kömüre bağımlı Polonya ve nükleer bağımlı Fransa da dahil olmak üzere bloğa üye ülkelerle siyasi bir çatışmaya neden olabileceğine dikkat çekiliyor. 

Von der Leyen, ''çevresel yol haritasının, salımlardaki azaltmayı, doğayı koruma ve iş ile sosyal dengeye yönelik önlemlerle birleştireceğini” söyledi.

AB iklim politikası sorumlusu Frans Timmermans, "Birçok vatandaşımıza soracağız. Ayrıca birçok endüstrimize soracağız, ancak bunu iyi bir amaç için yapıyoruz. Bunu insanlığa savaşma şansı vermek için yapıyoruz'' dedi.

Önemli tekliflerden bazıları şunlar:

-2035 yılına kadar yeni benzinli ve dizel araç satışlarını etkin bir şekilde sona erdirmesi beklenen otomobiller için daha sıkı emisyon sınırları

- Uçak yakıtına vergi  ve düşük karbonlu alternatifler için 10 yıllık vergi indirimi

-AB dışındaki üreticilerin çelik ve beton gibi malzemeleri ithal etmek için daha fazla ödeme yapmasını gerektiren sözde bir karbon sınırı tarifesi

-Yenilenebilir enerjiyi blok çevresinde genişletmek için daha iddialı hedefler

-Ülkelerin enerji verimli olarak kabul edilmeyen binaları daha hızlı yenilemeleri için bir gereklilik

15 Tem 2021 - 03:28 - Gündem